rozwiń zwiń

Najnowszy numer „Książek. Magazynu do czytania” już w kioskach!

LubimyCzytać LubimyCzytać
19.10.2021

Od 19 października w sprzedaży jest najnowszy numer „Książek. Magazynu do czytania”. Co w nim znajdziemy? Rozmowę z George'em Saundersem, a także jego esej o Gogolu, którego w języku polskim wcześniej nie opublikowano. Poza tym w numerze nie zabrakło miejsca (między innymi) dla Juliusza Słowackiego i Sinéad O'Connor.

Najnowszy numer „Książek. Magazynu do czytania” już w kioskach!

Saunders i jego geniusz

George Saunders to pisarz, którego twórczość nagrodzono już wieloma wyróżnieniami, w ostatnim czasie (w 2017 roku) m.in. Man Booker Prize (którą otrzymał za słynnego „Lincolna w Bardo”). W najnowszym numerze „Książek” można przeczytać rozmowę z pisarzem, którą przeprowadziła reporterka Katarzyna Surmiak-Domańska. Jak sama przyznaje, na tę możliwość czekała kilka lat i chociaż nie było jej dane spotkać z pisarzem na żywo, to udało im się porozmawiać przez telefon.

W czasie lektury tekstu poznajemy proces zaznajamiania się Surmiak-Domańskiej z twórczością Saudersa (a przy okazji i poznajemy informacje właśnie na temat tej twórczości). Dowiadujemy się, dlaczego autor jest outsiderem (nie tylko dlatego, że mieszka w chacie pośrodku lasu), jak wpłynęło na niego wychowanie w katolickiej rodzinie i jak to się właściwie stało, że kiedyś był republikaninem. Saunders w ciągu lat przeżył trzy konwersje, wśród nich tę z katolicyzmu na buddyzm, którą uważa za najważniejszą:

Bo wiąże się z nim [buddyzmem – przyp. red.] kolejne przejście: z bycia osobą zamkniętą, defensywną, czasem agresywną, do bycia kimś bardziej otwartym, ciekawym świata. Jestem z natury dość sarkastyczny, natomiast zauważyłem, że gdy dłużej medytuję, czarny nastrój zaczyna odpływać, udaje mi się uzyskać dostęp do szerszej perspektywy. Religia jest dla mnie bardzo ważna, powiedziałbym nawet najważniejsza, dlatego że z niej wynika wiele innych rzeczy, także pisanie. Mam na myśli umiejętność patrzenia w głąb siebie, czyli także w tekst. Kiedy staję się bardziej kochającym, bardziej otwartym, to i moje pisanie staje się lepsze.

A jakie są pozostałe dwie konwersje? Których autorów Saunders lubi czytać najbardziej i w pisaniu jakiego rodzaju tekstów odnajduje się najlepiej? Zarówno te, jak i więcej informacji znajdziecie w tekście „Geniusz rozśmiesza najlepiej”.

Renata Lis o ciuszkach Słowackiego

Czy Juliusz Słowacki był gejem? Nad kwestią tą nie raz zapewne zastanawiali się studenci i studentki polonistyki, temat ten podejmuje w swoim tekście w „Książkach” również Renata Lis. Klasycy literatury mówią nam przecież, że Mickiewicz beznadziejnie zakochał się w Maryli, Juliusz ponoć w Ludwice, a Zygmunt Krasiński – podobno w Delfinie. Marta Nowicka w książce „Słowacki. Wychodzenie z szafy”, o której pisze w swoim tekście Lis, zawiesza tę narrację, jeszcze raz przyglądając się dokumentom, dotyczącym Słowackiego. Tym już nie raz przez innych przeglądanym, jednak patrzy na nie innym spojrzeniem. A jeśli chodzi o samego pisarza:

Uziemia go. Odbóstwia. Literatura interesuje ją o tyle, o ile można się z niej dowiedzieć czegoś o człowieku. Dlaczego Słowacki nigdzie nie pasował? Dlaczego uchodził za niezdolnego do uczuć?

Dlaczego nienawidził Mickiewicza i dlaczego Mickiewicz nim pogardzał? Przed czym uciekał? Kogo kochał?

I co się okazuje? Że prawdziwym crushem Słowackiego był właśnie wspomniany Krasiński. Poza tą informacją w tekście Lis znajduje się niemało innych ciekawostek o odkrytym na nowo życiu osobistym autora „Kordiana”.

Hervé Le Tellier, czyli epicki Francuz

20 października swoją premierę będzie miała „Anomalia” francuskiego pisarza Hervé'a Le Telliera. Z ubiegłorocznym laureatem Nagrody Goncourtów i pierwszym od czasów Houellebecqa pisarzem znad Sekwany, którego książka właśnie staje się światowym bestsellerem, przeprowadził rozmowę Michał Nogaś.

„Anomalia” opowiada o świecie, w którym prawie 300 takich samych osób żyje w dwóch ciałach. Co to oznacza? Mają takie same wspomnienia, takie same talenty, wykształcenie, a nawet partnerów i dzieci. Natomiast pierwsze pytanie, które pada w wywiadzie, dotyczy tego, czy Le Tellier jest człowiekiem, czy może jednym z elementów komputerowej symulacji. Pisarz odpowiada na nie zdecydowanie z brakiem 100-procentowej pewności co do tego, czy odpowiedź, którą podaje, jest prawdziwa...

Ale najciekawszym i najbardziej przerażającym elementem tej teorii jest stwierdzenie, które trudno obalić. Nie ma żadnego sposobu, żadnego naukowego dowodu, by jednoznacznie potwierdzić lub zaprzeczyć, że jesteśmy lub możemy się stać częścią wielkiej symulacji.

Im dłużej o tych sprawach rozmyślam, tym częściej dochodzę do wniosku, że w ciągu dekady będziemy już w stanie symulować ludzki mózg. Na razie w komputerze, ale później?

Czy w związku z tym pieczę nad ludźmi sprawuje jakieś bóstwo, czy raczej nikt taki (nic takiego) nie istnieje? Z czym wiąże się dla człowieka świadomość, że gdzieś na świecie istnieje ktoś dokładnie taki, jak on sam? I skąd się biorą różnej maści negacjoniści? O tym i nie tylko przeczytacie w artykule „Czytadło totalne”.

Jest i Sinéad O'Connor

Słynna „skandalistka”, znana przede wszystkim z tworzenia muzyki, nagle pojawia się na łamach „Książek...”? Tak! Z okazji premiery jej autobiografii „Wspomnienia. Sinead O’Connor” tekst o Irlandce napisał Paweł Sajewicz. A artykuł ten poświęcony jest przede wszystkim upupieniu, jakiemu została poddana O'Connor. Wokalistka, której sławę przyniosło „Nothing Compares 2 U”, została na długo zaszufladkowana pomiędzy „wrażliwą dziewczyną” i „obraźliwą histeryczką”. Zasłynęła też przecież podarciem zdjęcia papieża Jana Pawła II czy swoim występem w programie „Dr. Phill”, w którym podziękowała swojej matce za to, że umarła. Przyjęło się ją uważać za „szaloną babę”, a przekonanie to pogłębiła u części osób decyzja O'Connor o tym, by przywdziać hidżab. Czy za tym wszystkim kryje się cierpienie?

Od 25 lat borykam się z tym, że wszyscy traktują mnie jak wariatkę i bardzo ich to bawi. Żyjemy w świecie, w którym słowo »wariatka« oznacza tyle samo co »ofiara«” – takiej odpowiedzi udzieliła w 2013 r. w talk-show Grahama Nortona, w którym występowała, promując nową płytę, a pierwsze – i jedyne – pytanie, jakie zadał jej prowadzący po kilku obowiązkowych żartach na powitanie, brzmiało: „Jak się czujesz? Wszystko z tobą dobrze?”. „Ludzie pytają mnie o to i co mam zrobić? Jak mam odpowiedzieć na coś takiego?"

Więcej o Sinéad O'Connor przeczytacie w tekście „Łysa śpiewaczka”.

Powrót „Ulissesa” i nie tylko

O czym jeszcze przeczytacie w najnowszym numerze „Książek. Magazynu do czytania?”. M.in. artykuł Jerzego Jarniewicza o najnowszym przekładzie „Ulissesa”, dokonanym przez Macieja Świerkockiego. Z kolei historię Marka Kotańskiego, założyciela Monaru, przedstawia w swoim tekście Małgorzata I. Niemczyńska. Natomiast to, dlaczego fizycy nie cieszą się z postępu, jakiego w ciągu zeszłego stulecia dokonali, wyjaśnia Wojciech Orliński. W „Książkach” nie zabrakło również stałego dodatku dla dzieci i młodszych dorosłych. Tym razem można w nim poczytać o granicy pomiędzy nauką dobrych manier a tresurą dzieci, a także poznać wielkie książki z małych krajów i mnóstwo wydawniczych nowości.

Sponsorką numeru jest Virginia Woolf. Cytaty angielskiej pisarki stanowią komentarz do niejednego artykułu w najnowszych „Książkach”.

Premiera nowego numeru „Książek. Magazynu do czytania” 19 października. 

[as]

Artykuł sponosorowany


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Patrycja 22.10.2021 12:32
Czytelniczka

Zgłoszenie wysłane. Potrzebuję teraz czegoś takiego, a The Kissing Both i Do wszystkich chłopców, których kochałam uwielbiam. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 19.10.2021 15:31
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post