rozwiń zwiń

Wstrząśnięte oraz całkowicie zmieszane

kryptonite kryptonite
16.02.2015
Okładka książki Krew Illapa Robert Kilen

Współczesna, nowoczesna, błyskotliwa, barwna, wciągająca, w której intryga goni intrygę – tego rodzaju określenia można było usłyszeć o debiucie powieściowym Roberta Kilena. „Krew Illapa”, ponieważ o tej książce mowa, przebojem weszła na nasz rynek wydawniczy. Powieść ta, zaliczana do gatunku przygodowo-sensacyjnego, od dnia premiery zyskiwała coraz większy rozgłos. Czy ten fakt wynika z dużej popularności autora, znanego i lubianego dziennikarza radiowego, czy z interesującego pomysłu na fabułę? A może ta książka nie ma w sobie nic, co może zaintrygować potencjalnego czytelnika?

Robert Kilen postanowił zaryzykować i wprowadzić do swojej pierwszej powieści elementy, które pozornie są sobie przeciwstawne. W ten sposób czytelnik poznaje dość egzotyczne losy właścicieli zamku w Niedzicy, plejadę oryginalnych bohaterów oraz pełną zbiegów okoliczności i zaskoczeń opowieść. Napisałam na wstępie „przeciwstawne”, ponieważ rzadko w literaturze zdarza się, aby zabieg łączenia historii z nowoczesną technologią okazał się dobrym pomysłem. Być może wynika to z faktu, że wielu pisarzy, którzy tworzą powieści kryminalne z elementami przygody, czasem rezygnuje z wątku dawnych dziejów na korzyść współczesności i wszystkiego, co jest związane z postępem elektronicznym. Robert Kilen umieścił swoich bohaterów w polskich rejonach, od razu kojarzonych z ciekawymi opowieściami i interesującymi wydarzeniami historycznymi, wyposażył ich w najnowocześniejszy sprzęt, dodając im też kilka cech z osobowości takich ikon gatunku, jak Indiana Jones i James Bond, dzięki czemu powstała swoista mieszanka wybuchowa – pełna zaskoczeń i braku pewności co do zakończenia fabuły. W „Krwi Illapa” nic nie jest pewne, nic nie jest oczywiste, ba, czytelnik nawet nie ma pewności, którego bohatera uznać za pierwszoplanową postać, a którego za epizodyczną. Wszystkie te elementy sprawiają, że powieść staje się bardzo specyficzna, a nie każdemu czytelnikowi ta cecha może się spodobać. Chodzi mi o to, że dla niektórych osób to połączenie nowoczesności i historii może wydawać się naciągane lub śmieszne.

Na dużą uwagę zasługuje już sama pasja historyczna autora, którą widać na każdej stronie powieści. Robert Kilen musiał włożyć sporo pracy w przygotowanie materiałów dotyczących zamku w Niedzicy i okolic, aby nadać fabule swojej książki znamiona autentyczności.

Taki koktajl powieściowy, jakim jest „Krew Illapa”, wstrząśnięty oraz zmieszany w całości, na pewno spodoba się osobom, które lubią tajemnice oraz zaskoczenia. Robert Kilen, dzięki swojemu debiutowi literackiemu, będzie miał duże szanse na wydanie kolejnej książki. Czy znowu będzie to gatunek przygodowo-sensacyjny? Czas pokaże.

Anna Wolak