Thorgal, 40 lat – Artbook

Tłumaczenie: Wojciech Birek
Cykl: Artyści Komiksu (tom 2)
Wydawnictwo: Egmont Polska
Thorgal, 40 ans - Artbook
thorgal, artbook, wikingowie
komiksy
woocashenko

Nie jest to zwykły artbook. Przeglądając go, czujemy się trochę tak, jak podczas przeszukiwania skrzyni pełnej skarbów. Szperając, burzymy pierwotny układ znajdujących się tam rzeczy – robimy to intuicyjnie, przeskakując od obrazu do obrazu. Raz cofamy się o kilka stron, to znów mkniemy do przodu, aby nacieszyć oczy”. Niepublikowane rysunki, obrazy, liczne szkice postaci, projekty okładek, plakaty…
Artbook wydany z okazji czterdziestolecia powstania serii Thorgal pozwala bliżej przyjrzeć się warsztatowi najsłynniejszego polskiego rysownika Grzegorza Rosińskiego, a także ponownie spotkać się z bohaterami słynnej wikińskiej sagi. Artbook jest przede wszystkim świadectwem talentu polskiego artysty. Oglądając ilustracje, czujemy się niemal tak, jakbyśmy zaglądali Grzegorzowi Rosińskiemu przez ramię.
Za sprawą setek wybornych szkiców możemy odwiedzić jego pracownię i dowiedzieć się nie tylko tego, jak zmieniało się wyobrażenie rysownika o całym wikińskim uniwersum i poszczególnych postaciach, ale przede wszystkim jak stylistycznie i warsztatowo ewoluowała twórczość mistrza komiksu.

źródło opisu: https://egmont.pl

źródło okładki: https://egmont.pl

Jowi | 2017-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2017

Na szczęście, mój wspaniały, ukochany Św.Mikołaj zdążył zdobyć ten artbook, bo to ponoć od jakiegoś czasu album nie do zdobycia.
Artbook cudowny, nic tylko godzinami można siedzieć i go podziwiać, dlatego, gdy tylko znalazłam chwilę czasu w Święta, od razu się wciągnęłam w perfekcyjnie i przepięknie odmalowany świat Thorgala.
Fani Gwiezdnego Dziecka znajdą tutaj wspaniałe plansze rozmaitych części Thorgala i serii pobocznych, ponadto projekty i szkice, zatem można też podpatrzeć warsztat Rosińskiego i to, jak powstają poszczególne klatki komiksu.
Można też poznać okładki projektowane, ale nie wykorzystane, odnaleźć znane postaci w szkicach i to z wszystkich części.
Piękne kolory, wspaniałe małe dzieła sztuki komiksowej.Mniam!
Na pewno nie raz do niego wrócę, by nacieszyć oko barwami i pięknem krainy Thorgala i jej mieszkańcami.
POLECAM fanom, absolutny must have! :)

QUEENfan | 2018-05-23

Fajny prezent od szwagra :), niektóre grafiki powiesiłbym sobie na ścianie, ale szkoda by było niszczyć album.

Vayar | 2017-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2017

Egmont najwyraźniej postarał się, aby księgarnie wysyłkowe wysłały swoje preordery na czas. Wyszło im aż za dobrze, bo swój egzemplarz dostałam w przeddzień premiery. Naturalnie, nie narzekam na ten mikołajkowy prezent.

Zacznę od środka. Obiecywana guma balonowa dla oczu - och tak, obrazy pana Rosińskiego w całej swej okazałości zachwycają. Album rozpoczyna galeria obrazów przygotowanych na okładki kolejnych tomów serii. Dostajemy też alternatywne okładki tomu Kah-Aniel i Szkarłatny ogień - moim zdaniem nawet piękniejsze od ostatecznie wybranych. Może to jakieś edycje specjalne? Piękne, pełnowymiarowe okładki wydań zbiorczych... Wspominałam, że każdy obraz opatrzony jest krótkim opisem? Mała rzecz, a cieszy. Później dostajemy piękne obrazy przedstawiające niektóre wydarzenia z serii - mój faworyt pochodzi z Wyspy Lodowych Mórz - oraz okładki magazynów, miesięczników i tym podobnych.

Jak można z powyższego streszczenia części pierwszej wywnioskować, zupełnie niepublikowanych...

ds1976 | 2018-09-24
nelcia | 2018-11-22
George Klunej | 2018-09-19
Jerzy Rzymowski | 2018-08-30

Czytamy w Święta

W końcu się udało! Nadeszła Gwiazdka, którą sklepy wielkopowierzchniowe zapowiadały już od połowy listopada! Można bezkarnie śpiewać "Last Christmas", podjadać pierniczki, zapijając je barszczem i chodzić ubranym w strój pełen dzwoneczków! No i przede wszystkim można sporo czytać!

Czterdzieści lat minęło

Jak się przyjrzeć twarzy Thorgala, to się to niby wie. A jednak jest w tej wiadomości coś zaskakującego. Thorgal kończy w tym roku 40 lat! Z tej okazji ukaże się album z rysunkami Grzegorza Rosińskiego „Thorgal, 40 lat – Artbook". Premiera – 7 grudnia.