Magia ognia. Żywioły

Okładka książki Magia ognia. Żywioły Josephine Winter
Okładka książki Magia ognia. Żywioły
Josephine Winter Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece Seria: Elements of Witchcraft series poradniki
poradniki
Elements of Witchcraft series
Fire Magic (Elements of Witchcraft, 3)
Wydawnictwo Kobiece
2022-06-15
2022-06-15
Katarzyna Zielińska

Autorka pisząc tą książkę skorzystała z ogromnej ilości innej literatury i artykułów z Internetu. Przyjemnie czytało mi się część teoretyczną, związana z kulturą, mitologią, astrologią, minerałami, Tarotem, zielarstwem i botaniką. Przydaje się także opis drewna, jak się spala, ile wydziela dymu, a ile ciepła. Większość przytaczanych roślin znajdziemy także w Polsce.
Dopasowanie żywiołów, w tym przypadku - ognia, do roślin i minerałów wydaje mi się bardzo umowne i nie jest to wiedza, która przekona racjonalnych 'lewomózgowych'.
Jednak część praktyczna napisana jest jak gdyby dla dzieci, które nigdy z ogniem nie miały do czynienia. Człowiek od początku istnienia ma zapisaną w genach 'obsługę ognia', a jak nie, to się szybko nauczy, parząc :) Autorka jest Australijką, gdzie pożary buszu niszczą przyrodę. Być może z uwagi na to uwzględniła w tej książce aż tyle aspektów ostrożnego obchodzenia się z ogniem, na wypadek, gdyby kolejny pożar buszu miał miejsce podczas praktykowania polecanych przez nią rytuałów z użyciem ognia.

Lektura dotyczy też popularnego, domowego wyrobu świec, więc dobrze, że uwzględniła instrukcję ich tworzenia np. w kontekście doboru knotów lub wosku/soi i pojemników. Często spotykam się z amatorskimi świecami na sprzedaż, gdzie wosk umieszczono w zwykłych, a nie ognioodpornych słoikach, w dodatku z makramami, tekstyliami lub drewnem. Niestety nie przemawiają do mnie rytuały ze świecami, ani znaczenie ich kolorów.

Poza tym, widzę pewną bigoterię - autorka poleca być eko i dbać o środowisko naturalne, jednak w instrukcji robienia pochodni z użyciem nafty nie przeszkadza jej napisanie, aby pochodnię postawić 'do góry nogami' pod drzewem, aby nafta nie nasączała rączki. Czyli nafta może spływać do ziemi.

Warto przeczytać z szacunku dla samej pracy.

Autorka rzetelnie omówiła żywioł ognia, jednak część praktyczna wydała mi się mało kreatywna, zbyt ogólnikowa. Dopracowałabym i rozwinęła ją. Książka nie wydaje się najlepszą gdy chodzi o skierowane do europejskiego odbiorcy przez to, iż perspektywa autorki żyjącej w Australii ma dość spore znaczenie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Magia
  • Ezoteryka
  • Ezoteryka, Rozwoj duchowy🔮🕉☯️
  • Ezoteryka / Magia / Folklor
  • Posiadam na czytniku (polskojęzyczne)

Dodaj cytat z książki Magia ognia. Żywioły