rozwiń zwiń

Krążowniki III Rzeszy

Okładka książki Krążowniki III Rzeszy
Witold Koszela Wydawnictwo: Napoleon V militaria, wojskowość
344 str. 5 godz. 44 min.
Kategoria:
militaria, wojskowość
Wydawnictwo:
Napoleon V
Data wydania:
2018-04-11
Data 1. wyd. pol.:
2018-04-11
Liczba stron:
344
Czas czytania
5 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378896425
Średnia ocen

                8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1160
938

Na półkach: , ,

"Nawet nie monografia..."
Po "Pancernikach III Rzeszy" przyszła kolej na krążowniki.
Mamy więc kolejną zgrabną syntezę znanych źródeł. Owa kompilacja jest pięknie wydana. Twarda (niestety nie lakierowana) oprawa, szyty grzbiet i cienki lakierowany papier- sprawia dużą przyjemność podczas czytania. Książka jest formatu A4 i jest dobry format pod kilkoma względami. Po pierwsze jeżeli publikacja zawiera liczne zdjęcia (a ta w nie opływa), na większym formacie prezentują się wyśmienicie. Niejednokrotnie duże fotografie pozwalają dostrzec więcej szczegółów okrętu. Kolorowe wkładki przedstawiające schematy malowań po rozłożeniu (2xA4) budzą szacunek. Rysunki techniczne szczegółów uzbrojenia i całego okrętu też są czytelniejsze.
Napoleon V wykonał po raz kolejny kawał dobrej roboty.
Jak już wspomniałem książka jest raczej komplikacją ze znanych źródeł. Autor wyraźnie stara się wypośrodkować pomiędzy książką popularnonaukową a szczegółową monografią. Dlatego w tekście znajdziemy jedynie podstawowe opisy techniczne i dość skrótowo opisaną służbę.
Wszystko byłoby w porządku gdyby nie język autora. Są słowa w których dosłownie się lubuje i wciska je dość często w swoje wywody. Budzą one na początku uśmiech a później lekkie wkurzenie. Listę przebojów otwiera sformułowanie " jak wiemy".
Używane w kontekście znanych wydarzeń, jakby autor chciał przypomnieć, że jego czytelnicy to światli ludzie. W luźnym cytacie wygląda to następująco:
"W 1933, jak wiemy, do władzy doszedł Adolf Hitler"
Jeżeli opisujemy X okrętów i w każdym są przynajmniej trzy ważne wydarzenia (dojście Hitlera do władzy, wojna w Hiszpanii i wybuch II wojny światowej) sformułowanie będzie się powtarzało:
Sf=X*W
X- opis kolejnego okrętu,
W - ważne wydarzenie.
Drugim "przebojem" jest "odnotować ciekawe wydarzenie". Mam wrażenie, że autor zapomniał o synonimach. Kolejnym jest "doszukać się ciekawych wydarzeń". Im bardziej monotonna służba krążownika była tym częściej pisarzowi trudno było "doszukać się ciekawych wydarzeń". Następny "szlagier" - "nie sposób w tym miejscu wspomnieć". Zaraz za nim "z ważniejszych wydarzeń" i "zostawmy politykę wróćmy na pokład".
Tutaj pozwolę zatrzymać się na moment. Pan Koszela bardzo chciał miejscami zaznaczyć, że krążkowniki nie były oderwane od polityki. Porzucał opis okrętu, by wtrącić opis jakiegoś ważnego aktu. Jednak po dwóch trzech zdaniach jakby orientował się, że zaczyna iść w złym kierunku i wtedy stopował. Padało sakramentalne "zostawmy politykę i wracajmy na pokład".
To samo mamy przy opisie technicznym, gdy zaczynał się robić zbyt skomplikowany ( np. opis działania napędu krążownika), autor urywał "zostawmy teraz opis" i czasami do niego nie wracał.
Miejscami podkreślał - "oczywiście nie będziemy tutaj szczegółowo opisywać".
Mam wrażenie, że znowu zaspała korekta Napoleona V.
Poza tym nie mam większych uwag. Całość jest zgrabną kompilacją, bez wygórowanych naleciałości technicznych, bogatą w zdjęcia i rysunki techniczne. Dla tych dla których monografia to za dużo, a chcą mieć wszystko w jednym.

"Nawet nie monografia..."
Po "Pancernikach III Rzeszy" przyszła kolej na krążowniki.
Mamy więc kolejną zgrabną syntezę znanych źródeł. Owa kompilacja jest pięknie wydana. Twarda (niestety nie lakierowana) oprawa, szyty grzbiet i cienki lakierowany papier- sprawia dużą przyjemność podczas czytania. Książka jest formatu A4 i jest dobry format pod kilkoma względami. Po...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    8
  • Przeczytane
    5
  • Posiadam
    3
  • Ulubione
    1
  • Przeczytane na studia
    1
  • Marynarka wojenna
    1
  • 2022
    1
  • II wojna światowa
    1
  • Militaria, wojskowość
    1
  • Niesamowite książki
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Krążowniki III Rzeszy


Podobne książki

Przeczytaj także