Najnowsze artykuły
Artykuły
Świąteczny prezentownik, czyli pomysł na prezent. Literatura młodzieżowa i dziecięcaLubimyCzytać1Artykuły
Rozwiń dziecięcą wyobraźnię dzięki mocy opowiadania historii. Poznaj aplikację ReadmioLubimyCzytać2Artykuły
6 książek, które sprawią, że pokochasz historięKonrad Wrzesiński15Artykuły
Nie żyje Paweł Huelle. Autor „Weisera Dawidka” zmarł w wieku 66 latEwa Cieślik15
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Dorota Anna Dolata

1
10,0/10
Pisze książki: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
10,0/10średnia ocena książek autora
2 przeczytało książki autora
6 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2019
Dorosłość osób wychowywanych w rodzinie alkoholowej. Wsparcie społeczne oczekiwane i otrzymywane.
Dorota Anna Dolata
10,0 z 2 ocen
8 czytelników 2 opinie
2019
Najnowsze opinie o książkach autora
Dorosłość osób wychowywanych w rodzinie alkoholowej. Wsparcie społeczne oczekiwane i otrzymywane. Dorota Anna Dolata 
10,0

Kim są Dorosłe Dzieci Alkoholików? Jak funkcjonują i jak przystosowały się do życia już jako dorosłe osoby? Jakie wykazują trudności w funkcjonowaniu? Jak wyglądają ich relacje z innymi? Ponadto, na czym polega i jak powinno wyglądać wsparcie społeczne rodziny alkoholowej? Jak rodzina alkoholowa i dysfunkcyjna radzi sobie w sytuacjach stresowych czy kryzysowych? Jak pomagać i wspierać rodziny dotknięte chorobą alkoholową i inną dysfunkcją?
Dorota Anna Dolata, dr nauk społecznych w zakresie pedagogiki, pedagog socjoterapeutka w swojej książce „Dorosłość osób wychowywanych w rodzinie alkoholowej” przedstawiła problematykę związaną z funkcjonowaniem rodziny alkoholowej i wpływu, jaki ma ona na dorastające w niej dzieci. Szereg badań autorki zaprezentowanych w książce stanowi funkcjonowanie dorosłych dzieci alkoholików, w dużej mierze oczekiwaną i otrzymywaną przez nich pomoc i wsparcie. A także trudności, z jakimi borykają się na co dzień oraz zasoby, jakimi dysponują.
(...)
Reasumując, istotą publikacji są szeroko omówione wyniki badań własnych autorki związanych z funkcjonowaniem DDA, charakteryzując poszczególne osoby wchodzące w skład takiej rodziny oraz samą rodzinę stanowiącą całość. Ponadto przedstawia analizę postrzegania przez dorosłe dzieci alkoholików działania w różnych relacjach społecznych, w dużej mierze ocenę otrzymanej pomocy społecznej i obszarów, w których wciąż osoby te spodziewają się otrzymać wsparcie. Dzięki tej lekturze możemy poznać jak radzą sobie DDA oraz to, jak odbierają siebie w różnych relacjach społecznych; jakich trudności indywidualnych doświadczają, w związkach intymnych, relacjach z rodzicem uwikłanym w nałóg i abstynentem, to, jak opiniują wsparcie społeczne oraz jakiego wsparcia nadal się spodziewają.
Sama jestem DDA, wiec książka ta jest dla mnie tym bardziej wyjątkowa i pomocna. Wiele cennych informacji w niej zawartych oraz doświadczenia osób, które wzięły udział w badaniu, bardzo dużo mi uzmysłowiły i jeszcze bardziej identyfikuję się z tym, o czym wspominały i czym się dzieliły. Wiem, jak ważna jest pomoc, której wcześnie nie potrafiłam przyjmować, i jak istotna jest w procesie zdrowienia i zdrowego funkcjonowania obecnie w życiu dorosłym. Dopiero po otrzymaniu takiej pomocy mogłam poznać siebie i lepiej zrozumieć wybory, jakich dokonywałam a czego, z wiedzą z tą, którą teraz posiadam, już nie zrobię. Doskonała lektura – polecam.
cała recenzja na stronie http://autorzy365.pl/doroslosc-osob-wychowywanych-w-rodzinie-alkoholowej_a6659