Mieszkańcy rosyjskiej świadomości zbiorowej XX i XXI wieku. Bohater kryminałów Aleksandry Marininej i Borysa Akunina

Cykl: Rosja. Wczoraj, dziś i jutro (tom 17)
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
Elevander

[…] zapotrzebowanie na tego typu prace nadal wzrasta i nie wynika bynajmniej z lenistwa umysłu ludzkiego, ale z pragnienia przekonania odbiorcy, że nie tylko dzieła martyrologiczne, dawniej zakazane przez cenzurę, posiadają wartość. […] Wzmiankowana w tytule książki „świadomość zbiorowa” dzisiejszych Rosjan zrekonstruowana została w sposób wszechstronny, wręcz detalistyczny, w oparciu o dwa cykle powieściowe mieszczące się pod względem genologicznym w ramach szeroko pojmowanej powieści sensacyjnej, mianowicie: tzw. kryminał milicyjny Aleksandry Marininej oraz […] kryminał historyczny Borysa Akunina. Uwzględnienie w instrumentarium badawczym tych właśnie autorów jest atutem książki Elżbiety Żak.

prof. dr hab. Katarzyna Duda

Książka jest dziełem nowatorskim, szczególnie jeśli chodzi o poziom oraz zakres podjętego w niej dyskursu. Należy zaznaczyć, że w Polsce jest bardzo niewielu autorów, badaczy współczesnej rosyjskiej kultury i literatury, którzy podjęliby się badania chociażby samego zjawiska, jakim jest literatura popularna w Rosji […]. Tym bardziej wkład dr Żak w kształtowanie wyobrażenia współczesnego polskiego odbiorcy o kulisach formowania się nowego rosyjskiego bohatera literackiego jest nie do przecenienia. […] Dodajmy, że nie jest to tylko „suche” dzieło naukowe, bowiem autorka w sposób swobodny i erudycyjny odnosi się w niej do specyfiki zjawisk historyczno-społecznych, w tym politycznych, kulturowych, korzysta z badań z zakresu metodologii literatury i kultury, filozofii, psychologii, socjologii itd. Zatem dzieło to może zaspokoić gusta nie tylko wytrawnych kulturoznawców i literaturoznawców, lecz także historyków, socjologów czy politologów.

dr hab. Joanna Tarkowska

Elżbieta Żak – doktor nauk humanistycznych, wykładowca w Instytucie Rosji i Europy Wschodniej UJ. W kręgu jej zainteresowań badawczych znajdują się kultura i literatura Rosji współczesnej oraz społeczeństwom postsowieckie – kierujące nim mechanizmy, symptomatyczne dla niego zjawiska, powracające idee w kontekście transformacji ostatnich dekad.

źródło opisu: http://www.akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=28860

źródło okładki: http://www.akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=28860