Spór o "listy" Chopina do Delfiny Potockiej

Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Feanor

Analiza sporu o autentycznośc listów Chopina do Potockiej. Podrobienie listów było najprawdopodobniej efektem licznych plotek na temat romansów Potockiej. Gdyby listy te lity Chopina okazały się autentyczne, stanowiłoby to rewolucję w pojmowaniu postaci polskiego pianisty i kompozytora. Nagłośnienie sprawy "odnalezionego" zbioru spowodowało również zainteresowanie osobą samej Czernickiej. Z...

Nagłośnienie sprawy "odnalezionego" zbioru spowodowało również zainteresowanie osobą samej Czernickiej. Z relacji ludzi, którzy znali ją osobiście wynika, iż była kobietą z zaburzeniami psychicznymi o skłonnościach psychopatycznych, która dotknęły też nieszczęścia w sprawach uczuciowych. Jej matka oraz obaj bracia popełnili samobójstwo. Sama Czernicka odebrała sobie życie w 1949 (przypadała wtedy setna rocznica śmierci Chopina). Była ona zafascynowana osobą muzyka i od najmłodszych lat zbierała wszelkie dostępne jej publikacje na jego temat.

Hoshi062 | 2015-01-09
Na półkach: Historia, Przeczytane