Nagasaki: Life After Nuclear War

Nagasaki: Life After Nuclear War
Souvenir Press
2017-09-01
2017-09-01
nagasaki broń jądrowa historia II wojna światowa świadkowie

Autorka opisuję życie kilku mieszkańców Nagasaki które przeżyło zrzucenie bomby atomowej. Autorka przedstawia jak bomba atomowa zmieniła świat osób które były nastolatkami i osobami wchodzącymi w dorosłość w momencie wybuchu.
Oprócz wywiadów i opisów świadków autorka przedstawia także warunki historyczne które wpływały na bohaterów książki.
Głównym tematem książki są zmagania bohaterów w trakcie i po wojnie aż do 2014 roku, ich odnajdowanie głosu w świecie który nie chciał słuchać ich historii (ich uciszanie zarówno przez rząd Japoński, jak i Amerykański). Przede wszystkim Amerykański, który nie chciał aby ktokolwiek kwestionował słuszność decyzji o zrzuceniu bomby atomowej na cywilów.
Autorka i jej bohaterowie starają się przekazać, że bomba atomowa nie jest sposobem na uzyskanie pokoju. Jej konsekwencje są przerażające i trwają latami.
Książka wciąga historiami pojedynczych ludzi dodatkowo dostarczając informacje historyczne związane z wojną i wydarzeniami powojennymi. Pokazuje jak Ameryka zdominowała przekaz.
Książka dodatkowo pozwala spojrzeć na świat z perspektywy cywilów Państw - agresorów.
Kiedy słyszymy o zabitych Ukraińcach czujemy współczucie, które nie jest tak łatwo znaleźć dla Niemców po II WŚ, a obecnie: Rosjan czy Palestyńczyków. Winimy ich za ich poparcie dla agresji lub brak czynnego oporu i czujemy że zapracowali na swój los. Ta książka pokazuje, jak kara może być nieadekwatna do winy ...

Głównym tematem książki są...

• NonFiction
  • Reportaż