Walt Disney. Biografia

Okładka książki Walt Disney. Biografia Piotr Napierała
Okładka książki Walt Disney. Biografia
Piotr Napierała Wydawnictwo: Storybox.pl, Łukasz Tomys Publishing biografia, autobiografia, pamiętnik
Storybox.pl, Łukasz Tomys Publishing
2020-02-25
2020-02-25
9788381943154

Na audiobook trafiłam przypadkiem, szukając jakiejś biografii, po które lubię czasami sięgać. Stwierdziłam, że warto poznać autora ponadczasowych postaci jak Myszka Miki czy Kaczor Donald. Audiobook jest fajnie zrobiony, bo oprócz filmowego lektora, zawiera też udźwiękowienie idealnie oddające disnejowskie bajki. Natomiast sama treść książki jakoś specjalnie mnie nie porwała. Walt Disney jakoś nie specjalnie jest w zasadzie bohaterem tej książki. Owszem dowiadujemy się co nieco o jego życiu, ale bardziej poznajemy fabułę poszczególnych bajek i filmów, co dla mnie jest zupełnie nie trafione w biografii. Oprócz tego postać Walta jest jakaś przesadnie wyidealizowana i nawet jego powiązania z wojenną propagandą są jakoś tak niejasno przedstawione, że zupełnie nie wyklarowała mi się żadna konkretna postać z tej biografii. Fakt jest faktem, że Disney stworzył imperium, którego wartość teraz to setki miliardów dolarów, jest rozpoznawalny chyba w każdym zakątku świata a postaci przez niego stworzone znają wszyscy ale zupełnie nie wyłania się z tej biografii wizjoner i jeden najbardziej wpływowych producentów świata. Zupełnie nie ujmuję mu talentu i walki o swoje marzenia, ale ta biografia mnie nie kupiła.

Zapraszam na moją recenzje biografii Disneya pióra dr. Piotra Napierały :)

Zapraszam na moją recenzje biografii Disneya pióra dr. Piotra Napierały :)

Pokaż mimo tovideo - opinia

Opinia dotyczy obu tomów.

Całkiem zwięzła biografia twórcy, wizjonera i marzyciela. Opowiada trochę o latach dziecięcych, o najbliższych, przełamywaniu stereotypów przez Walta, a także o tym jak powstało imperium. Wszystko wzięło się z wyobraźni i kilogodzin ciężkiej pracy, a później też wsparcia brata.

Brakuje mi trochę głębszego zanurzenia się w dzieciństwie Disneya, niemniej można dowiedzieć się wielu ciekawych faktów dotyczących zarówno życia twórcy animacji jak i tego jak zmieniał technologię i wchodził ze swoimi filmami na wyższy poziom.

Opinia dotyczy obu tomów.

Brakuje mi trochę głębszego zanurzenia się w dzieciństwie Disneya,...

Z jednej strony to bardzo ciekawa historia człowieka o potężnej wyobraźni i uporze, którego masa trudności nie dała rady złamać.

Z drugiej- przykra opowieść o tym, że nawet tak wybitny umysł mógł zostać zmanipulowany przez propagandę prowojskową i sam w niej uczestniczyć.

Plus fakt, że Walt niby wykazywał się empatią i w swoich dziełach przedstawiał zwierzęta ofiary drapieżników jako bohaterów pozytywnych, a drapieżników jako czarne charaktery, ale za to sam nie potrafił dostrzec, że jest takim drapieżnikiem, polując na zwierzęta, zjadając mięso i przezntując to w sposób lekceważący w swoich dziełach.

Zatem wszystko fajnie i pięknie, ale jak zwykle nikt nie widzi cierpienia, które za tym stoi. Propaganda, w której uczestniczył to dla niego tylko ciekawe filmy, a dla młodych dzieciaków, które zginęły na wojnie i ich rodzin- prawdziwa tragedia. Świnia "tata" zaprezentowana jako kiełbasa w trzech świnkach to nie tylko je*any kawałek kiełbasy, a istota, która kiedyś żyła i cierpiała.

XXI wiek, a ludzkość nadal tego nie rozumie? Kim my k*rwa jesteśmy, że mamy czelność nazywać siebie dobrymi ludźmi?

Opinia dotyczy całości książki, obu tomów (1901-1966),niestety na LC jest tylko tom pierwszy, więc zostawię ocenę tutaj.

Moja wiedza o Walcie Disneyu była dotychczas minimalna (wizjoner, który wedle teorii spiskowej zamroził się się w komorze, żeby zyskać nieśmiertelność),być może dlatego to pierwsze spotkanie z jego życiem tak mnie zainteresowało. Książka jest tak naprawdę tylko w połowie o samym Walcie, a w połowie o studio i jego filmach. Stąd też często przytaczane są opisy fabuły czy technik animacji, ale zupełnie mi to nie przeszkadzało, bo tego też chciałam się dowiedzieć. Widać, że jest to pewnego rodzaju kompilacja; skrót życiorysu na podstawie wielu innych książek na ten temat, ale (żywiąc nadzieję, że nie ma tu plagiatu) jestem wdzięczna autorowi, że nie muszę się przebijać przez tony, zapewne bardziej i mniej udanych, anglojęzycznych tekstów.

Największe rozczarowanie to ostatni rozdział o losie wytwórni po śmierci Disneya. Trochę o drzewie genealogicznym Kaczek, trochę o szefach, trochę o zakupach firmy, bez ładu i składu. Ja wiem, że losy tego studio są na tyle obszerne i skomplikowane, że powstały na ten temat kilkusetstronicowe książki, ale wypadałoby wyłuskać kilka najważniejszych faktów i podać je chronologicznie. A tak pominięte zostają trudne lata 70. i 80., przechodząc od razu do sukcesu Kaczych Opowieści, potem współpraca i zakup Pixara, jedno słowo o Lucasfilmie i pominięcie Marvela, jak również brak informacji o dalszych losach parków rozrywki.

Całość tekstu jednak, pomimo nawet tak trudnych momentów jak przemoc czy śmierć, ma dość sielankowy klimat. Jest jak same filmy wychodzące z wytwórni Walta - trochę dramatu, trochę uroku, a całość dobrze się konsumuje.

Książka napisana na podstawie innych książek. 1/4 zawartości to fabuły kreskówek.

Niesamowity facet!

Niesamowity facet!

mam wrażenie, że to pieśń pochwalna a nie biografia

mam wrażenie, że to pieśń pochwalna a nie biografia

Walt Disney w naszych czasach oznacza bajkowe życie, czy takie było?

Walt Disney w naszych czasach oznacza bajkowe życie, czy takie było?

Bałwochwalcze w ocenie

Bałwochwalcze w ocenie