News i dziennikarstwo śledcze wobec wyzwań XXI wieku

Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi
6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-7405-507-9
dziennikarstwo
mythirdhouse

Autorzy zbioru z niepokojem obserwują zjawiska związane z dziennikarstwem, pytają o charakter newsów, ukazują ich ewolucję, wyrażają troskę o kondycję dziennikarstwa oraz o wiarygodność przekazu dostarczanego przez media opinii publicznej.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.matras.pl/news-i-dziennikarstwo-sledcze...»

mythirdhouse | 2011-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2011

Książka jest dobrą pozycją mówiącą o współczesnym dziennikarstwie. To zbiór krótkich wypowiedzi autorów pochodzących ze środowisk akademickich na temat współczesnej roli mediów. Porusza problemy m.in. definicji 'newsa', newsów on-line, tabloidyzacji wiadomości - to na początek. W dalszej części prace poświęcone są szczególnemu typowi dziennikarstwa jakim jest dziennikarstwo śledcze: jak wpłynęło na nie amerykańskie investigative reporting, czyli krótka historia dziennikarstwa śledczego, problem działalności dziennikarzy śledczych a nadużywanie prawa do informacji. Autorzy zwracają uwagę, że często balansują oni na granicy prawa: bardzo łatwo można złamać przepisy szczególnie dotyczące prawa do informacji czy naruszenia dóbr osobistych.
Szczególnie polecam rozdział autorstwa pani Olgi Białek - Szwed zatytułowany "Zjawisko terroryzmu na łamach współczesnej polskiej prasy masowej" mówiący m.in. o roli jaką media pełnią w działalności grup terrorystycznych.
Podsumowując jest to dobra...

diego88 | 2013-04-14
mat383 | 2016-04-26