Proust w oczach krytyki światowej

Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Tygodnik Powszechny. Wydanie specjalne nr 1/2019. Polska Żydowska Władysław Bartoszewski, Kalina Błażejowska, Jan Błoński, Marek Edelman, Barbara Engelking, Michał Głowiński, Jan Tomasz Gross, Hanka Grupińska, Henryk Grynberg, Jerzy Jedlicki, Jacek Leociak, Dariusz Libionka, Paweł Machcewicz, Janusz Makuch, Adam Michnik, Czesław Miłosz, Stanisław Musiał, Michał Okoński, Piotr Paziński, Karolina Przewrocka-Aderet, Aleksander Smolar, Paweł Śpiewak, Dariusz Stola, Stanisław Stomma, Mateusz Szpytma, Jerzy Turowicz, Redakcja Tygodnika Powszechnego, Piotr Weiser, Rafał Wnuk, Marek Zając
Ocena 5,3
Tygodnik Powsz... Władysław Bartoszew...
Okładka książki Listy 1958-1997 Jan Błoński, Czesław Miłosz
Ocena 6,5
Listy 1958-1997 Jan Błoński, Czesła...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
64
64

Na półkach: ,

Choć wielu z nas wyrobiło sobie zdanie na temat prozy Prousta, prezentowanego zbioru nie sposób pominąć, choćby dlatego, że stanowi nieprzypadkowe i niekrytyczne zarazem kompendium. Zestawienie sądów pod redakcją Jana Błońskiego jest swoistą „mapą drogową” aby użyć modnego dziś określenia, twórczości, zamysłów i życia Marcela Prousta. Z wartych odnotowania, znajdujemy w nim sąd Alaina o rzuceniu wezwania naszej wtórnej rzeczywistości, opinię Riviere'a o okłamywaniu jako nadrzędnej funkcji uczuć, uwagę Curtiusa, że spełnienie miłości jest możliwe tylko przez posiadanie a to jest niewykonalne, pogląd Rousseta, że najbardziej intensywne doświadczenie nie jest wystarczające do powstania dzieła. Warto również zapoznać się po wielokroć wspominanym rozróżnieniem ostatniego z nich na narratora, bohatera i autora cyklu. To najważniejsze założenie formalne „W poszukiwaniu…”. Bez niego nie ujawnia się następstwo zdarzeń tak jak to obmyślił sobie autor. Nie znajdujemy w nim sądów jednoznacznie negatywnych o omawianej twórczości, choć w tekstach pojawiają się nieliczne wytyki. Proust zrobił wiele, żeby prawda nie oddawała się sama w ręce czytelnika, tylko aby się zdradzała. Chciał również, aby czytelnik myślał, że dzieło, które mu oddaje było darem, nie zaś katorżniczą niemal pracą na krawędzi życia. Również echa tych sądów znajdujemy na kartach zbioru. Zestawienie zostało dobrane starannie, tematyka „krytyk” nie zachodzi na siebie a całość reprezentuje wysoki poziom polemiczny.

Choć wielu z nas wyrobiło sobie zdanie na temat prozy Prousta, prezentowanego zbioru nie sposób pominąć, choćby dlatego, że stanowi nieprzypadkowe i niekrytyczne zarazem kompendium. Zestawienie sądów pod redakcją Jana Błońskiego jest swoistą „mapą drogową” aby użyć modnego dziś określenia, twórczości, zamysłów i życia Marcela Prousta. Z wartych odnotowania, znajdujemy w nim...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    28
  • Przeczytane
    11
  • Posiadam
    3
  • Literaturoznawstwo
    2
  • O języku i literaturze
    1
  • Izmy językoznawcze/literaturoznawcze
    1
  • 2012
    1
  • TEMAT: Historyczne
    1
  • 2013
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Proust w oczach krytyki światowej


Podobne książki

Przeczytaj także