Rezerwat wymarłych stworzeń

Okładka książki Rezerwat wymarłych stworzeń Veronica Cossanteli, Rachael Saunders
Okładka książki Rezerwat wymarłych stworzeń
Veronica CossanteliRachael Saunders Wydawnictwo: Zielona Sowa literatura dziecięca
literatura dziecięca
Zielona Sowa
2020-03-25
2020-03-25
Anna Piasecka-Byra

Pomieszanie z poplątaniem

Bardzo fajna książka, ale... nie dla dzieci! :(

Co mi się podobało:
- Zwierzęta - Podobały mi się wszystkie zagrożone legendarne i (prawie) wymarłe gatunki :) Książka uczy czytelników, że przyrodę trzeba szanować i o nią dbać. I powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, żeby ratować rzadkie, egzotyczne zwierzęta, nawet, jeśli są brzydkie, nieprzyjazne lub dziwne. Ta strona historii jest bardzo pouczająca.
- Przyjaźń George'a i Prudence - Znajomość bohaterów zaczęła się źle i długo nie chcieli ze sobą współpracować. Byli względem siebie trochę wrodzy, trochę zazdrośni, trochę uprzedzeni, ale w trakcie akcji pięknie nauczyli się, że nie ma rzeczy "zbyt dziewczyńskich", ani "zbyt chłopczyńskich", i że chłopak może się przyjaźnić z dziewczyną, a razem mogą stworzyć świetny zespół.
- Lo - Nie wiem, czemu, ale pokochałam go! Wydaje się opryskliwy i nieczuły, ale ma w sobie coś, co sprawiło, że trochę mu współczułam (ale w dobrym tego słowa znaczeniu!). I chyba wiem, czym jest! ;)

Co mi się nie podobało:
- Stereotypy - Czarne charaktery są zbyt jednowymiarowe i okrutne. Znajdziemy tu najbardziej typowy etos "złej" macochy, oraz okrutnej taksydermistki. Cechy Diamond Pye były przesadzone i przerysowane. Tak samo było w przypadku jej pracownika, Pana Mintzera.
- Rozwiązanie fabuły - A jest ono totalnie nie dla dzieci! MOŻE to co stało się ze "złolami" było sprawiedliwe i zasłużone, ale sposób, w jaki Prudence, George, a nawet Lo (nie) zareagowali na to wszystko było całkowicie niepoprawne! George i Prudence przeszli do porządku dziennego nad straszną śmiercią jej macochy i po prostu żyli sobie dalej a Prue nawet zamieszkała z innym pracownikiem Diamond jako jej dorosłym opiekunem! Nikt nawet nie zapytał, kiedy i jak macocha Prudence zniknęła, ani o to, co stanie się teraz z dziewczynką. Pan Mintzer również został potraktowany dość okrutnie przez naszych bohaterów, ale nikt się tym za bardzo nie przejął :(

Bardzo fajna książka, ale... nie dla dzieci! :(

Co mi się podobało:

Jest zaskakująca! Cały świat wykreowany przez autorkę bardzo mi się podoba. Jestem troszkę starsza niż przedział wiekowy tej książki czyli 9+ i pewnie dlatego wydawało mi się że dialogi jak i opisy są trochę infantylne. Ale mimo to bardzo przyjemna książka

Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku 9+, jednak moim zdaniem sposób w jaki postacie się do siebie zwracają i niektóre tematy nie są odpowiednie dla tej grupy wiekowej. Napewno nie jest to pozycja, którą pozwoliłabym czytać dziecku samodzielnie.

Szczerze nie wiem o czym autorki powieści myślały kiedy pisały o rozwodach (oczywiście ojciec jest okropny),wrednej, dosłownie apodyktycznej nauczycielce, okrutnej macosze, która uwielbia wszystko wypychać i do tego więzi dziecko w klatce jeśli coś jest nie po jej myśli lub oprychach grożących małym dzieciom, że ich zabiją, jak także, gdy postacie wyrażają się nawzajem do siebie w sposób wulgarny.

Ratujmy zwierzęta! Także te magiczne, nieprawdopodobne i przyprawiające o strach (może czasem zupełnie niesłusznie). Pościg za bazyliszkiem dostarcza wielu przygód i wymaga od George'a mnóstwa odwagi. Bardzo przyjemna lektura!

• Biblioteka
  • Biblioteka - przeczytane
  • Dla szkrabów
  • Wyzwanie LC 2020

Dodaj cytat z książki Rezerwat wymarłych stworzeń