Dzieje Polski i Litwy (1505-1648)

Cykl: Wielka Historia Polski (tom 5)
Wydawnictwo: FOGRA Oficyna Wydawnicza
8385719482
historyczna

Pięknie wydana, bogato ilustrowana książka dzieje Polski i Litwy (1506-1648). Świetna pomoc naukowa zarówno dla historyków, jak i studentów kierunków humanistycznych.

Axsiu | 2015-07-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 15 lipca 2015

Okres naszej historii, który przedstawia ta książka, jest czasem największej potęgi militarnej Rzeczpospolitej ale zarazem dramatycznych zmagań o naprawę i unowocześnienie zwichniętego ustroju naszego państwa. Za dwóch ostatnich Jagiellonów ten problem nie był jeszcze tak widoczny, lecz później będzie spędzał sen z powiek ludzi, widzących do czego doprowadzi osłabienie i paraliżowanie władzy centralnej.
Książka jest podzielona według panujących władców - od Zygmunta Starego do Władysława IV Wazy. Czyta się dobrze dzięki dobremu piórowi autora, który jednak niektóre rzeczy przedstawia nieco chaotycznie. Ogromny szacunek za zwalczanie wielu dogmatów nie mających zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Przy tym muszę jednak zaznaczyć jedną rzecz - przedstawienie projektu reformy elekcji przez Jana Zamoyskiego, w obliczu którego Zygmunt III pozostał niestety neutralny. Prof. Grzybowski wydawał się nie chcieć wgłębić w ten temat..

mietek2014 | 2015-06-21

Niezwykła plastyczność stylu i język, który pozostaje w pamięci jeszcze na długo po skończeniu lektury

mch | 2016-01-17
Kamil | 2016-01-16
Flagelum | 2015-07-12
Przeczytana: marzec 2008
Bauero | 2015-04-10
miss_bennet | 2014-05-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Justyna | 2012-09-27
Na półkach: Przeczytane, Historia.
Leszczu | 2012-01-14
Na półkach: Przeczytane, Naukowe