Śląski ruch narodowy

6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
śląsk, naród śląski, Kożdoń
historyczna
Wartłomiej B

Śląski ruch narodowy pod naciskiem polskiego i niemieckiego nacjonalizmu na tle politycznej historii Górnego Śląska w latach 1848 - 1947

bociek | 2013-07-21
Przeczytana: 15 lipca 2013

Książka wyczerpująco przedstawia wydarzenia i fakty dotyczące istnienia świadomości odrębności „ludu” śląskiego. Pokazane są tutaj na przykład znane wszystkim ze szkół wydarzenia jak powstania śląskie, od całkiem innej strony i nie jest to strona „zakamuflowanej opcji niemieckiej”. Jestem ciekawy, co mają do powiedzenia historycy o opcji umiarkowanej(Ci o konserwatywnych poglądach jedynie słusznej racji polskiej, nie sądzę by mieli do powiedzenia więcej jak oczernianie i bzdury). Jeśli okażą się prawdą stawiane tezy w książce, to szkolna, a przez to obiegowa historia, ma się ni jak do opisywanej rzeczywistości.

Karolina | 2016-05-30
avonek | 2014-04-03