Thor i Loki. O tym, jak karły wykuły młot dla Thora

Okładka książki Thor i Loki. O tym, jak karły wykuły młot dla Thora Magda Kozieł-Nowak, Zofia Stanecka
Okładka książki Thor i Loki. O tym, jak karły wykuły młot dla Thora
Magda Kozieł-NowakZofia Stanecka Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Czytam sobie. Mity. Poziom 2 literatura dziecięca
48 str. 48 min.
literatura dziecięca
Czytam sobie. Mity. Poziom 2
Egmont Polska
2018-08-22
2018-08-22
48 min.

Okładka książki Basia i tajemnice ogrodu Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i tajemn... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia i zagadki wszechświata. Liście Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i zagadk... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia. Wielka księga świąteczna Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia. Wielka ... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia daje radę! Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia daje radę! Marianna Oklejak, Z...

Bardzo dużo trudnych słów jak na książeczkę do nauki czytania dla powiedzmy 6-7 latkow . Historia i treści też moim zdaniem nieadekwatnie do wieku. Myślałam że historia Thora będzie strzałem w dziesiątkę ale okazała się strzałem w kolano
Dobrze że pozyczona z biblioteki - choć portfel nie ucierpiał tylko 15 minut czasu na lekturę mimo wszystko szkoda. Nie polecam

Interesuję się mitologią nordycką, dlatego chętnie szukam książek o tej tematyce, nawet jeśli to pozycje dla małych dzieci. Szczególnie takie mnie właśnie ciekawią, bo w przeciwieństwie do mitologii greckiej, skandynawska na polskim rynku literatury dziecięcej raczej nie jest popularna. Najbliższe, co można łatwo znaleźć, to książeczki z historiami o Thorze ze świata Marvela.

Choć opowiedziana tutaj historia została zaczerpnięta prosto ze starych opowieści, inspiracje wersją komiksowego giganta są widoczne. Thor opisany został jako brat Lokiego, ale przynajmniej na ilustracjach autorstwa Magdy Kozieł-Nowak nie jest podobny do marvelowskiego superbohatera. Może poza skrzydlatym hełmem, ale to drobiazg. Inaczej jest z Lokim, którego design mocno nawiązuje do kreacji Toma Hoddlestona w filmie “Thor: Ragnarok”. Takich inspiracji nie uważam jednak za wadę. Dzieci, które są głównym targetem książeczek z serii “Czytam sobie”, będą kojarzyć Thora i Lokiego od Marvela ze względu na ich popularność.

Sam mit o tym, jak to Loki ukradł włosy ukochanej Thora, co doprowadziło do konkursu między karłami-kowalami i w ostateczności powstania legendarnego młota boga piorunów, został przedstawiony całkiem wiernie. Problem stanowią jednak niedopowiedzenia. Najgorsze jest na końcu. Jak zauważyli inni komentujący, nie zostało jasno wyjaśnione, dlaczego Loki uniknął ścięcia po przegranym zakładzie. W wersjach tego mitu, które czytałam wcześniej, było jasno podane, że Brokk nie mógł przywłaszczyć sobie głowy Lokiego, bez naruszania jego karku, który nie był elementem umowy a więc nietykalny. W zamian rozsierdzony karzeł dosłownie zaszył usta Lokiego przy pomocy igły, aby dać mu nauczkę. Nie wiem, czy na decyzję o pominięciu tej sceny w adaptacji Zofii Staneckiej wpłynęła jej brutalność, czy też raczej limit słów dla pozycji z poziomu drugiego serii “Czytam sobie”.

Kolejnym problemem tej wersji jest zachowanie nazw własnych cudownych przedmiotów wykutych przez karły. O ile Mjollnir jeszcze ujdzie ze względu na rozpoznawalność, tak pozostałe można było spokojnie pominąć. A tak dziecko rozpoczynające dopiero przygodę z samodzielnym czytaniem staje przed takimi słowami jak Gullinbursti (złoty knur) i Skidbladnir (składany okręt). Żeby chociaż zostały one podane w ramkach ze słowami do czytania sylabicznego…

Podsumowując: “Thor i Loki: O tym, jak karły wykuły młot dla Thora”, mimo że nie najlepsze, to jednak wprowadza małego czytelnika w świat mitologii skandynawskiej poprzez opisanie przygód najbardziej znanych bohaterów. Fajnie by było zobaczyć w przyszłości więcej takich pozycji.

Nie rozumiem, o co chodziło z tym, że Loki jefnak nie stracił głowy, a mam 17 lat. Nie wiem czy mniejsze dziecko zrozumie o co chodzi. Poza tym książeczka bardzo fajnie przekazuje, o co chodzi w historii. Niemniej spodziewałam się czegoś lepszego.

Dużo trudnych słów, których znaczenia może nie znać nawet dorosła osoba. Nie rozumiem, czemu Loki uniknął kary na końcu?

Gdybym nie znała podstaw mitologii nordyckiej, to bym NIC nie zrozumiała z tej opowiastki!

• 1j) Literatura polska
  • 3) Z biblioteki