rozwińzwiń

Cybersecurity and Cyberwar. What everyone needs to know

Okładka książki Cybersecurity and Cyberwar. What everyone needs to know Allan Friedman, P.W. Singer
Okładka książki Cybersecurity and Cyberwar. What everyone needs to know
Allan FriedmanP.W. Singer Wydawnictwo: Oxford University Press informatyka, matematyka
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
informatyka, matematyka
Wydawnictwo:
Oxford University Press
Data wydania:
2014-01-03
Data 1. wydania:
2014-01-03
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
angielski
ISBN:
9780199918119
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Nowy rodzaj wojny. Media społecznościowe jako broń Emerson T. Brooking, P.W. Singer
Ocena 6,1
Nowy rodzaj wo... Emerson T. Brooking...
Okładka książki Ghost Fleet. Następna wojna światowa August Cole, P.W. Singer
Ocena 5,5
Ghost Fleet. N... August Cole, P.W. S...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
143
55

Na półkach:

Bardzo szeroki opis problemu cyberbezpieczeństwa w dzisiejszym świecie. Książka napisana językiem prostym, nie technicznym, dlatego też świetnie sprawdzi się dla osób chcących poznać wpływ przestępstw popełnianych za pośrednictwem sieci komputerowych na politykę, ekonomię, czy stosunki międzynarodowe. Z drugiej jednak strony, pozycja na niewiele przyda się dla osób chcących pogłębić swoje praktyczne umiejętności w branży IT, ja jestem tutaj troszkę zawiedziony.

Bardzo szeroki opis problemu cyberbezpieczeństwa w dzisiejszym świecie. Książka napisana językiem prostym, nie technicznym, dlatego też świetnie sprawdzi się dla osób chcących poznać wpływ przestępstw popełnianych za pośrednictwem sieci komputerowych na politykę, ekonomię, czy stosunki międzynarodowe. Z drugiej jednak strony, pozycja na niewiele przyda się dla osób chcących...

więcej Pokaż mimo to

avatar
891
764

Na półkach:

To bardzo dobra książka o cyberbezpieczeństwie, atakach hackerskich, ogólno pojętej wojnie prowadzonej w internecie.

Temat jest bardzo złożony, autorzy podchodzą do tematu bardzo kompleksowo, bardzo fachowo.



Na początku książki tłumaczą podstawy tego jak powstał internet, jak działa, jakie organizacje, systemy, procesy, zasady regulują działanie internetu. To bardzo ważna podstawowa wiedza aby móc głębiej zajmować się problematyką cyberbezpieczeństwa.

Następnie autorzy kategoryzują rodzaje cyber ataków. Ty można wyodrębnić następujące kategorie: manipulacja danymi, wykradanie danych i informacji oraz niszczenie, wandalizm. Każda z tych kategorii cyberataku charakteryzuje się czymś innym, metody mogą być różne, nie zawsze takie same. Sposoby obrony, zapobiegania też mogą się różnić. Obrona przed tak zwanym atakiem „denial of Service” wyglada inaczej niż ochrona poufnych danych handlowych czy chociażby osobowych które zapisane są gdzieś na serwerze jakiegoś serwisu lub serweru agencji rządowej lub firmy sektora prywatnego.

Bardzo zaciekawił mnie fragment książki który porównuje hackerów do piratów którzy w od XVI do XIX wieku terroryzowali, napadali, okradali statki handlowe, pasażerskie na wodach mórz i oceanów na całym świecie. Czasem wielkie imperia wykorzystywały w wojach piratów aby uzyskać przewagę czy też nawet w niespodziewany ale skuteczny sposób zaatakować wroga. Problem z piratami polegał na tym iż nie zawsze było lojalni, przewidywalni. Jeszcze na początku XIX wieku Stany Zjednoczone dzięki pomocy piratów były w stanie wygrać wojnę z Impreium Brytyjskim, tak zwaną wojnę roku 1812. Kilkadziesiąt lat później w 1856 doszło jednak do podpisania konwencji paryskiej gdzie kilkadziesiąt państw zadeklarowało zwalczanie piractwa morskiego. Paryska konwencja pozwoliła zlikwidować w dużym stopniu piractwo i dziś praktycznie oprócz piratów somalijskich na nożach i oceanach nie mamy już do czynienia z tym zjawiskiem. Większość państw jednoznacznie go zwalcza. Co nie znaczy iż państwa nie zbroją się i nie tworzą silnych marynarek wojennych.

Cyberbezpieczeństwo, hackerskie ataki mające miejsce dzisiaj można porównać do morskiego piractwa. Znajduje się ono na podobnym poziomie co piractwo morskie w XVI czy XVII wieku. Grupy cyberprzestępców działają na podobnych zasadach jak morscy piraci. Czasem nawet ich działania są wspierane przez państwa. Często mamy do czynienia z „patriotycznymi hackerami”. Niesankcjonowane „hackerstwo” jest niebezpieczne i łatwo może obrócić się przeciw państwu które go wspiera.

Kolejny ciekawy aspekt książki to pojęcie tak zwanej „cyber higieny”. Zwiększenie cyberbezpieczeństwa zwykłego obywatela, organizacji czy też danego państwa bezpośrednio związane jest ze zwiększeniem świadomości „higieny”. Autorzy porównują tutaj cyberbezpieczeństwo z walką z chorobami zakaźnymi. Choroby zakaźne udało się zlikwidować lub ograniczyć poprzez wprowadzenie pewnych wymogów higienicznych czy też obowiązkowego szczepienia. Podobne metody oczywiście związane z korzystaniem z internetu czy też nowych technologii, wymagania systemowe związane z tworzeniem architektury systemów informatycznych mogą być tu pomocne.

Świadomość wydaje się być kluczowa. Nie tylko chodzi o świadomość przeciętnego obywatela ale przede wszystkim o świadomość czołowych polityków. Często nie ma woli politycznej która jest potrzebna do zwiększenia cyberbezpieczenstwa.

Bardzo ciekawym fragmentem książki była analiza cyberataku wykonanego przez Stany Zjednoczone i Izreal na Iran gdzie stworzono i skutecznie wykorzystano cyber broń „stuxnet”. W szczegółach autorzy opisują jak stuxnet zosta stworzony i wykorzystany przeciwko Iranowi. Problem ze stuxnetem jest jednak taki iż może ponownie zostać wykorzystany w niekontrolowany sposób.



To bardzo ciekawa książka. Bardzo cię cieszę że udało mi się na nią natrafić.

To bardzo dobra książka o cyberbezpieczeństwie, atakach hackerskich, ogólno pojętej wojnie prowadzonej w internecie.

Temat jest bardzo złożony, autorzy podchodzą do tematu bardzo kompleksowo, bardzo fachowo.



Na początku książki tłumaczą podstawy tego jak powstał internet, jak działa, jakie organizacje, systemy, procesy, zasady regulują działanie internetu. To bardzo...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2
  • Przeczytane
    2
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Cybersecurity and Cyberwar. What everyone needs to know


Podobne książki

Przeczytaj także