rozwińzwiń

NOWA FANTASTYKA 4 / 2023 (487)

Okładka książki NOWA FANTASTYKA 4 / 2023 (487) praca zbiorowa
Okładka książki NOWA FANTASTYKA 4 / 2023 (487)
praca zbiorowa Wydawnictwo: Prószyński Media fantasy, science fiction
Kategoria:
fantasy, science fiction
Wydawnictwo:
Prószyński Media
Data wydania:
2023-04-01
Język:
polski
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Nowa Fantastyka 476 (05/2022) Wołodymyr Arieniew, Krystyna Chodorowska, Omar El Akkad, Jeffrey Ford, Agnieszka Fulińska, Ołeksij Gedeonow, Mychajło Nazarenko, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Agnieszka Rogowska
Ocena 6,2
Nowa Fantastyk... Wołodymyr Arieniew,...
Okładka książki Nowa Fantastyka 495 (12/2023) Reginald Bretnor, Amal El-Mohtar, Justyna Hankus, Kat Howard, Michał Kłodawski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Clark Ashton Smith, Sohei, Frank R. Stockton
Ocena 6,8
Nowa Fantastyk... Reginald Bretnor, A...
Okładka książki Nowa Fantastyka 475 (04/2022) Dantzel Cherry, Maria Galina, Wiktor Orłowski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Lavie Tidhar, Sam F. Weiss, Jacek Wróbel
Ocena 6,2
Nowa Fantastyk... Dantzel Cherry, Mar...
Okładka książki Nowa Fantastyka 478 (07/2022) Betsy Aoki, Anatoly Belilovsky, A. T. Greenblatt, Kij Johnson, Radek Puchała, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Marian Siwiak, Marlena Siwiak
Ocena 6,7
Nowa Fantastyk... Betsy Aoki, Anatoly...
Okładka książki Nowa Fantastyka 477 (06/2022) Marianna Alfierowa, Jerzy Bogusławski, Piotr Kurek, Tamsyn Muir, Michał Ochnik, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Michael Swanwick
Ocena 6,6
Nowa Fantastyk... Marianna Alfierowa,...
Okładka książki Nowa Fantastyka 493 (10/2023) Daria Piskozub, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Kamila Regel, Clark Ashton Smith, Valerie Valdes, John Wiswell
Ocena 6,1
Nowa Fantastyk... Daria Piskozub, Red...
Okładka książki Nowa Fantastyka 481 (10/2022) Kir Bułyczow, Mike Gelprin, Wojciech Gunia, Ann LeBlanc, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Paula Wanarska, Peter Watts
Ocena 6,7
Nowa Fantastyk... Kir Bułyczow, Mike ...

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
70
42

Na półkach:

Zabieram się do tej opinii po upływie ponad 2 miesięcy. Po takim czasie niektóre opowiadania wymagały odświeżenia pamięci. Te dobre same się bronią, po prostu zostały w organizmie.

Proza polska niezła.
"Za grzech praojców" Alicji Janusz - 6/10 zapamiętane i nie wymagało doczytania akapitów. Niezłe fantasy z perspektywami na dłuższą formę.

"Nim zabrzmi cytara" Agnieszki Hałas. 5/10 daje radę ale wymagało przejrzenia. Bez szału..

"Cena obowiązku" Tomasza Krzywika - 7/10. Też dobrze napisane fantasy. Nie wymagało ponownego przejrzenia. Ciekawy świat i postacie.

I największa perełka numeru "Niemartwa" Ewy Białołęckiej. 9/10 prosty, banalny pomysł ale świetnie opowiedziany. Coś z Tima Burtona, coś z rodziny Adamsów, tylko tak po naszemu. Można napisać ciekawą historyjkę bez potworów, mieczy i blasterów? Można. POLECAM

Proza zagraniczna:
"L'esprit d'escalier" Catherynne M. Valente 7/10 - Tak po naszemu to musztarda po obiedzie. Tą musztardą jest "gnijąca panna młoda" - w postaci Eurydyki, a zniesmaczoną postacią Orfeusz.
Autorka chyba się inspirowała komiksem Gailmana. z serii Sandman. Udanie.

"Mamon" Luigi Musolino 8/10. Genialne. Mafijny horrorek.

"Symfonia śpiącej królewny" Django Mathijsena 5/10
Nie zapadło w pamięć. Trochę rozwlekłe choć dobrze napisane.

Publicystyka - tu polecam wywiad z Vincenzo Natalim (ten od CUBE-a). Felieton Kosika o mega miastach i Orbitowskiego. który ciekawie rekomenduje film "Infinity pool".

Zabieram się do tej opinii po upływie ponad 2 miesięcy. Po takim czasie niektóre opowiadania wymagały odświeżenia pamięci. Te dobre same się bronią, po prostu zostały w organizmie.

Proza polska niezła.
"Za grzech praojców" Alicji Janusz - 6/10 zapamiętane i nie wymagało doczytania akapitów. Niezłe fantasy z perspektywami na dłuższą formę.

"Nim zabrzmi cytara" Agnieszki...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1841
279

Na półkach: ,

Naprawdę świetny numer.

Naprawdę świetny numer.

Pokaż mimo to

avatar
412
336

Na półkach: , , , , , , , , ,

Przyzwoity numer, który szybko się czyta.

Publicystyka - na stałym, przyzwoitym poziomie, aczkolwiek żaden z artykułów nie zapada jakoś wyjątkowo w pamięć.

Proza polska - opowiadania o dość różnym poziomie, chyba najlepszym jest "Cena obowiązku", pozostałe do zapomnienia zaraz po przeczytaniu.

Proza zagraniczna - opowiadania bardzo ciekawe, na wysokim poziomie, może poza ostatnim, holenderskiego autora, które moim zdaniem jest bardzo przeciętne.

Przyzwoity numer, który szybko się czyta.

Publicystyka - na stałym, przyzwoitym poziomie, aczkolwiek żaden z artykułów nie zapada jakoś wyjątkowo w pamięć.

Proza polska - opowiadania o dość różnym poziomie, chyba najlepszym jest "Cena obowiązku", pozostałe do zapomnienia zaraz po przeczytaniu.

Proza zagraniczna - opowiadania bardzo ciekawe, na wysokim poziomie, może...

więcej Pokaż mimo to

avatar
713
185

Na półkach: ,

Kwiecień. Niby wiosna, a jeszcze zima.
A w NF kobiety. Spoko.
I fantasy głównie. Już nie tak spoko.

No to zacznę (jak zwykle) od tego co po polsku.
„Za grzech praojców” Alicji Janusz – Autorka konsekwentnie buduje swój świat magii „muzycznej”. Acz mieszanie planów historycznych (realia prasłowiańskie i nibyrenesansowe) sprawia, że trzeszczy moje zawieszenie niewiary. No i to zbyt pośpieszne zakończenie…
Nie jest źle, ale mogłoby być znacznie lepiej.
„Najpierw zabrzmi cytara” Agnieszki Hałas – niestety widać, że tekst to ledwie wprowadzenie do większego świata. Wszystko skomasowane, pośpieszne. Aż chciałoby się widzieć ten tekst w postaci noweli czy powieści. Bo brak mi tu właściwie rozwiniętej dramaturgii. Szast prast i już!
„Cena obowiązku” Tomasza Krzywika – ze wszystkich opek fantasy w tym numerze, to akurat podobało mi się najbardziej. Szczypta Sienkiewicza, kropla Wegnera i powstał kawał dobrego tekstu. Wciągającego, ale nie odkrywającego wszystkich kart. Intrygującego i skłaniającego do pytań: co dalej? Brawo!
„Niemartwa” Ewy Białołęckiej – spodziewałem się wiele. Dostałem… niedosyt. Opowiastka jakich wiele ostatnio – ta uciskana mniejszość jest jakże wspaniała i większości nie potrzebuje. Tylko tyle i aż tyle! Dla mnie mało, bo świat to domagający się opisu nie tak biało-czarnego jak u Białołęckiej.

A po zagranicznemu?
„L’esprit de l’escalier” Catherynne M. Valente – trawestacja mitu o Orfeuszu i Eurydyce? Też. Historia miłości? Też. Podobało mi się? Po dłuższym zastanowieniu – w sumie tak. Aczkolwiek dla mnie to już Literatura, którą obchodzę z reguły szerokim łukiem. Bo skupia się na formie, a nie na sensie. Tu na szczęście jest i Sens, i Forma. Aczkolwiek do lektury już nie wrócę, jak nie wrócę już np. do „Zbrodni i kary”. Brawa dla tłumaczki. Lengłydżem nie władam, ale zda mi się, że przełożenie tego tekstu na polski to nie była bułka z masłem.
„Mamon” Luigiego Musolino – dawno nie widziana fantastyka z Włoch. Do przeczytania, choć nie wybijająca się ponad solidną średnią.
„Symfonia Śpiącej Królewny” Django Mathijsena – pomysł w sumie prosty (ktoś „Cerebroskop” Fiałkowskiego pamięta?). Sztuka, by taki pomysł dobrze wykorzystać. I o ile miałbym zastrzeżenia do akcji, treści, tak zakończenie mnie usatysfakcjonowało. Czego od tekstów oczekuję!

Z publicystyki – brawa dla JeRzego za fantastyczną muzykę! Pewnie wybrałbym inne albumy (choć połowa mogłaby się powtórzyć),za to chwała za przypomnienie, że SF to nie tylko literatura!
Czas na albumy z fantasy w roli głównej?
A reszta publicystyki zdecydowanie przypadła mi do gustu – tekst Alicji Janusz o muzyce w renesansowej Europie (widać, że Autorka wie o czym pisze i lubi to, o czym pisze). Bardzo dobre wywiady – czy z twórcą „Cube”, czy o AI (choć ten wywiad akurat mówi mi, że najlepiej dyskutować o czymś, czego nie ma).
Klęczar i Vargas – nie wyobrażam sobie NF bez nich, jak kiedyś F bez Iłowieckiego.
W sumie, jak na tyle fantasy (brrrr…),całkiem udany numer!

Kwiecień. Niby wiosna, a jeszcze zima.
A w NF kobiety. Spoko.
I fantasy głównie. Już nie tak spoko.

No to zacznę (jak zwykle) od tego co po polsku.
„Za grzech praojców” Alicji Janusz – Autorka konsekwentnie buduje swój świat magii „muzycznej”. Acz mieszanie planów historycznych (realia prasłowiańskie i nibyrenesansowe) sprawia, że trzeszczy moje zawieszenie niewiary. No i...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    27
  • Posiadam
    13
  • Czasopisma
    6
  • 2023
    4
  • Chcę przeczytać
    3
  • Nowa Fantastyka
    2
  • 2k23
    1
  • Kosmici, duchy, elfy
    1
  • Popularnonaukowa
    1
  • Czytane w 2023
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki NOWA FANTASTYKA 4 / 2023 (487)


Podobne książki

Przeczytaj także