Historia Kościoła katolickiego 2. Średniowiecze.

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historia Kościoła Katolickiego". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
978-83-7072-535-8
historia
Łukasz Kuć

Druga cześć dzieła ks. prof. Banaszaka. W tomie drugim omówiony został okres średniowiecza i działalności Kościoła katolickiego w tym czasie.

poznanianka | 2011-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2011

Tom 2 przeznaczony został w całości na omówienie średniowiecza. Warto jednak zaznaczyć, że w tym wypadku ostatnie wydarzenie zaliczane do tej epoki to wystąpienie Marcina Lutra (1517). Według niektórych bowiem to w tym momencie rozpoczynają się czasy nowożytne w Kościele Katolickim, inni natomiast wyznaczają granicę, tak jak w historii powszechnej, na odkrycie Ameryki (1492), upadek Konstantynopola (1453) lub wynalezienie druku (1450). Przestrzeń czasowa nie jest zatem duża, ale biorąc pod uwagę, że w tezach egzaminacyjnych znalazło się zagadnienie: papieże renesansu trzeba wziąć poprawkę na inną rachubę czasu.

Także tematyka ogranicza się do dziejów Kościoła Katolickiego, w średniowieczu ten podział jest już bardzo widoczny, po 1054 Kościół na wschodzie jest wspominany tylko incydentalnie.

Tak jak w części pierwszej plusem jest podział tekstu na małe podrozdziały opatrzone wskazującym na jego tematykę tytułem, z tyłu książki znajduje się kalendarium najważniejszych wydarzeń, spis...

Trithemius | 2016-08-23
Tomasz | 2016-06-21