Wołodymyr Zełenski. Ukraina we krwi

Mova
2022-09-07
2022-09-07
Paweł Łapiński

Wołodymyra Zełenskiego przedstawiać nie trzeba. Człowiek ikona, który na co dzień zestawiany jest z takimi słowami jak odwaga, duma, wiarygodność. Słowami, które w połączeniu z polityką bywają zupełnie obce, choć on udowadnia, że wcale tak nie musi być. Gallagher Fenwic w swojej książce Wołodymyr Zełenski. Ukraina we krwi przedstawia drogę, którą przeszedł zdrobniale nazywany przez najbliższych Wowa, by na oczach świata przemienić się z klauna w męża narodu.

Po książkę sięgnęłam z ogromną ciekawością, bo śledząc przebieg wojny w Ukrainie, miałam okazję obserwować przemianę prezydenta, a z czasem już tylko umacnianie jego wizerunku jako przywódcy z prawdziwego zdarzenia. W głowie jednak miałam liczne pytania. Ale jak to się właściwie stało, że człowiek, który czuje się jak ryba w wodzie, gdy rozśmiesza innych, nagle wskakuje do smutnego, skorumpowanego i pełnego fałszywego uśmiechu świata polityki? Gallagher Fenwick zdecydowanie nakarmił moją ciekawość.

Czytaj więcej: https://ladydot.pl/blog/od-komika-do-męża-stanu

Historia człowieka, który urząd prezydenta objął dwa razy: w serialu i w prawdziwym życiu.

Wołodymir Zełenski - tego naziwska nikomu nie trzeba przedstawiać. Od kiedy w lutym 2022 roku Rosja bestialsko zaatakowała jego kraj, w ciągu kilku tygodni stał się legendą a jego nazwisko jest na ustach całego świata. Z popularnego aktora, który obśmiewał ukraińską scenę polityczną, stał się symbolem odwagi i w najtrudniejszym momencie staną na wysokości zadania, bohatersko przeciwstawiając się Władimirowo Putinowi.

"Wołodymir Zełenski. Ukraina we krwi" to historia prezydenta Ukriainy, o którym opowiadają politolodzy, historycy i dziennikarze, nauczycielka szkoły, w której uczył się Zełenski oraz jego przyjaciele ze studiów. Pisząc biografię Wołodymira Zełenskiego, autor sięga czasów jego dzieciństwa. Urodzony w Krzywym Rogu, wychowany się w żydowskiej rodzinie Wołodymir mial być prawnikiem, jednak wybrał inna drogę. Podczas studiów wspólnie z przyjaciółmi założył trupę artystyczną Kvartal 95.
Książka Gallaghera Fenwicka to nie tylko czysta biografia prezydenta Ukrainy. Autor przytacza nam ważne wydarzenia z kraju, takie jak rewolucja na Majdanie, obalenie Janukowycza, aneksja Krymu czy wojna w Donbasie, które miały ogromy wpływ na życie prezydenta, jak i całego narodu ukraińskiego.
"Wołodymir Zełenski. Ukraina we krwi" to kolejna pozycja o życiu prezydenta Ukrainy, którą miałam przyjemność przeczytać. Dla kogoś, kto jeszcze nie miał możliwości poznania historii Zełenskiego, myślę, że jest to pozycja idealna. Napisana jest prostym i zrozumialnym językiem, czyta się ją dobrze i szybko. To fascynująca lektura ukazująca nam przemianę z komika w kogoś, kto potrafi przemawiać nie tylko do serc Ukraińców, ale również do ludzi na całym świecie. Bez względu na to, jak potoczą się dalsze losy Ukriany, Zełenski już dzisiaj staje się legendą i zapisał się na kartach historii, jako przywódca, który podjął nierówną walkę o godność i wolne życie Ukraińców.
"Wołodymir Zełenski. Ukraina we krwi" to pozycja idealna zarówno dla fanów biografii, jak również historii. Zdecydowanie jest to książka, kt9ra zasługuje na uwagę.

Długo się za nią zabierałam.
Niełatwo jest ją ocenić obiektywnie, bo wojna dzieje się na naszych oczach.
Książka przybliża nam postać Zełenskiego. Obiektywnie, skupiając się nie tyle na biografii, co na jego drodze do prezydentury, łącznie z towarzyszącą temu sytuacją polityczną. Myślę, że warto się z nią zapoznać. Technicznie-jest napisana bardzo przystępnie i sprawnie. Skondensowana, łatwa w odbiorze.

Długo się za nią zabierałam.
Niełatwo jest ją ocenić obiektywnie, bo wojna dzieje się na naszych oczach.

Chyba każdy z Nas na długo zapamięta datę 24 lutego 2022, kiedy to Rosja zaatakowała Ukrainę. Jednak powiedzcie szczerze, czy przed tym dniem wiedzieliście kto obecnie jest Prezydentem Ukrainy - jak się nazywa ta osoba, czym się wcześniej zajmowała? Ja przyznaję się "bez bicia", że nie, nie interesowałam się tym aż tak bardzo, byłam bardziej zaaferowana tym co się dzieje w moim kraju, w moim otoczeniu, w moim domu. Dopiero kiedy w telewizji, radiu, internecie zobaczyłam co wydarzyło się w Ukrainie, zaczęłam baczniej przyglądać się głowie tego państwa, którą okazał się Wołodymyr Zełenski, stanowiący urząd od 2019 roku - wcześniej aktor, komik, który zagrał nawet w pewnym serialu rolę nauczyciela, który został prezydentem, jednak z pewnością nie spodziewał się, że w prawdziwym życiu ta rola, funkcja okaże się wymagająca i ciężka. Jedno jest pewne - Zełenski z pewnością wzbudził podziw całego świata swoim oddaniem ojczyźnie, odwagą, ponieważ nie uciekł z kraju kiedy już w pierwszych dniach nadążyła się ku temu okazja, postanowił walczyć, ratować Ukrainę i przeciwstawić się Putinowi. W książce znajdziemy poszczególne etapy życia Zełenskiego: dzieciństwo, dorastanie, karierę komika, aktora, moment kiedy zostaje prezydentem, jego pierwsze działania w tym zakresie oraz jego postawę dotycząca wybuchu wojny. Historie prezydenta poznajemy również z perspektywy osób, które miały z nim styczność oraz obserwowały go z daleka: politologów, historyków, czy dziennikarzy. Autor przytacza również wiele ważnych wydarzeń mających miejsce na Ukrainie, między innymi rewolucja na Majdanie, obalenie Janukowycza, czy wojna na Donbasie, które również bezpośrednio wpłynęły na życie Zeleńskiego, wszystkich obywateli Ukrainy i w rezultacie całego świata. Książkę czyta się z dużym zainteresowaniem i niezwykle szybko, myślę, że to idealna lektura dla osób, które chcą przybliżyć sobie sylwetkę Prezydenta Ukrainy. Moja ocena 7/10.

Każdy z nas wie co wydarzyło się w lutym tego roku i dzieje po dzień dzisiejszy.
Rosja zaatakowała Ukrainę, a prezydent Ukrainy zainponowal całemu światu niebywałą odwagą i oddaniem ojczyzny.
Na rynku pojawiło się od tego czasu wiele publikacji na temat prezydenta Ukrainy.
Nie ciągnęłonie do nich, być może był to nieodpowiedni czas ich "reklamowania".
Kiedy minęło już kilka miesięcy stwierdziłam, że może warto poznać bliżej sylwetkę Wołodymyra Załenskiego. Choćby z czystej ciekawosci.
Historia zostaje przedstawiona z perspektywy politologów, historyków i dziennikarzy,przyjaciół, a nawet dyrektorki szkoły w której się uczył.
Dorastał w żydowskiej rodzinie w górniczym miasteczku Krzywy Róg. Miał zostać prawnikiem, ale poszedł w stronę świata rozrywki. Założył z grupą komików trupę artystyczną Kwartał 95.Natomiast popularność przyniosła mu rola prezydenta w serialu "Sługa narodu".
Można powiedzieć cóż za zbieg okoliczności.

To historia człowieka, który zmienił się z komika w kogoś kto zdobył serca swojego narodu i zapewne szacunek wielu innych tego świata.

Nie ciągnęłonie do nich, być może był to nieodpowiedni czas ich "reklamowania".
Kiedy minęło już...

Wołodymyr Ołeksandrowycz Zełenski ,ur. 25 stycznia 1978 roku w Krzywym Rogu.
Ta książka to biografia opowiadająca o życiu człowieka, który zapisuje się w znaczących kartach historii swojego życia.
Czytając tę książkę mogłam dowiedzieć się jakim człowiekiem jest ten ukraiński polityk, satyryk, aktor, scenarzysta, prezenter telewizyjny, producent filmowy i przedsiębiorca, z wykształcenia prawnik. Od 2019 jest prezydentem Ukrainy.
Już w szkole miał zdolności artystyczne, oratorskie, organizacyjne oraz kierownicze.
Człowiek, który był komikiem w obliczu wojny zamienił się w dowódcę, którego miliony ludzi na całym świecie postrzegają jako bohatera.
24 lutego 2022 roku doszło do inwazji Rosji na Ukrainę; postawa prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w czasie tej inwazji przyniosła mu międzynarodowe uznanie. Przez wielu zagranicznych komentatorów został wówczas określony jako mąż stanu i bohater narodowy. Stanął na wysokości zadania i przeciwstawił się Władimirowi Putinowi.
Za pomocą bardzo prostych słów wygłasza bardzo mocne komunikaty, którymi potrafi przemówić nie tylko do swoich rodaków, ale też do ludzi na całym świecie.

Bardzo lubię czytać biografie znanych osób.
Tutaj poznajemy człowieka, który z dnia na dzień musi poradzić sobie z sytuacją kryzysową z jaką przyszło mu się zmierzyć. Ambitny, pracowity, szczery, charyzmatyczny człowiek, który uosabia wizję odwagi.
Koniecznie przeczytajcie.
Czytałam tę książkę z ogromnym zainteresowaniem. Jednak muszę przyznać, że autor nie przypadł mi do gustu ze swoim piórem. Niestety musiałam odkładać tę książkę, bo czułam przesyt informacji o polityce i historii. Trochę wieje nudą.
Jednak moim zdaniem warto przeczytać tę książkę.
Przeczytacie?

Wołodymyr Ołeksandrowycz Zełenski ,ur. 25 stycznia 1978 roku w Krzywym Rogu.

W świetle tegorocznych wydarzeń, które wprowadziły sporo zamieszania na platformie międzynarodowej, wprost nie sposób zignorować kilku postaci. Grają oni kluczowe role w konflikcie, który rozgrywa się niebezpiecznie blisko nas. Jedną z nich jest Wołodymyr Zełenski, obecny prezydent Ukrainy. Przed atakiem zbrojnym Rosji na naszych sąsiadów, niewiele wiedziałam o tym panu. Sytuacja diametralnie się zmieniła, gdy zaczął „wołać” do zachodu, wzywając do interwencji, a także prosząc o pomoc. Niejednokrotnie wykazał się odwagą, ale też hartem ducha. Wzbudził podziw, potrafił wywołać łzy, a także spowodować, że najbardziej zatwardziali politycy ze wstydem spuszczali głowy. To zupełnie naturalne, że chciałoby się dowiedzieć o nim czegoś więcej, odrobinę lepiej go poznać. Dlatego nie mogłam zignorować „Wołodymyra Zełenskiego. Ukrainy we krwi”.
W tej książce znajdziecie historię człowieka, który znalazł się w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Bo kto chciałby być na jego miejscu? Taka odpowiedzialność, taka tragedia, tyle śmierci, a na jego barkach leży los kraju. Z pewnością jest to człowiek silny, ale co go ukształtowało? Tego właśnie się dowiecie z „Wołodymyr Zełenski. Ukraina we krwi.”
Książka napisana jest chronologicznie, od dorastania, poprzez karierę komika, aktora, objęcie prezydentury i pierwszych działań politycznych, do momentu wybuchu wojny. Są różne opinie osób, które miały styczność z Zełenskim, które znały go lepiej lub tylko pobieżnie. Autor inspiruje się w dużej mierze wywiadami, nagraniami ważnych wydarzeń i rozmów. Jest spora ilość dialogów, później opinie specjalistów i politologów. To wszystko wbrew pozorom czyta się gładko i z zainteresowaniem.
Prócz biografii Zełenskiego znaleźć w tej pozycji można sporo o samej Ukrainie. O ich ustroju, najnowszej historii i nastrojach. Pozwala to zrozumieć jakim cudem aktor, który grał w popularnym serialu prezydenta, został nim naprawdę i to bez większego trudu, bo sporą większością głosów. Można powiedzieć, że był człowiekiem w odpowiednim miejscu, o odpowiednim czasie. Tak inny od wszystkich polityków, nie obiecujący niczego konkretnego, za to mówiący o wolności i słuchaniu głosu narodu, spełnianiu jego oczekiwań. To fascynujące, bo jego kampania nie przypominała żadnej poprzedniej. Była w sporej części medialna, oparta na granej wtedy przez niego postaci prezydenta. I może właśnie o to chodziło. O marzenie, które obiecał spełnić i o walkę z wszelką niesprawiedliwością korupcji oraz oligarchii, którą zobligował się stoczyć.
Myślę, że „Wołodymyr Zełenski. Ukraina we krwi” to pozycja dla każdego, kto choć trochę pragnie zrozumieć otaczający nas, współczesny świat. Gorąco polecam.

To było 11 niezwykłych dni. Zostaną one w mojej pamięci na zawsze, ale pora wrócić do tematów niezwiązanych z monarchią, bo oprócz tego chcę dzielić się z Wami również moimi literackimi zainteresowaniami.

Między pracą zawodową a relacjonowaniem na bieżąco zdarzeń z Londynu wypełniałam moje recenzenckie zobowiązania, czytając książkę, która również jest wyjątkowo na czasie - biografię prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Pisanie biografii osób żyjących to niełatwe zadanie, często jedynym źródłem wiedzy dla pisarza są internetowe artykuły. Gdy historia pisze się na naszych oczach informacja aktualna dzisiaj jutro może być już uznana za nieprawdę. Fenwick Gallagher podejmuje się jednak tego zdania. Jest popyt, jest i podaż.

Książka ukazuje drogę Zełenskiego do prezydentury, cofając się do lat dzieciństwa, spędzonych w miasteczku Krzywy Róg. Opisuje co doprowadziło do powstania grupy artystycznej Kvartal 95 i jaki splot wydarzeń doprowadził "Wowę" do miejsca, w którym się obecnie znajduje. Gallagher zarysowuje również w skrócie metody działania Putina, przedstawiając czytelnikom sposób w jaki doszło do wybuchu wojny w Ukrainie.

To dość krótka opowieść o życiu i działalności Wołodymyra Zełenskiego, ale jeżeli wolicie mieć zebrane informacje w jednym miejscu, zamiast przeklikiwać się przez morze artykułów w intrenecie, to polecam Wam ten tytuł.

Tego Pana raczej przedstawiać nie trzeba. Bić brawo jak najbardziej. Byłam bardzo ciekawa tej książki, każdy chyba się spodziewał, że prędzej czy później ona się pojawi, pytanie brzmiało tylko- kiedy. Czy dużo się z niej dowiedziałam? No i tutaj właśnie mam mieszane uczucia, bo nie za bardzo. Ale jeśli ktoś nie czytał żadnych informacji o obecnym Prezydencie Ukrainy to powinien być zadowolony.

Książka pisana chronologicznie, na początku oczywiście czytamy o jego dzieciństwie aż do momentu gdy został prezydentem i bohaterem oraz przykładem dla innych, który w momencie wybuchu wojny nie ucieka tylko zostaje ze swoim narodem.

Książka liczy tylko 270 stron, do tego wplatane są dialogi, których mogło być spokojnie więcej. Sa różne kontrowersje, opinie na temat Prezydenta od osób, które miały z nim styczność m.in w szkole czy „na podwórku”. To i wiele innych ciekawych rzeczy dowiecie się z tej autobiografii. Człowiek, który postawił się Putinowi. Człowiek, który jest bohaterem. Ukraina powinna być dumna, że ma taką głowę państwa i tego akurat jej zazdroszczę. Książkę bardzo sprawnie się czyta.

polecam

polecam

• Wschód
  • Przeczytane 2023
  • Przeczytane 2022
  • Biografia
  • 8. Kupić Kiedyś (uzupełnić biblioteczke)
  • Egzemplarze recenzenckie.

Dodaj cytat z książki Wołodymyr Zełenski. Ukraina we krwi