Ja i inni

2022-11-24
28 min.
dzieci

Okładka książki Sennik dla dzieci Maria Brzozowska, Michał Rusinek
Sennik dla dzieci Maria Brzozowska, M...
Okładka książki Mały Jelonek Joanna Kowalczyk-Bednarczyk, Paulina Nachman
Mały Jelonek Joanna Kowalczyk-Be...
Okładka książki Pozdrowienia z Uchatkowej Wyspy Iwasa Megumi, Jörg Mühle
Pozdrowienia z... Iwasa Megumi, Jörg ...
Okładka książki Święty Mikołaj bierze nadgodziny Michele D’Ignazio, Sergio Olivotti
Święty Mikołaj... Michele D’Ignazio,&...

Przepiękna książka, która pokazuje losy dziesiątki dzieci, które zastanawiają się jak to być kimś innym. Czasem jest tak, że każdemu z nich wydaje się, iż ten ktoś o kim myślą, mają lepiej. Te historie dzieci zataczają krąg, co czyni lekturę niesamowitą. Oliwa, jadąc na motorze ze swoją mamą, zastanawia się, jak to być dzieckiem, które przebywa na pastwisku. Karima, który leży na krowie, ciekawi, jak to jest być tym kimś, kto siedzi w traktorze i nim kieruje. Julian zaś zastanawia się czy ktoś stoi przy grobie jest smutny.
W każdej z historii poznajemy dzieci, ich losy. Poddajemy się dzięki temu niesamowitej refleksji, która wypływa z mądrości tej książki. Autorka dotyka tematów takich jak wojna, strata czy tożsamość płciowa.
Poszukiwanie własnej tożsamości, wśród ludzi, którymi się otaczamy jest niezwykle ważne dla rozwoju dzieci. Lecz myśle, iż powinno być również punktem wyjścia do przemyśleń. „ Jak to jest być mną samym?”, bądź „ Jaki jestem?” - i „Czy dobrze mi być z samym sobą?”Dla nas ta książka była punktem wyjścia do takich rozważań.
Przeróżne perspektywy. Czyż nie tego potrzeba naszym dzieciom to rozwijania empatii i tolerancji?

„Ja i inni” to książka, która skłania do filozoficznych rozmyślań i do refleksji nad własnym życiem. Momentami sprawia, że w oku może zaszklić się łza, wprawia w drgania umysł i duszę.

W tej książce dziesięcioro dzieci opowiada o sobie, ukazuje krótki splot myśli dotyczący sytuacji, w której akurat się znajdują oraz ich życia. W kilku zdaniach opowiadają o sobie, o uczuciach targających nimi w danej chwili. Każda historia kończy się wzmianką o innym dziecku, znajdującym się nieopodal, będącym w zasięgu wzroku opowiadającego.
O czym myśli?
Jak by to było być tym dzieckiem?

W ten sposób autorka, w płynny i ciekawy sposób przenosi nas do kolejnej historii, do następnego bohatera.
Poznajemy dziesięcioro młodych bohaterów, wchodzimy w ich umysły, przeżywamy ich tragedie i ból. Odkywają przed nami swoje rozterki, niepewności i bolączki, które przepełniają ich młode życia.

Tekst jest krótki, dobitny i trafia prosto w serce. Artystyczne, pełne niepokoju ilustracje idealnie dopełniają te pełne emocji historie.
Książka dedykowana jest dla dzieci powyżej szóstego roku życia, ale będzie wspaniałą, poruszającą lektura również dla nastolatków i dorosłych.

Tolerancja. Empatia. Zrozumienie.
Czy starasz się budować w swoim dziecku poczucie, że te trzy powyższe to ważne cechy?
Czy uświadamiasz, że każdy ma prawo do odmienności i własnego zdania?🤔

Książki omijające schematy to coś po co rzadziej sięgamy wybierając ksiazki dla naszych dzieci- takie mam wrażenie. Nie są oczywiste, bardziej skłaniają do myślenia i analizy tego co dzieje się na ich kartach.
Taka też jest publikacja Wydawnictwa @zakamarki, "Ja i inni" napisana przez Yive Karlsson a zilustrowana przez Sarę Lundberg. Tłumaczenie przygotowała Katarzyna Skalska.

Ksiazka jest zbiorem przemyśleń kolejno wystepujacych po sobie dzieci w różnych miejscach i momentach. Jest pełna luźnych zdań, refleksji i analizy tego co czują w danym momencie. Co ciekawe- opowieści zataczają koło i są ze sobą powiązane poprzez obserwacje kolejnego dziecka.
W moim rozumieniu jest to genialny zabieg. 😊

Dotyka wielu tematów.
Przedstawia dzieci, które są zagubione w świecie i doświadczone stratą, beztroskie i czekające na zmianę, zdefiniowane jako niegrzeczne i te, które chcą pozostać niezdefiniowane.
Autorka nie obawia się dotknąć trudnych tematów jakim jest tożsamość płciowa, wiara, wojna czy choroba.

Historia zaczyna się i kończy na dziewczynce imieniem Oliwia i z każdą kolejna rozkładówka przedstawia pozostałych bohaterów.

Ksiazka skłania do głębszej refleksji nie tylko naszych dzieci ale także nas. Otwiera oczy i zacheca do brnięcia w to, co nie zawsze jest dla nas komfortowe.

Gdybyśmy pojmowali świat w tak prosty sposób jak robią to nasze dzieci a wyjście ze strefy komfortu stało się naturalne, to co nas otacza było by zdecydowanie bardziej przyjazne.❤️

Tolerancja. Empatia. Zrozumienie.
Czy uświadamiasz, że każdy ma prawo do odmienności i własnego zdania?🤔

Każdy z nas to inna historia, inne myśli, inne uczucia. Zastanawiacie się czasem jaka jest historia spotkanych przypadkowo ludzi?

Chcielibyście poznać myśli kogoś, kogo mijacie akurat na ulicy czy w parku? Kogoś kto siedzi z Wami w tym samym przedziale w pociągu? Dziewczynki bawiącej się właśnie na placu zabaw? Chłopca, który samotnie stoi na ulicy?

Jak by to było zamienić się z kimś na jego historię, jego myśli i jego uczucia?

Dzięki książce "Ja i inni" od @zakamarki
poznajemy 10 różnych historii, różnych dzieci. Te historie są bardzo różne, smutne, wesołe, trudne, miłe. Usłyszymy opowieść dziecka, które musiało opuścić swoją ojczyznę z powodu wojny. Dziecka, które pochyla się nad grobem babci. Dziecka, które razem z tatą przemierza świat w ciężarówce.

Każda z tych historii jest inna. Każda niesie ze sobą ważne refleksje i zmusza do myślenia, do zastanowienia się chociaż przez chwilę nad kimś innym niż ja sam. A z drugiej strony zmusza także do refleksji nad sobą samym.

Bardzo lubię takie książki, które skłaniają do rozmowy. Po przeczytaniu, których można przedyskutować wspólnie różne, ważne kwestie. Książka "Ja i iinni" taka właśnie jest.

Jak by to było...

Bardzo oryginalna książka. Występuje dziesiątka głównych bohaterów ,powiązana ze sobą jakby w ciąg arytmetyczny czy obwód szeregowy. Każde z dzieci jest widziane, poprzez poprzednie. Na pasie startowym książki staje Oliwia, jadąca z mamą na motocyklu. Trzyma w ręku małą plastikową małpkę. O czym myśli dziewczynka? Jej umysł zaprzątają dzieci znajdujące się w mijających samochodach lub mieszkające w domkach przy drodze. Nagle widzi ruch na pastwisku przy krowach. Wędrują dzieci w żółtych kamizelkach na wycieczkę. Oliwia zastanawia się jak to być jednym z tych dzieci, które odwiedzają krowy i co to dziecko teraz myśli. I tak po kolei przechodzimy do następnego dziecka imieniem Karim, który leży na grzbiecie krowy i przytula się do niej. Jest to takie przejście sceniczne z motocykla do wiejskiej zagrody. Karim opowiada o sobie do momentu zauważenia traktora. I tu sytuacja się powtarza. Chłopiec zastanawia się jak to jest być kimś kierującym tym traktorem i co ten ktoś sobie myśli. Cały czas wędrujemy w czasie jakby tym samym ,a zmienia się tylko przestrzeń i osoby. Przeskoków do różnych miejsc jest dziesięć, tyle ile głównych dziecięcych bohaterów. Spotkamy więc rożne sytuacje, takie jak spacer po lesie, odwiedziny na cmentarzu, podróż koleją, jazda w szoferce ciężarówki. Wszystko to ułamki chwili i spotkanie z danym dzieckiem. Ono myśli o sobie i myślami ucieka do innego dziecka ,które widzi, zastanawiając się, jakby to było właśnie na krótko stać się tym drugim dzieckiem. Rozważania filozoficzne i czysto teoretyczne, ale bardzo ciekawe i bogate w treść wcale niebanalną. Poruszana jest sprawa śmierci osoby bliskiej czy wojny. Warto przeczytać tę książeczkę i obejrzeć piękne kolorowe ilustracje, oddające impresjonistyczne wrażenie chwili. Zakończenie też jest bardzo zaskakujące, bo kto kogo na końcu zobaczy? Zapraszam do lektury. Nie pożałujecie.

• Dla szkrabów
  • Alonka do kupienia 6+
  • Gucio i Leon
  • Dziecięce
  • Samodzielne
  • Książki
  • 2024 Dzieci
  • OPRACOWANIE - WYPOŻYCZYĆ

Dodaj cytat z książki Ja i inni