Legenda Piłsudskiego w Polskiej literaturze międzywojennej

Wydawnictwo: Śląsk
83-216-0533-8
Piłsudski, legenda

Rozszerzona i zmieniona wersja pracy Włodzimierza Wójcika "Nadzieje i złudzenia. Legenda Piłsudskiego w polskiej literaturze międzywojennej", opublikowanej w roku 1978. Poświęcona została różnym wariantom legendy marszałka Józefa Piłsudskiego w literaturze polskiej lat 1914-1939. Autor zastanawia się czy, a jeśli tak to w jaki sposób utwory literackie tego okresu uczestniczyły w kreowaniu legendy jednej z najwybitniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii Polski. "Legenda Piłsudskiego..." nie jest jednak książką o samym marszałku, raczej jego literackim obrazie wyłaniającym się z całego szeregu poświęconych mu utworów. Wójcik analizuje środki literackie wykorzystane do kreacji literackiego wizerunku przywódcy Legionów, odwołując sie do narzędzi przejętych z nauki o literaturze i socjologii pismiennictwa (w mniejszym stopniu historii czy historiozofii. Pośród analizowanych utworów znalazły się m.in. teksty Stanisława Wyspiańskiego, Stefana Żeromskiego, Stanisława Witkiewicza, Juliusza Kadena-Bandrowskiego i Kazimiery Iłłakowiczówny.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Michał_K-ski | 2015-02-23