Kaci Polski Ludowej

historia
Bellona
2022-09-28
2022-09-28

"Kaci Polski Ludowej" autorstwa Iwony Kienzler to poruszająca książka, która rzuca światło na mroczny okres w historii Polski.

Autorka skupia się na działaniach Urzędu Bezpieczeństwa w początkowym okresie PRL, kiedy to wspierano komunistyczną władzę, czerpiąc z metod ZSRR. W szczególności, pisarka przybliża sylwetki osób odpowiedzialnych za represje stalinowskie, takich jak Julia Brystigerowa, Helena Wolińska czy Jacek Różański, ukazując ich życiorysy i działania.

Czytając tę książkę, zwróciłam uwagę na jej znaczenie edukacyjne i społeczne. Dzięki niej zrozumiałam, jak wyglądała walka z tzw. "wrogami ludu" i jakie były konsekwencje tych działań dla indywidualnych osób oraz dla narodu. To ważna lektura dla każdego, kto interesuje się historią Polski i chce zgłębić tematykę brutalnych stalinowskich represji.

Współpraca recenzencka z wydawnictwem.

Merytoryczne super ale zachwiana proporcja między pierwszą biografią a pozostałymi

Władze PRL-u dysponowały dość rozbudowanym aparatem bezpieczeństwa, którego zadaniem było wspomaganie umacniania dyktatury partii. Był to nie tylko oręż komunistycznej władzy, ale spoiwo władzy walczące de facto ze społeczeństwem. Wojna ta przybrała szczególnie brutalne oblicze w czasach stalinowskich, gdzie do walki zaangażowano nie tylko UB, ale także wymiar sprawiedliwości. W tych czasach do za oprawców stalinowskich czy morderców sądowych można uznać m.in. Julię Brystiger, Stefana Michnika, Józefa Światło, Stanisława Radkiewicza, Jerzego Borejsza, Helenę Wolińską, Józefa Różańskiego, Juliana Polan-Haraschina. To oni zapisali się czarną kartą w dziejach historii najnowszej Polski.
Położenie Polki i Polaków po zakończeniu drugiej światowej było nie do pozazdroszczenia. Kraj znalazł się w rękach komunistów, którzy by utrzymać zdobytą podstępem władzę prześladowały niechętnych im obywateli. Niestety podporządkowane im były m.in. służby bezpieczeństwa i wymiar sprawiedliwości. Dzięki temu komuniści mogli bezkarnie terroryzować społeczeństwo oraz prześladować i osadzać w więzieniach patriotów … Nie brakowało również tych, którzy wysługiwali się nowemu systemowi. Byli bezwzględni. Nieobliczalni. I nie mieli wyrzutów sumienia, gdy skazywali na męczarnie i śmierć niewinnych. Niniejsza książka przybliża kilka sylwetek osób, które zaprzedały się komunizmowi. Dla niego i dla własnych korzyści były wstanie zrobić wiele. Autorka w drobiazgowy sposób, nie szczędząc licznych dygresji przedstawiła najbardziej znane postaci robiące karierę w czasach stalinowskich w Polsce. Nie oceniała. Nie krytykowała konkretnych postaw, ale starała się w sposób rzeczowy i obiektywny pokazać prawdziwą historię życia konkretnej postaci.
Kaci Polski Ludowej nie jest książką prostą, ale myślę, że warto się z nią zapoznać. W końcu nasza historia nie jest wcale taka prosta jakby mogłoby się zdawać prosta a nasi poprzednicy nie składali się tylko z samych patriotów.

• Poszukiwane
  • Brak Legimi A