Dług publiczny a równowaga fiskalna

Wydawnictwo: CeDeWu
biznes, finanse

Problem długu publicznego jest na trwałe wpisany w rzeczywistość gospodarczą. Czy i kiedy rząd powinien emitować dług publicznya Jakie są granice zaciągania zobowiązańa Jaki poziom długu jest dopuszczalnya Te ważne pytania są często zadawane przez ekonomistów i polityków.. W praktyce nie istnieją na nie proste i uniwersalne odpowiedzi.. Ilość i różnorodność czynników, które są brane pod uwagę sprawiają, że dług publiczny jest interesującym i pełnym wyzwań obszarem badań i analiz. Niniejsza książka, obok tradycyjnego spojrzenia na dług, jako instrument finansowania potrzeb pożyczkowych, proponuje analizę tego zjawiska z punktu widzenia celów, których finansowaniu służy jego emisja. To właśnie dobór celów emisji długu w istotnym stopniu decyduje o tym, czy dług publiczny stanowi ciężar, czy też jest czynnikiem zwiększającym szanse dynamicznego i zrównoważonego rozwoju gospodarczego. Poruszono w niej ciekawy, choć znajdujący się dotychczas poza głównym nurtem zainteresowań ekonomistów problem modeli długu publicznego. Przyjęte kryteria podziału na model ewolucyjny i model transformacyjny stanowią użyteczne narzędzie do pełniejszego zrozumienia występujących miedzy krajami różnic w poziomie zadłużenia. Myślą przewodnią książki jest próba odpowiedzi na pytanie o charakter długu publicznego w Polsce. Analiza czynników determinujących jego ewolucje od początku transformacji wskazuje na występowanie zjawiska zwanego wewnętrzną logiką długu. Prowadzi również do wniosku, że proces akumulacji długu publicznego zachodził niezależnie od orientacji politycznej ugrupowań sprawujących władze. Niniejsza książka jest jednym z nielicznych opracowań na rynku polskim poruszającym problematykę długu publicznego.

Yog-Shoggoth | 2016-02-15