Koty chadzają własnymi ścieżkami…

TalaZ TalaZ
07.04.2014
Okładka książki Dziewięć żyć Chloe King. Wybrana Liz Braswell Logo Patronat

Klątwa sprzed tysięcy lat, wywołana nią wojna, trwająca po dziś dzień, miłość niczym z dramatu szekspirowskiego, mająca połączyć dwie zwaśnione grupy, spiski, intrygi, polowania, ucieczki, przeznaczenie… To tylko kilka z pilniejszych spraw, wokół których, ostatnimi czasy, obraca się żyć Chloe King. Dziewczyna stara się jednak nad wszystkim panować, a nie jest to łatwe, gdy część stada, któremu z racji urodzenia powinna przewodzić, odnosi się do niej z wrogością i nieufnością. Niestety szybko uświadamia sobie, że rzeczywistość może być jeszcze gorsza niż myślała. Zarówno Mai, jak i Bractwo Dziesiątego Ostrza są na dobrej drodze do wyniszczenia siebie samych od środka. Jak inaczej odbierać bowiem fakt, że jedna i druga strona nie ma litości dla swoich? Lojalność to w chwili obecnej przeżytek. Chloe ma tego dość. Za wszelką cenę stara się znaleźć wyjście zarówno z tego impasu, jak i dojść do ładu ze swoimi uczuciami. Tylko czy to się uda, gdy ktoś, komu zaufała, zdradził ją w najokrutniejszy sposób…

„Dziewięć żyć Chloe King. Wybrana” to już ostatni tom trylogii o przygodach dziewczyny-kota, autorstwa Liz Braswell. Historia Chloe King w dużej mierze inspirowana jest mitologią egipską, czemu nie ma się co dziwić, gdy sprawdzi się kim z wykształcenia jest pisarka.

Muszę powiedzieć, że zabierając się za czytanie tego tomu miałam dość mieszane uczucia. Po zadowalającym początku i słabszym środku zupełnie nie wiedziałam czego mam spodziewać się po zakończeniu trylogii. Na szczęście moje obawy okazały się zbędne. Praktycznie wszystko uległo znacznej poprawie, aż ciężko mi zdecydować od czego zacząć. Dlatego skupię się najpierw na tym, co uległo największemu przeistoczeniu. Chodzi mi tu o główną bohaterkę, która wreszcie dorosła i nie tylko zaczęła brać odpowiedzialność za swoje czyny, co więcej, zaczęła dostrzegać, jaki mają one wpływ na jej najbliższych. Przestała być wreszcie wiecznie nadąsaną i irytującą do granic możliwości nastolatką. Zmieniła się w świadomą swego przeznaczenia oraz powagi i ciężaru obowiązków, jakie to ze sobą niesie, młodą kobietą. Za taką przemianę naprawdę należą się brawa dla autorki. Widać, że Liz Braswell dokładnie się do tego przyłożyła.

Fabuła również zyskała na tej zmianie. Fakt, jest w niej nadal jakaś przewidywalność, ale zaskakująca. Trochę to pokręcone, ale tak właśnie jest. Niektóre rozwiązania zaproponowane przez autorkę są tak banalnie proste, że aż ciężko jest uwierzyć, iż tak to właśnie mogło się skończyć. To wcale nie jest wada, wręcz przeciwnie, tego typu podejście Braswell zasługuje na przyklaśnięcie. Pisarka sprawia bowiem, że w wyobraźni czytelnika klarują się najróżniejsze scenariusze danego wątku, ale fabuła jest prowadzona tak umiejętnie, iż ten najprostszy, najbardziej oczywisty sposób po prostu nam umyka. Dzięki temu zyskuje także akcja, która oprócz dynamicznego tempa jest naszpikowana niespodziankami.

Największą z nich jest chyba samo zakończenie. Autorka co prawda domyka wszystkie ważne wątki, ale nie da się nie zauważyć, że wprowadza także kilka nowych (tylko delikatnie zarysowanych), które pozostają bez odpowiedzi. Zupełnie tak jakby Liz Braswell chciała pozostawić sobie furtkę, gdyby za jakiś czas naszła ją ochota na powrót do kociego świata Chloe. „Dziewięć żyć Chloe King. Wybrana” to po prostu fajne zakończenie trylogii, która zaliczyła zarówno wzloty i upadki. Polecam szczególnie tym, którzy mają za sobą poprzednie tomy.

Natalia Zdziechowska