Pielgrzym śmierci

Witold Gadowski
2021-11-01
2021-11-01
Kawka

Świetna, sensacyjna fabuła. Zaskakujące zwroty akcji. Niebanalne postaci. Czyta się bardzo szybko i z dużą przyjemnością.

Fantastyczna, sensacyjna intryga. Mocno zawikłana, ale logiczna i czytelna. Ciekawe postaci. Kto chce poznać mechanizmy działania służb specjalnych, musi przeczytać!

Stare chińskie przysłowie mówi "Obyś żył w ciekawych czasach"– nie jest bynajmniej to życzeniem nadejścia dobrych czasów, lecz ostrym przekleństwem, bojaźliwym komentarzem do tego, co się dzieje tu i teraz... Muszę przyznać, że czasy mamy niezwykle ciekawe, a i Artur Kawka ze swoją książką zapewnia wiele emocji i wrażeń.
Od momentu, w którym skończyłam czytać tę książkę, minął już pewien czas, ale nadal pozostaję pod ogromnym wrażeniem tej historii- tym bardziej że obserwując otaczający mnie świat, dochodzę do wniosku, że historia przedstawiona w tej książce wcale nie jest tak bardzo odrealniona, a na świecie toczy się tyle "podjazdowych wojenek" między największymi krajami świata, że zostało tylko obserwować i czekać jak cały ten świat, który znamy runie.

Artur Kawka stworzył fascynującą fabułę z mocno zarysowanymi wątkami polityczno- społecznymi, które wciągają czytelnika już od pierwszych stron. Książkę czyta się doskonale, akcja zapewnia adrenalinę utrzymującą się na stale wysokim poziomie. Intryga goni intrygę, akcja nie zwalnia nawet na moment, trupów przybywa w zastraszającym tempie, wybuchają samochody, a ludzi spotykają dziwne losowe wypadki.
Większość akcji toczy się u nas w Polsce, ale nie brakuje też Hiszpanii, Ukrainy czy Rosji... Dla mnie dużym plusem jest umieszczenie akcji w moich rodzinnych stronach tj. Częstochowa, Myszków, Kroczyce itd. (Fajnie było poczytać o miejscach, które się zna i zadać sobie pytanie, czy to wszystko byłoby tam możliwe ;) )
Dokładnie opisane działania służb wywiadowczych, policji, dyplomacji różnych krajów pozwalają sobie wyobrazić, jak bardzo są one ze sobą powiązane i zależne od siebie oraz to jak prężnie działają na całym świecie, zbierając informacje na temat "wroga".
Bohaterowie są dopracowani w każdym szczególe, autor bardzo się postarał, byśmy poznali ich z każdej strony i zrozumieli motywy ich postępowania. Rysując ich charaktery, pokazuje, do jakiego stopnia jesteśmy gotowi na poświęcenie w imię ważnej dla nas sprawy.
Wywołują oni całą gamę różnorakich emocji i odczuć.
Fabuła wymaga jednak od czytelnika sporo uwagi ze względu na mnogość postaci i pobocznych wątków, które początkowo mogą wydawać się zbędne, jednak wszystkie one wplecione w ciąg kolejnych zdarzeń tworzą wciągającą i fascynującą w odbiorze całość.
W moim odczuciu trafiłam na kolejną świetną książkę, która zagości w mojej biblioteczce na stałe. Pomysł na fabułę genialny a wykonanie mistrzowskie.

Niejednokrotnie tutaj wspominałam, że duet Kawka i Wysocka to jeden z moich ulubionych duetów. "Pielgrzym śmierci" który jest moją pierwszą książką, którą czytałam, jaka wyszła spod pióra pana Kawki, również jest niezwykle elektryzujący, wciągający i budzący w czytelniku spory niepokój dotyczący nadchodzącej przyszłości.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. Każdy fan literatury sensacyjnej, znajdzie tu kawał świetnej historii. "Pielgrzym śmierci" jest literacką fikcją, ale niejednokrotnie odniesiecie wrażenie deja vu dotyczących prawdziwych osób i zdarzeń. Ja jestem zachwycona.

POLECAM...

Od momentu, w którym skończyłam czytać tę książkę,...

Ta książka ma swoje lepsze i gorsze momenty. Kuleją zdecydowanie dialogi, rozmowa dwóch twardych stróżów prawa i wyrażenia typu obiecanki - cacanki są jakimś ponurym żartem. Nieraz charakterystyka bohaterów bywała zdecydowanie za długa, a daną postać powinniśmy odkrywać stopniowo, nie ma potrzeby przedstawienia nam jej CV. Podobnie z resztą z opisami tła wydarzeń, które czasami przypominały wręcz wypracowanie szkolne "na parterze znajdowały się nieczynne stare sklepy, których witryny były zasłonięte a szyby pokryte grubą warstwą kurzu”. W moim odczuciu styl w jakim jest napisana ta książka daleki jest od mistrzów tematu. Kawka nie potrafił sprzedać historii, mimo że jest ona dosyć interesująca. Najbardziej mnie chyba jednak bawią wątki poboczne. Nie wiem jaki jest układ pomiędzy Panem Gadowskim a Panem Kawką ale postać literacka dziennikarza śledczego "Padowskiego" nakierowuję mnie na przekonanie o ingerencje wydawcy. Być może się mylę, ale historie poboczne zostały na silę dodane, gdyż publikator chciał umieścić w książce opis rzeczywistych lub podobnych wydarzeń, których sam był świadkiem. Wracając jednak do głównego wątku fabuły to muszę przyznać, iż jest dosyć interesujący. Smutne jest to, iż nawet w fikcji literackiej powód agresji Rosji na Ukraine ma więcej logiki niż rzeczywisty argument rozpoczęcia wojny.

Świetna książka, trzyma w napięciu do samego końca

Świetna książka, trzyma w napięciu do samego końca

Kolejny tytuł ugruntowuje pozycję Autora na polskim rynku wydawniczym. Wartka, bardzo sprawnie zbudowana akcja ma wiele wątków, ale są one tak zgrabnie powiązane, że Czytelnik nie ryzykuje pogubienia się w trakcie lektury. Przeciwnie, książkę czyta się gładko i z zaciekawieniem, zwłaszcza że wszystko to jest wzmocnione uwagą, iż akcja ma odniesienia do rzeczywistych zdarzeń.
Czytelnicy, którzy znają wcześniejsze pozycje Autora, zauważą, że jego warsztat pisarski bardzo się w tej książce rozwinął.
Nie mieliśmy dotąd takiego pisarza na polskim rynku - podczas lektury miałem wrażenie, że czytam Alistera MacLeana albo wręcz Forsytha. Dla miłośników literatury polityczno-sensacyjnej jest to prawdziwa gratka.

Kolejna książka Pana Artura,przez którą zarywam noc.Czyta się wyśmienicie,znajome miejsca i niestety realia ,przez które skóra cierpnie na plecach.Polecam warto zarwać noc.

Już któraś z kolei przeczytana przeze mnie książka Pana Kawki, każda następna jest lepsza od poprzedniej. Świetna książka, polecam serdecznie.
Panie Kamek81 chyba Pan inną książkę czytałeś albo może masz jakiś prywatny uraz do autora skoro z taką łatwością dajesz "jedynkę". Może żonę Panu podrywał albo co?

Czytało się ją bardzo ciężko. Książki w duecie z Panią Moniką wychodziły znacznie lepiej. Najlepszym rozwiązaniem dla Artka jest, gdy jego wkład w książkę jest jedynie finansowy.

Fantastycznie się czyta, akcja od początku do końca, odpowiednio dawkowana.

Fantastycznie się czyta, akcja od początku do końca, odpowiednio dawkowana.

• 02 2021
  • Pożyczone
  • Przeczytane 2022 rok
  • Sensacja/Thriller
  • Z polecenia G.

Dodaj cytat z książki Pielgrzym śmierci