Wszystko w porządku… i inne kłamstwa

Okładka książki Wszystko w porządku… i inne kłamstwa Whitney Cummings
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Wszystko w porządku… i inne kłamstwa
Whitney Cummings Wydawnictwo: W.A.B. biografia, autobiografia, pamiętnik
Kaja Gucio

Wyróżniona opinia i

Wszystko w porządku… i inne kłamstwa

przeczytanych książek 169 napisanych opinii 139

Wiele czynników wpłynęło na zakup tej książki. To, że lubię stand up i szanuję komików, którzy potrafią za pomocą monologu rozbawiać ludzi, bez przebierania się "za babę" (mowa oczywiście o facetach). To, że wiele pozytywnych opinii zostało napisanych. To, że lubię biografie napisane przez samych zainteresowanych. I zawiodłem się srodze. 200 stron i musiałem spasować. Pierwsze sto, to nuda niewyobrażalna. Jakaś auto psychoanaliza autorki, która bawi się w samozwańczą psycholożkę. Wystarczy otworzyć losową stronicę, by poczytać banały i banialuki o tym, że bała się odmawiać, musiała jeść to co lubił jej aktualny partner, albo bała się zerwać, bo nie chciała ranić faceta. Taki poziom listów do Bravo Girl. Co jest zadziwiające, bo do bycia standuperką, potrzebna jest inteligencja by celnie uderzać. Druga sprawa, życie pani Cummings jest bardzo nudne (przynajmniej do 200 strony, może potem jest petarda). Głośni sąsiedzi w hotelu, bezdomny co złapał ją za krocze, oddawanie jajeczek do zamrożenia, przeszkadzający widzowie na występie, itd. Moim zdaniem, by pisać swoją autobiografię, trzeba mieć ciekawe i nietuzinkowe życie. I ostatnia sprawa, żarty - są słabe, rzucane ad hoc by coś na szybko spuentować, dodać kolorytu. Może i się czepiam, ale skoro chce się żartować, a widocznie autorka chciała, to można się lepiej przygotować. Tym bardziej, że żart w stand upie jest zazwyczaj budowany inaczej niż w przaśnym kabarcie, co się facetowi peruka przesunęła i widać gołą glacę. Jedynie we fragmencie z Carmen Electrą było wporzo. Ogólnie to rozczarowałem się niemożebnie. Kocham literaturę faktu, bo prawdziwe historie mają w sobie tę moc realizmu, że to stało się naprawdę. Tylko potrzeba jeszcze ciekawej biografii, ta taka nie jest.

PS. Recka na podstawie 200 stron. Na więcej szkoda mi czasu, bo mam go w życiu za mało.

Znów nabrałam się na reklamę. Nie, to nie jest zabawna książka. To jest przegadana książka o problemach psychicznych autorki. Strata czasu i pieniędzy

Autorka opowiada o swoim życiu, problemach ze zdrowiem, zmaganiach z samą sobą - porusza kwestie poważne, smutne, ale robi to z humorem i dużym dystansem. Czyta się to świetnie.

Znacie serial "Dwie spłukane dziewczyny"? A może oglądacie amerykańskie stand-upy? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś/aś "tak", to z pewnością znacie lub powinniście znać Whitney Cummings, która jest komiczką i współautorką serialu "Dwie spłukane dziewczyny". Choć dotychczas zupełnie było mi nie po drodze ze stand-upem, to myślę, że właśnie ta książka to zmieniła.

Wszystko w porządku… i inne kłamstwa to zbiór wszystkich historii i błędów, które popełniłam, które były zbyt kłopotliwe, by opowiedzieć o nich na żywo na scenie przed publicznością, ale dzięki nie tak nowoczesnej już technologii możesz przeczytać o nich tutaj.

Ja nigdy nie byłam ani fanką biografii, ani tym bardziej autobiografii, bo te uważałam za zwykły przerost ego. "Wszystko w porządku i... inne kłamstwa" to mój mały przełom w poszerzaniu horyzontów literackich. Nie każda autobiografia to przerost ego, a przy jej czytaniu mogłam się bawić naprawdę nieźle!

Przede wszystkim na ogromny plus, że autorka ma taki fascynujący sposób opowiadania o wydarzeniach ze swojego życia i jednocześnie mam wrażenie, że przełamuje tabu. To raczej nie jest książka z tych "ważnych", a raczej przełamanie wstydu w opowiadaniu o swoim życiu i jego nie zawsze udanych aspektach. W końcu nie zawsze wszystko musi być idealne i musi się dziać dobrze? Czasami po prostu musi się coś popsuć.

Od samego początku poczułam się jakbym słuchała opowieści prosto od mojej przyjaciółki. Poczułam wręcz nieopisaną więź z autorką i w niektórych chwilach utożsamiałam się z nią. Czułam się zrozumiana, naprawdę jakbym siedziała ze swoją przyjaciółką przy kubku herbaty i słuchała tego, co się ostatnio stało.

Śmiałam się do łez, czytałam z przyjemnością i poczułam, jakbym troszkę czytała stand-up przelany na papier, ale tutaj autorka poszła jeszcze bardziej na całość. Czy trzeba znać postać Whitney Cummings przed rozpoczęciem lektury? Nie trzeba, sądzę, że to nawet lepiej, znajomość postaci nie rzutuje na odbiór książki. Jest to olbrzymia dawka humoru, choć raczej dla tych, którzy lubią dość specyficzny jego rodzaj.

„Ostatnie pięć lat upłynęło mi na przeprogramowaniu mózgu, zrywaniu toksycznych związków, walce z bezsennością, eksperymentach z antydepresantami, zmaganiach z miłością (lub tym, co wydawało mi się miłością),rozmowach z wyimaginowanym dzieckiem i zamrażaniu jajeczek”.

Zabawna opowieść podana w przystępny sposób. Czytasz i czujesz, jakbyś rozmawiała z przyjaciółką.
Język jest prosty, a przekaz zabawny, pewnie dlatego, że autorka jest znaną stand-uperką i ma prawdziwy dar do opowiadania w zabawny sposób nawet o niezbyt zabawnych przeżyciach. Przeczytasz o jej perypetiach z facetami, wizytach u mniej lub bardziej kompetentnych specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym, o jej kompleksach, zaburzeniach odżywiania, operacjach plastycznych, czy uporczywym poszukiwaniu miłości.

Świetna, lekka lektura, która - choć podana z humorem- zawiera też głębsze przesłanie.

Język...

Jeżeli szukacie książki przy której będziecie płakać ze śmiechu to koniecznie sięgnijcie po „Wszystko w porządku… i inne kłamstwa”. Książka jest pamiętnikiem/autobiografią Whitney Ann Cummings, której życie pełne jest dziwnych historii oraz błędów. Jednak kogo życie takie nie jest? Najważniejsze to wyciągać z nich wnioski i lekcje, a autorka na pewno to robi. Dlatego książkę możemy uznać także w niewielkim stopniu za poradnik.
Książka napisana jest lekkim piórem i prostym językiem. Słownictwo używane przez autorkę w dużej mierze jest także potoczne. Jednak to powoduje, że książka jest tak śmieszna i jeszcze bardziej realistyczna. Historie w niej opisane są dosłownie z życia wzięte i czasami odniosłam wrażenie jakbym czytała o sobie, albo bliskiej mi przyjaciółce. Żeby nie było tak kolorowo to nie będziemy się tutaj wyłącznie śmiać. Autorka opisuje też historie, które były dla niej bardzo trudne, ale i nauczką. Jednak Whitney nie byłaby sobą gdyby nawet w tych opisach nie zawarła dawki humoru.

Co tu dużo mówić - naprawdę polecam Wam tę książkę. Spędziłam z nią bardzo udane popołudnie i zdecydowanie tego nie żałuję. Dzięki niej spojrzałam z zupełnie innej perspektywy na własne gafy i uważam, że może czasami warto podejść do wielu rzeczy z większym dystansem, a na pewno nauczyć się z tego śmiać.

"Wszystko w porządku.. i inne kłamstwa" to zupełnie inna książka niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W środku znajdziemy opisy różnych historii, przygód i lekcji jakie autorka zebrała przez całe swoje życie. Ja osobiście już od pierwszych stron poczułam się związana z autorką. Wszystko co czytałam było tak realne, a przede wszystkim tak lekko ujęte i opisane, że miałam wrażenie, że słucham historii mojej dobrej koleżanki. Przez co naprawdę ciężko było oderwać się od tej książki.
Autorka opowiadała nam o przeróżnych historiach z jej życia. Jedne zdecydowanie miały na celu nas rozbawić, jednak były i takie, które miały nam pokazać co tak naprawdę przeszła i nauczyła się autorka. Opowiadała o swoich terapeutach, problemach z odżywianiem o miłości oraz innych problemach jakie doświadczyła. Jednak w każdy dramat, nawet ten najpoważniejszy stara się wepchnąć nawet ziarnko humoru, przez co przez historie mimo wszystko możemy przejść z uśmiechem. Myślę, że to jest związane z zawodem w jakim pracuje autorka, dlatego tak lekko potrafi nas przenieść ze stanu smutku do sytuacji gdzie śmiejemy się przez łzy.

Mam bardzo mocne przeczucie, że autorka tą książką chciała zrzucić z siebie to miano przeszłości. O niektórych rzeczach chciała już zapomnieć, a z niektórych po prostu wygadać. Spędziłam z tą książką kilka fajnych wieczorów i nie żałuję. Myślę, że jest to książka dla każdego, a zdecydowanie jest to książka, która pozwoli wam spojrzeć na niektóre swoje gafy łagodniej.

Moją pierwszą myślą po zobaczeniu okładki było Co tutaj robi Anna Dereszowska? Upewniłam się dzięki wyszukiwarce internetowej - to nie ona.
Całość była czymś niespodziewanym, ponieważ liczyłam na jakąś obyczajówkę połączoną z romansem i thrillerem. Pierwszy raz miałam do czynienia z a la poradnikiem, który nie wygląda zupełnie jak te wszystkie okładki z optymistycznymi (choć stonowanymi) kolorami i motywującymi cytatami po których człowiek ma ochotę schować tytuł do torebki w miejscach publicznych. Tak więc przed nami biografia z delikatną nutą poradnika wyglądający jak obyczajówka.
Biorąc pod uwagę datę, kiedy recenzja zostanie udostępniona, to można pomyśleć, że pozycja jest idealnie przypasowana - stworzona przez komiczkę, a jednak z poważnymi tematami. To nie prima aprilis.

Główna bohaterka, która jest też autorką tej książki, to kobieta po przejściach. Zwykle takie wyrażenie kojarzone jest z ciężkim życiem w społeczeństwie, po problemach rodzinnych, czy pechu towarzyszącym w życiu miłosnym. W tym przypadku jednak mamy do czynienia z kimś, kto walczy cały czas... z sobą samym.
Historie, które opowiada nam Whitney są ciężkie, a jednak opowiedziane z lekkością. W międzyczasie pojawia się wiele żartów lub zdań, które w odpowiednim momencie hamują negatywny wydźwięk. Jakby miały one nas odciąć od współczucia.
Dowiadujemy się nie tylko o problemach zdrowotnych, których jest ogromna ilość - od anoreksji po nawracające migreny, ale też o żenujących sytuacjach, życiowych wypadkach, słabościach, samobiczowaniu i cyckach. To trochę niczym spowiedź przed samą sobą, uwolnieniem się od przeszłości, która zawsze w jakiś sposób pętała.

Pozycję przeczytałam w dwa dni, a wręcz pochłonęłam. Mniej miało to związku z samą fabułą, a bardziej sposobie pisania, który sprawiał, że czułam się jakbym znała Whitney od dłuższego czasu.
Przyznam, że po lekturze postanowiłam wyguglować autorkę i obejrzeć jakiś jej stand-up. Dobrze, że youtube jest pomocne, ponieważ już po kilku kliknięciach miałam przed oczami urywek z jednego występu. Patrząc na kobietę na scenie i słuchając w jak przyjemny sposób żartuje, ciężko było mi przyjąć, że to ta sama osoba o której czytałam.
W książce dostałam obraz kogoś z wieloma problemami zdrowotnymi i kompleksami, tymczasem na scenie widziałam kogoś, kim chciałyby być inne kobiety - pewną siebie, seksowną, z ciekawą osobowością. (Może nie na tyle pewną siebie, żeby żartować na scenie na temat penisów i seksu)

Whitney Cummings nie demonizuje niczego, a wręcz przeciwnie -zachęca aby o problemach zaczęto mówić głośno. Żeby przestać udawać, że jest się niezniszczalną maszyną, a przede wszystkim, żeby przestać chcieć sprostać oczekiwaniom innych ludzi i w pierwszej kolejności zadbać o siebie, bo nikt inny za nas tego nie zrobi, choćbyśmy wypruwali dla otoczenia żyły.
Porady nie są szczególnie odkrywcze, a większość z problemów jest zbyt poważnych, żeby pomogła na nie jedna książka w dodatku nie od specjalisty. Potraktowałabym to jako lekką pozycję dla śmiechu, ale też przestrogi, a nie jako faktyczny poradnik. Może być on pierwszym krokiem do podjęcia poważniejszych działań?

Od wydawnictwa wab dostałam do przeczytania książkę Whitney Cummings "Wszystko w porządku... i inne kłamstwa" Nigdy wcześniej nie znałam autorki, więc przed zabraniem się za czytanie postanowiłam się czegoś o niej dowiedzieć. Jest to amerykańska aktorka, która znana jest również jako stand uperka. W książce opisuje swoje życiowe doświadczenia i tym samym rozlicza się z przeszłością. Dzięki temu, że autorka używa potocznego języka czyta się książkę bardzo przyjemnie. Każdy z rozdziałów dotyczy innych wydarzeń i innej sfery życia autorki. Nie jest to życie usłane różami, bo mimo iż jest osobą znaną zmagała się i nadal zmaga z różnymi problemami. Opowiada o swoich zaburzeniach odżywiania, nieudanych operacjach plastycznych, niszczącej potrzebie poszukiwania miłości i bliskości oraz o rozmaitych chorobach. Wszystko podkręcone jest dawką humoru, który pomaga przejść przez niektóre historie. Możemy się jednocześnie pośmiać i wiele ważnych lekcji dla siebie wyciągnąć, bo w końcu są to historie prawdziwe. Autorka mówi wprost, jeśli mamy problemy i sami sobie nie radzimy udajmy się do specjalistów po poradę. Nie wstydźmy się tego, bo nasze zdrowie jest najważniejsze. Uważam, że jest to wartościowa książka i wielu osobom może pomóc. Dziękuję wydawnictwu za egzemplarz.

Whitney Cummings znam przede wszystkich z jej występów i podcastów. Skecze, które prezentuje są naprawdę zabawne i mają w sobie to coś. Kiedy tylko się dowiedziałam, że napisała książkę, wiedziałam, że muszę ją przeczytać.

Autorka opowiada w niej o wydarzeniach ze swojego życia. Prezentuje nam między innymi problemy, z którymi musiała się zmagać i jest w tym niezwykle szczera. Nie owija w bawełnę. Jednak robi to z solidną dawką humoru. Znajdziecie w tej książce również mnóstwo anegdot i wesołych sytuacji. Wszystko w niej jest idealnie zbalansowane i tworzy niesamowitą całość. Whitney ma bardzo lekki styl pisania, więc czyta się ten tytuł naprawdę szybko i przyjemnie. Ta pozycja zwiera również bardzo wartościowe przesłanie, które uświadamia nam, że nawet jeśli jest źle i zgubiliśmy się w swoim życiu to z każdej opresji można wyjść i wyciągnąć z niej lekcję. Naprawdę polecam wam ten tytuł ❤️.

• Popularnonaukowe
  • Pod naszym patronatem