Psychologia czynności. Nowe perspektywy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Scholar
83-88495-77-1
psychologia,
Maja

Teoria czynności sformułowana przez Tadeusza Tomaszewskiego w 1963 roku oceniana jest współcześnie jako ważny wkład psychologii polskiej w światową myśl psychologiczną. Wkład ten współgrał z innymi teoretycznymi koncepcjami, które w efekcie doprowadziły do przezwyciężenia panującego w owym czasie behawioryzmu i do rozwoju poznawczego podejścia w psychologii. Psychologia czynności - nowe perspektywy pokazuje z jednej strony, na czym ów wkład polegał, a z drugiej - wciąż aktualne, inspirujące wartości teorii Tomaszewskiego. Książka składa się z rozdziałów napisanych przez Jego uczniów w celu zaświadczenia tych wartości. Treści poszczególnych rozdziałów ilustrują zarówno potencjał pozwalający na rozszerzenie i uzupełnienie interesujących nas tu teorii, jak i możliwości wykorzystania jej do interpretacji innych zjawisk i procesów psychologicznych, którymi bezpośrednio się nie zajmowała. Zbiór adresowany jest do badaczy z kręgu nauk humanistycznych i studentów, zwłaszcza psychologii. Stanowi hołd złożony przez uczniów Profesorowi Tadeuszowi Tomaszewskiemu w drugą rocznicę Jego śmierci. Autorzy: Ida Kurcz, Danuta Kądzielawa, Maria Materska, Józef Kozielecki, Jan Strelau, Adam Frączek, Janusz Reykowski, Wiesław Łukaszewski, Stanisław Mika, Krystyna Skarżyńska, Urszula Jakubowska, Janusz Ł. Grzelak, Barbara Bokus, Zofia Ratajczak.