Fragmenty dyskursu przyjaźni

fossa fossa
08.05.2015
Okładka książki Romy i Alain. Szalona miłość Guenter Krenn

Romy Schneider mówiła o sobie, że przed kamerą udaje się jej prawie wszystko, a poza kamerą - niewiele. Nie wiadomo czy miała tu na myśli także swój związek z Alainem Delonem. Być może utraconą miłość zrekompensowała jej w końcu znacznie trwalsza przyjaźń. Delon dawał jej wyraz wielokrotnie, nawet po śmierci Romy. A po tylu latach nadal pielęgnuje pamięć o niej, jak podczas festiwalu w Cannes w 2007 roku gdzie prosił zebranych o chwilę ciszy w celu uczczenia jej pamięci. To ten sam Alain Delon, który prawie pół wieku temu zerwał zaręczyny z Romy po 5 latach związku. Szczególnie boleśnie odczuła to przede wszystkim ona, ale to już dłuższa historia.

Gunter Krenn, niemiecki pisarz podejmuje ten temat w swojej książce "Romy i Alain. Szalona miłość". Nie trudno zauważyć, że autor znacznie więcej uwagi poświęca swojej rodaczce, Romy Schneider. Rola jaka w jej życiu odegrał Alain Delon nie jest jednak bagatelizowana. Choć oficjalnie tylko przez pięć lat byli parą to ich przyjaźń przetrwała znacznie dłużej, w tym również te najgorsze chwile. Po raz pierwszy ich drogi skrzyżowały się na planie filmowym, a reporterzy szybko zwietrzyli tą dobrze zapowiadającą się znajomość. Jeszcze długo mogli śledzić kolejne jej etapy, ale ich ciekawość nigdy nie była nasycona. Krenn w przeciwieństwie do nich podchodzi do tematu z subtelnością i refleksyjnością cechującą jedynie najlepszych pisarzy wśród biografów.

"Szalona miłość" wykracza daleko poza sztywne ramy typowej biografii. To proza ambitna i wyszukana w formie. Autor opisując życie (czy to wspólne czy osobne) swoich bohaterów posługuje się czasem teraźniejszym, by w pełni oddać nastrój tamtych chwil. Zastosowanie tego zabiegu ma wiele uroku, bo wydaje się jakbyśmy czytali raczej powieść, a nie biografię. Autor skupia się też na poszczególnych etapach życia bohaterów zamiast podawać masę suchych faktów. Chłoniemy atmosferę, poznajemy okoliczności i wiele drobnych szczegółów, które dopełniają obrazu całości. Nie brakuje również wypowiedzi samych zainteresowanych bądź ich bliskich. Co ciekawe, "Szalona miłość" pod względem stylu i formy nasunęła mi skojarzenia z taką pozycją jak "Marilyn, ostatnie seanse".

W niektórych kręgach relacja Romy i Alaina wciąż wzbudza wiele wątpliwości. Romy z racji niełatwego życia zwykle postrzegana jest tu jako "ofiara" - los bowiem nie poskąpił jej niczego oprócz szczęścia. Jak wielki wpływ miał na to Alain Delon i czy zasłużył sobie na krytykę? Gunter Krenn z właściwym sobie spokojem i obiektywizmem przedstawia tę historię, która zakończyła się fatalnie przynajmniej dla jednej ze stron. Choć nie brakuje mu sympatii do Romy to w stosunku do Alaina pozostaje przede wszystkim uczciwy. Dlatego myślę, że usatysfakcjonowani powinni być nie tylko czytelnicy, ale też osoby, których ta pozycja bezpośrednio dotyczy.

Anna Aniszczenko

Cytat na początku i tytuł recenzji zaczerpnięte z książki.