Spisek przeciwko Iranowi. Czyli jak USA niszczą wolne państwo

Okładka książki Spisek przeciwko Iranowi. Czyli jak USA niszczą wolne państwo Dan Kovalik
Okładka książki Spisek przeciwko Iranowi. Czyli jak USA niszczą wolne państwo
Dan Kovalik Wydawnictwo: Wektory reportaż
reportaż
The Plot to Attack Iran: How the CIA and the Deep State Have Conspired to Vilify Iran
Wektory
2020-01-01
2020-01-01
Agnieszka Sztajer
Iran polityka historia Stany Zjednoczone USA

Ta książka to lektura obowiązkowa dla osób interesujących się obecną sytuacją międzynarodową. Autor sumiennie zebrał informacje o tym, co Stany Zjednoczone mają "za pazurkami" jeśli chodzi o politykę zagraniczną. Pracą tą całkowicie burzy obraz Stanów Zjednoczonych jako siewcy pokoju, demokracji i strażnika praw człowieka. Czekam na kolejne książki od Pana Dona Kovalika o innych krajach, o których w tej tylko wspomniał.

Jestem politologiem i jest to jedna z najlepszych pozycji ukazująca jak wygląda druga twarz USA. Nie jest to próba wybielenia Iranu, autor wielokrotnie wskazuje na jego wady, ale jeszcze dobitniej pokazuje amerykańską arogancję, ignorancję i po prostu głupotę. Bardzo wszystkim polecam, szczególnie tym ślepo zakochanym w Stanach Zjednoczonych. Nie jest to raj na ziemii i powiedzenie, że świat bez USA to świat bez problemów nabiera nowego znaczenia.

2028

Książkę Spisek przeciwko Iranowi, w największym skrócie można określić mianem próby ukazania nieznanego szerszemu społeczeństwu oblicza Stanów Zjednoczonych. Mrocznej strony kraju szczęśliwości i wielkich perspektyw, który od bardzo dawna walczy o „pokój i demokrację” na świecie.

Próba ukazania USA z innej perspektywy niż tylko „strażnika świata”, sama w sobie jest dosyć interesująca. Dodatkowej „smaczku” pozycji nadaje postać autora Dana Kovalika, czyli amerykańskiego publicysty i prawnika, który od lat walczy o prawa człowieka i działa na rzecz pokoju na świecie. Amerykanin dostrzegający „obłudę” w działaniach swojego państwa i dodatkowo gotowy głośno o tym mówić – to rzecz niezbyt często spotyka. Tym bardziej jego publikacja powinna zaciekawić szerokie grono odbiorców i otworzyć im oczy na pewne niezbyt przyjemne fakty. Rzeczywistość w tej kwestii była jednak dosyć smutna. Żyjemy w czasach kiedy „prawda” nie jest przez społeczeństwo rzeczą pożądaną i znaczna część ludzi woli żyć we wszech obecnie kształtowanej iluzji.

Skupmy się jednak na treści książki Spisek przeciwko Iranowi, która być może kogoś do siebie przekona i pozwoli mu spojrzeć inaczej na wielką geopolitykę. Autor w swoim dziele stara się ukazać nie tylko problem Iranu, ale spojrzeć również troszkę szerzej zarówno na cały Bliski Wschód, jak i świat, gdzie poczynania USA, nie zawsze mają wiele wspólnego z szerzeniem „demokracji”. W książce znajdują się więc fragmenty/rozdziały poświęcone zarówno Irakowi, Afganistanowi czy Syrii, ale również części krajów w Ameryce Południowej czy Wietnamowi. Częścią wspólną tego wszystkiego jest polityka zagraniczna USA, która niezależnie od tego, kto jest prezydentem, od dziesięcioleci jest ciągle taka sama.

Głównym tematem jest tu jednak Iran, którego historia (pokrótce tutaj przedstawiona),to pasmo wielu niezbyt przyjemnych wydarzeń. Pod pewnymi względami kraj ten można porównać do Polski, której usytuowanie w Europie również miało wielkie reperkusje historyczne. Na prawie dwustu stronach publikacji, można znaleźć również próbę wyjaśnienia niechęci (czasem nawet nienawiści) Irańczyków do Ameryki i zachodu. Ten stan rzeczy wynika nie z ogólnej chęci mordowania niewiernych, ale ma ogromne podłoże historyczne. Chodzi tutaj głównie o okres początku lat 50-tych, kiedy USA starało się obsadzić na czele rządu Iranu swojego „podopiecznego”, co skończyło się śmiercią wielu niewinnych obywateli, ale również o okres z początku XX wieku. Wszystko zgodnie z powiedzeniem „..kto sieje wiatr, ten zbiera burzę”. Autor ciekawie zauważa, że zarówno USA, jak i inne kraje zachodu często lubią krytykować niektóre państwa o posiadania lub wytwarzanie broni masowego rażenia (co często jest pretekstem do późniejszego ataku). Jednocześnie wiedząc, że takowej broni tam nie ma, lub do jej wytworzenia potrzeba jeszcze wielu lat. Z drugiej strony kraje posiadające mocno ofensywny arsenał (Korea Północna),traktowana jest jako partner do rozmów…

Zarówno treść, jak i tytuł mogą mylnie świadczyć o tym, że publikacja jest mocno stronnicza. Nic jednak bardziej mylnego, autor nie działa w sposób zero – jedynkowy i nie stara się za wszelką ceną pokazać Iranu tylko jako „ofiary” działań złego USA. Wręcz przeciwnie pokazuje on władze tego państwa jako jeden z czynników zaogniania się konfliktu. Nie zmienia to jednak faktu, że najbardziej aktywną stronę sporu, jest tutaj właśnie USA, które od bardzo dawna destabilizuje sytuację na Bliskim Wschodzie. Bardzo ważnym aspektem dzieła, jest również to, że zamieszczona tutaj treść nie jest publicystycznym wymysłem autora, ale opiera się na faktach (odtajnionych dokumentach, przeciekach, raportach poszczególnych agencji).

Cała recenzja na stronie:

Pozycja bardzo przydatna, otwierająca oczy, zwłaszcza dla kogoś (jak ja),kto o problemie nie wiedział wiele więcej niż to, że ten istnieje. Stanowi kompendium wiedzy nie tylko o historii przejmowania Iranu przez USA, gdyż zahacza także o inne kraje, a w tym takie, położone w innych regionach świata. Ciężko odnieść po tej lekturze wrażenie, że USA to rzeczywiście kraj wolności, z którą nam się powszechnie kojarzy. Polecam każdemu.

Jedyne wady to brak konkretniejszego uporządkowania rozdziałów i organizacji informacji. Na przestrzeni tych dwustu stron wiele z nich jest mieszanych i powtarzanych. Dużą uwagę trzeba przykładać do dat, bo niekoniecznie są one poprawne (przykład: bodajże wspomnienie o wydarzeniu, które miało miejsce w 2917 roku. W tym przypadku musiałem sprawdzić, czy chodzi o rok 1917, czy 2017.) i z tym wiąże się drugi mankament - książka zawiera wiele podobnych błędów - ufam, że w przekładzie.

• Polityka
  • Różne kraje arabskie
  • Islamskie
  • Nie posiadam
  • Polityka/Publicystyka/Teoria/Filozofia
  • Reportaże / Wywiady / Literatura Faktu
  • Persko-irańsko

Dan Kovalik Spisek przeciwko Iranowi. Czyli jak USA niszczą wolne państwo Zobacz więcej