Okładka książki Historia Narodu Śląskiego. Prawdziwe dzieje ziem śląskich od średniowiecza do progu trzeciego tysiąclecia Dariusz Jerczyński
Dariusz Jerczyński Wydawnictwo: Narodowa Oficyna Śląska historia
83-919589-0-6
historia śląsk naród śląski

Turboślązactwo.

Turboślązactwo.

Polecam II wydanie..Monumentalna praca z licznymi przypisami i odnosnikami do źrodeł..Prawdziwa historia Śląska i Ślazakow bez polskiej i niemieckiej "polityki historycznej".

Porównanie tej książki z Turbopolakami i Wielką Lechią to gruba przesada! Książka ma solidną bibliografię i mnóstwo przypisów, także w sferze faktów jest niezła. Problem jest jednak nierzadko z (nad)interpretacją faktów i ich przedstawianiem, używaniem w konkretnych bardzo dyskusyjnych kontekstach. Tu raczej większość historyków jest zgodna, że np. wiele wniosków i interpretacji jest zbyt "hurraoptymistycznych" w zakresie śląskiej niezależności politycznej na przestrzeni wieków.
Choć wydaje się, że Polaków, przyzwyczajonych do swojej monopolistycznej narracji o regionie, razi po prostu prezentowany w książce regionalny, śląski punkt widzenia, jak najbardziej przecież uprawniony. W książce jest też zbyt dużo idealizowania Śląska i Ślązaków, a do tego ciągłe natarczywe szastanie zwrotem "polscy nacjonaliści" czy też podobnymi.... To za dużo nawet jak na mój zagorzały górnośląski punkt widzenia i samoidentyfikację :-) Ogólnie książka przypomina bardziej publicystykę historyczno-polityczną, niż wyważoną pracę naukową.
Ale... mimo swych minusów, książka jest bardzo wartościową pozycją, gromadzącą multum faktów na rzecz górnośląskiej odrębności, politycznej, etnicznej i językowej. Nie ma na rynku lepszej pozycji, gdzie Górnoślązacy świadomi lub poszukujący swej odrębności znajdą w jednym miejscu tyle różnych podstaw historycznych swej identyfikacji.

Mając na uwadze wszystkie mankamenty tej pracy, mam jednak do tej książki jakiś sentyment... To z niej, jeszcze jako licealista dowiedziałem się tego, czego w polskiej szkole nie uczą, np. o takich filarach śląskiej odrębności jak działający w okresie plebiscytu Związek Górnoślązaków - Bund der Oberschlesier itp. To ona zwróciła mi uwagę na możliwe inne interpretacje historii, niż te przedstawiane przez narodowe historiografie, (szczególnie te poświęcone średniowieczu, gdzie nowe teorie powstowały i powstają niekoniecznie na interpretacji źródeł ale na innych interpretacjach)... To w książce tej pojawiła się chyba pierwszy raz pisemnie narracja odnośnie czasu bezpośrednio po IIwś., zgodna z pamięcią historyczną, rodzinną samych Górnoślązaków, przekazywaną "konspiracyjnie" przy okazji rodzinnych spotkań na "Gyburstakach", całkiem inna niż ta "oficjalna", dominująca w przestrzeni publicznej... Można by jeszcze dalej tu wymieniać...
W każdym razie, jest to książka mimo wszystko otwierająca na głębię górnośląskiej odrębności, to taki dobry impuls, by dalej swą tożsamość poznawać i umacniać poprzez dalsze, niekoniecznie już tak radykalne lektury.

To jest to samo co wielka Lechia lub Turbochlopi, Historycy odoradzają te książkę, szkoda że takie publikacje sprowadzają naukę do pisania bajek aby zarobić na czytelniku.

Super książka!

Super książka!

Bardzo dobra książka ukazująca dzieje Górnego Śląska z perspektywy śląskiej. Rzetelnie napisana moim zdaniem. Uważam, że każdy Ślązak powinien tą książkę przeczytać.

• Słowianie
  • 6) B) Silesiensis