Niesamowity Szerlok Worms i niebieskie monstrum

9788328196445

Okładka książki Studio Tańca, tom 4 Beka, Crip
Studio Tańca, ... Beka, Crip
Okładka książki Samotny jeździec Tonino Benacquiste, Daniel Pennac
Samotny jeździec Tonino Benacquiste,...
Okładka książki Czwórka z Baker Street. Sfora z Limehouse. Tom 8 Jean-Blaise Djian, Olivier Legrand
Czwórka z Bake... Jean-Blaise Djian, ...
Okładka książki Kod Oracle Marieke Nijkamp, Manuel Preitano
Kod Oracle Marieke Nijkamp, Ma...
Okładka książki Pozytywka. Witamy w Pandorii Benedicte Carboneill, Gijé
Pozytywka. Wit... Benedicte Carboneil...

Komiks z nutką humoru. W miarę wyraźny, czytelny i prosty. Lektura dla młodszego czytelnika. Historia obraca się na zagadce krymilanej. Zostają porwane pewne owady i nasi głowni bohaterowie podążają za śladami.

Przeczytałem. Komiks kryminalny w przyrodniczej otoczce. Coś dla fanów zarówno biologii jak i powieści detektywistycznych.

Moim zdaniem opinia o komiksie na stronie Wielkiego Archiwum Komiksu jakoby komiks ten był plagiatem utworów T. Samojlika jest mocno krzywdząca i naciagana. Czytałem zarówno liczne rysunkowe dzieła doktora Tomasza jak i komiks Auguścika i nie rozumiem stawianych mu zarzutów.

W komiksach Samojlika mamy pilgrimową kreskę, łagodne kształty i świetliste barwy. Auguścik częstuje nas nieco ciemniejszymi kolorami, niejednokrotnie brązem i ciemną zielenią. Kreska zróżnicowana.

Samojlik swoją fabułę opiera to na klasykach fantasy, to na westernach lub filmach katastroficznych. Auguścik daje nam natomiast historię kryminalną. Dodajmy fakt, że bohaterami u Tomasza są głównie żubry, ryjówki a ostatnio także ptaki, natomiast Auguścik obsadził w głównej roli jaszczurkę i dżdżownicę.

Dr Samojlik wielokrotnie wstawia do swych komiksów plansze edukacyjne i na koniec historii częstuje nas ciekawostkami, natomiast Auguścik wiedzę przyrodniczą wplata bardziej subtelnie w całą intrygę i nie rozwija jej poza głównym wątkiem.

Podsumowując - brak kalki fabularnej jak i stylistycznej.

Jeśli coś łączy te komiksy to na pewno tło edukacyjne sprytnie wplecione w całość. I dlatego warto przeczytać zarówno wypociny jednego jak i drugiego. Ale nie doszukiwał bym się plagiatu. W przeciwnym razie za takowy należałoby uznać każdy komiks traktujący o zwierzętach.

Naprawdę przyjemnie spędzony kwadrans. Może wybuchów śmiechu nie było, ale chichocik jak najbardziej się pojawił. A przecież nie jestem docelowym odbiorcą tekstu. To dzieci mają z zafascynowaniem śledzić intrygę i razem z duetem – detektyw Worms oraz dziennikarz Doktorem Zwinką – rozwikłać zagadkę tajemniczych porwań. Lecz widok mrówek oglądających seriale lub chodzących na randki – czysta, żywa radość. Zatem, kreska przyjemna dla oka, akcja wciągająca, a żart ujmujący. Polecam małym i dużym, w skrytości ducha licząc na kolejny komiks w wykonaniu pana Auguścika.

Sięgnąłem po ten komiks głównie z powodu tytułu. Jestem fanem historii detektywistycznych przedstawianych w dowolnej formie. Film, książka, gra, komiks - dla mnie bez różnicy. Zatem gdy moje oczy widzą przeróbkę Sherlocka Holmesa na Szerloka Wormsa to już wiem, że muszę po taki tytuł sięgnąć. I wiecie co? To jest cholernie dobry komiks. Dużo lepszy niż obstawiałem.

Fabuła to w zasadzie mieszanka opowieści detektywistycznej, awanturniczej oraz przyrodniczej, a wszystko to podlane sosem z czarnego humoru wyśmiewającego polską rzeczywistość. Tak, autorowi udało się umiejętnie połączyć wszystkie te elementy w działający mechanizm dzięki czemu każdy odbiorca wyłapie coś typowo pod siebie. Wszystko zależy od wieku takiej osoby. Mamy zatem wyśmianie cen paliw i kultowego "Piątaka" za przysługę (przy okazji autor komiksu nie przewidział obecnej ceny paliwa),tego jak gazety podkoloryzują rzeczywistość czy też zgrabnie skonstruowany wątek antagonisty.

Z pozoru scenariusz zdaje się być mega prosty. Szerlok Worms to prywatny detektyw, do którego zgłasza się Pan Zwinka prowadzący gazetę "Jaszczurka Codzienna". Razem prowadzą śledztwo w sprawie porwania królowej mrówek z jednego z większych mrowisk. Ślady się urywają, policjant pomagający w śledztwie natrafia na przeszkody, a w międzyczasie ktoś porywa kolejną królową. Tym razem rządzącą pobliskim rojem pszczół. Sprawa szybko zaczyna się komplikować, bowiem robotnice mrówek i pszczół pozostawione same sobie przestały pracować, co zagraża całemu ekosystemowi lasu.

Zatem niby nic wyszukane, niby prosty komiks ekologiczny uczący dzieci (i dorosłych) jak ważne są owady w naszej przyrodzie. Jednak w to wszystko wpleciono tak sprytnie skonstruowanego antagonistę, że cała opowieść zupełnie zmienia swój wydźwięk. Tym samym z czasem przeradza się w rasowy kryminał, gdzie ten "zły" kryje ciekawa przeszłość i mi naprawdę ciężko było go potępić, gdy poznałem jego motywy. Genialny zabieg w prostej opowieści dla najmłodszych, która dzięki temu wychodzi mocno przed szereg w swym gatunku. Dlatego mam nadzieję, że Szerlok Worms i Pan Zwinka jeszcze powrócą, bo to nie tylko udany duet. To po prostu świetny zespół detektywów.

Fabuła...

2032

Najlepsze komiksy młodych polskich autorów wyróżnionych w prestiżowym Konkursie im. Janusza Christy na komiks dla dzieci. Ciekawa i różnorodna stylistycznie oferta współczesnego komiksu dziecięcego, stworzonego przez nową generację polskich twórców.

Kolejny komiks z tej serii wydawniczej to „Niesamowity Szerlok Worms i niebieskie monstrum.”

O komiksie możemy przeczytać, że:
Szerlok Worms to poczciwa, choć momentami nieco pazerna, dżdżownica-detektyw, która lubuje się w oglądaniu programów o glebogryzarkach i rozwiązywaniu dużych problemów małych żyjątek. Wraz z doktorem Jaszczurką Zwinką stawiają czoła przestępczym kreaturom przyrodniczego półświatka i mimo swoich niepozornych rozmiarów nie jeden raz ratują środowisko przed ogromną katastrofą. Tym razem duet będzie musiał zidentyfikować tajemniczego porywacza, którego rysopis nie przypomina żadnego znanego nauce zwierzęcia. Jednak czy wystarczy robaczej dedukcji, aby rozwiązać zagadkę i stawić czoła zagrożeniu?...

Czytałem pewne opinie, że komiks ten jest stylistyczną, ale nie tylko kopią dzieł pewnego rysownika. Nie mnie to oceniać, bowiem z pracami tego twórcy nigdy się nie spotkałem, więc niesmak nie był moim udziałem. Komiks przeczytałem raczej szybko, dzieciom spodoba się na pewno. Jeszcze wspomnę że jest to laureat czwartej edycji wspomnianego przeze mnie konkursu.

O komiksie możemy przeczytać,...

Szerlok Worms, to wciągająca, pełna humoru opowieść o detektywie dżdżownicy, który w świecie robaczków jest mistrzem w swoim fachu i nie ma sobie równych w rozwiazywaniu trudnych, i zawiłych zagadek. Tym razem przyjdzie mu się zmierzyć z tajemniczym „niebieskim monstrum”.

Inteligentny humor, ciekawa fabuła, kapitalne ilustracje i niespodziewane zwroty akcji sprawią, że dzieciaki pokochają tego małego bohatera i będą chciały poznawać dalsze jego perypetie.

Polecamy!

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

DUŻE PROBLEMY MAŁYCH ŻYJĄTEK

Pierwszy rzut oka i… Okładka tego albumu wygląda, jakby autor splagiatował styl Tomka Samojlika. Podobny design postaci, taka samo kolorystyka, ujęcie perspektywiczne… Na pierwszy rzut oka można się pomylić. Tym bardziej, że tematyka taka sama. A jak jest z jakością? Nieźle, ale jednak to nie poziom prac Samojlika.

Szerlok Worms. Dżdżownica. Detektyw. Spec od zajmowania się dużymi problemami małych żyjątek, miłośnik programów o glebogryzarkach i poczciwy, ale pazerny osobnik. W jego śledztwach pomaga mu doktor Jaszczurka Zwinka i tak razem mierzą się z przestępczym półświatkiem przyrodniczego świata. I to z sukcesami. Ale czy poradzą sobie, kiedy pojawi się porywacz, który nie przypomina żadnego znanego nauce zwierzęcia?

DUŻE PROBLEMY MAŁYCH ŻYJĄTEK

Szerlok Worms. Dżdżownica....