Wielka Historia Polski. Tom 4. Dzieje Polski i Litwy (1506-1648)

Okres naszej historii, który przedstawia ta książka, jest czasem największej potęgi militarnej Rzeczpospolitej ale zarazem dramatycznych zmagań o naprawę i unowocześnienie zwichniętego ustroju naszego państwa. Za dwóch ostatnich Jagiellonów ten problem nie był jeszcze tak widoczny, lecz później będzie spędzał sen z powiek ludzi, widzących do czego doprowadzi osłabienie i paraliżowanie władzy centralnej.
Książka jest podzielona według panujących władców - od Zygmunta Starego do Władysława IV Wazy. Czyta się dobrze dzięki dobremu piórowi autora, który jednak niektóre rzeczy przedstawia nieco chaotycznie. Ogromny szacunek za zwalczanie wielu dogmatów nie mających zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Przy tym muszę jednak zaznaczyć jedną rzecz - przedstawienie projektu reformy elekcji przez Jana Zamoyskiego, w obliczu którego Zygmunt III pozostał niestety neutralny. Prof. Grzybowski wydawał się nie chcieć wgłębić w ten temat..

Niezwykła plastyczność stylu i język, który pozostaje w pamięci jeszcze na długo po skończeniu lektury

sigma

sigma

• Historia - Syntezy
  • Posiadam 📗
  • Historia nowożytna
  • Historia - Rzeczpospolita Obojga Narodów

Dodaj cytat z książki Wielka Historia Polski. Tom 4. Dzieje Polski i Litwy (1506-1648)