Młodzi bohaterowie Związku Radzieckiego. Obrachunek z przeszłością.

Okładka książki Młodzi bohaterowie Związku Radzieckiego. Obrachunek z przeszłością. Alex Halberstadt
Alex Halberstadt Wydawnictwo: Ośrodek KARTA biografia, autobiografia, pamiętnik
Young Heroes of the Soviet Union. A Memoir and a Reckoning
Ośrodek KARTA
2023-08-01
2023-08-01
Ewa Horodyska

Piękna książka, tłumacząca, jak możemy uwolnić się od trującej przeszłości. Halberstadt usiłuje zrozumieć pokręcone losy swoje i swojej rodziny, jedzie nawet z USA do Ukrainy, żeby skonfrontować się ze swoim dziadkiem, którego wcześniej nie poznał. Nie jest spoilerem to, że dziadek okazuje się... funkcjonariuszem KGB. Autor naprawdę umie zapisać swoje dojrzewanie do tej historii i walkę z rodzinnymi demonami. Zdecydowanie polecam!

"Czy to możliwe, że my również drżymy pod wpływem bodźców, których nie potrafimy rozpoznać ani pamiętać - takich które pojawiły się przed naszymi narodzinami?"

Alex Halberstadt jako dziewięciolatek emigrował do Stanów Zjednoczonych z ówczesnego ZSRR. W czasach zimnej wojny nie było łatwo zasymilować się w nowym środowisku, szczególnie mając rosyjski akcent... By ułatwić sobie życie młody Alex starał się odciąć od przeszłości, "zamerykanizować się". Z biegiem lat i życiowych doświadczeń okazało się jednak, że powracające koszmary można zatrzymać tylko w jeden sposób - poznając historię własnej rodziny.

Książa, którą Wam dziś przedstawiam opowiada o podróży w przeszłość, o konfrontacji z bolesną, a czasem niewygodną prawdą o przodkach, o wyjazdach do Europy i poszukiwaniach śladów rodziny.
W pierwszych rozdziałach zawędrujemy do dzisiejszej Ukrainy, by poznać dziadka naszego autora- byłego ochroniarza Stalina. Kolejne rozdziały przenoszą nas do Wilna i okolic, co bardzo mnie zaciekawiło. Z polskiej perspektywy przyzwyczajeni jesteśmy myśleć o tym mieście jako o utraconej cząstce ojczyzny. Historia opowiedziana z perspektywy Litwaków - Żydów litewskich, którzy swego czasu cieszyli się największą w Europie swobodą, maluje się zupełnie inaczej. Za taką zmianę punktu widzenia bardzo cenię sobie tego typu literaturę. Lata powojenne przypadają na młodość rodziców autora, życie w szarej, komunistycznej Moskwie, jest to dość intymny obraz trudnego pożycia małżeńskiego.
Ostatnie rozdziały to już czasy nam bliższe, czyli dzieciństwo i dorastanie w obcym kraju, obraz Nowego Jorku lat 80-tych i 90-tych.
Jak na tak niewielką objętość autor serwuje nam bardzo różnorodną treść. Trudny wiek XX mocno naznaczył bliskie mu osoby. Ludzie podnoszący się z powojennej traumy starali się znów żyć normalnie, zakładali rodziny, mieli dzieci. Ile przeżytego bólu przekazli tym właśnie dzieciom? Odpowiedzi na to pytanie możemy poszukać razem z Alexem Halberstadtem, do czego bardzo Was zachęcam.

• 01. Epub+

Dodaj cytat z książki Młodzi bohaterowie Związku Radzieckiego. Obrachunek z przeszłością.