Juliusz Słowacki. Wychodzenie z szafy

Okładka książki Juliusz Słowacki. Wychodzenie z szafy
Marta Justyna Nowicka Wydawnictwo: Krytyka Polityczna biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Krytyka Polityczna
2021-10-13
2021-10-13
Słowacki dandys

Słynną frazą z Gombrowicza "Słowacki wielkim poetą był" zaczyna Marta Nowicka swoją książkę. W czterech rozdziałach i w aneksie przybliża sylwetkę wieszcza, znajdując w jego bogatej korespondencji i w wielu utworach poetyckich "wiele śladów, które można odczytywać jako sygnały nieheteronormatywności autora".
Obszernie cytuje fragmenty listów i utworów, analizuje jego...

Świetnie napisana książka. Choć jest to typowa rozprawa naukowa, to czyta się ją wartko i z przyjemnością. Brawo za język! A czy Słowacki był gejem? Według mnie tak, gdy czyta się między wierszami korespondencję Wielkiego Poety. I choć sama Autorka unika stawiania kropki nad i, to okładka jest jednoznaczna w określeniu orientacji Słowackiego. Przy okazji "wyszło" też. że...

Bardzo ciekawie poprowadzona analizy orientacji seksualnej Słowackiego w oparciu o jego listy oraz dzieła z wykorzystaniem współczesnych badań i ustaleń na ten temat. Dobrze napisana, przystępnym językiem (co pozytywnie wyróżnia pracę na tle współczesnych literaturoznawców).

Na półkach: , , , ,

Słowacki wielkim poetą był (nie zapraszam do dyskusji, bo nie ma o czym), ale jakim był człowiekiem? Czy po ponad stu siedemdziesięciu latach po śmierci Wiecznie Drugiego Wieszcza, bez niespodziewanie odnalezionego nowego źródła, da się powiedzieć coś odkrywczego na jego temat? I na ile to, co wiemy o Juliuszu, to jego prawdziwe oblicze, a na ile jedna z licznych masek,...

Bardzo dobra biografia, pomimo dość sporej wiedzy o Juliuszu Słowackim dowiedziałam się wielu nowych informacji.

• 2021
  • 2022