Dzikie łabędzie. Trzy córy Chin

Wydawnictwo: Albatros
Wild Swans: Three Daughters of China
jusola

Inne wydania

Autobiograficzna saga, której bohaterkami są przedstawicielki trzech pokoleń rodziny Chang - autorki książki. Tłem akcji są przemiany zachodzące w Chinach w ciągu ostatnich osiemdziesięciu lat: od schyłku cesarstwa chińskiego, okres japońskiej okupacji, poprzez rządy Mao i Rewolucję Kulturalną do masakry na placu Tien'anmen.

źródło opisu: Albatros

źródło okładki: Albatros

Goszarda | 2015-03-29
Przeczytana: 29 marca 2015

Autorka opisała historię swojej rodziny na tle wydarzeń w Chinach w XX wieku. Polecam szczególnie tym, których wiedza na temat życia w Chinach w tamtych czasach jest dość mglista (tak jak moja).
Po przeczytaniu zastanawia mnie siła Mao Tse Tunga - jak można zrobić pranie mózgu tylu milionom ludzi, żeby zachowywali się tak jak się zachowywali...? Stalin chociaż miał KGB...
Chciałabym lepiej zarekomendować tę książkę, ale nie potrafię tego zrobić w zaledwie kilku zdaniach. POLECAM, POLECAM, POLECAM!!!

talia44 | 2013-05-03
Przeczytana: 01 maja 2013

jedna z lepszych ksiazek jakie ostatnio czytalam.
Wspaniała saga osadzona w chinskixh realiach

mandżuria | 2010-12-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

„Dzikie łabędzie: Trzy córy Chin” to autobiograficzna powieść Chinki, która po studiach wyjechała na stypendium do Wielkiej Brytanii, tam się osiedliła i mogła w końcu spisać losy swojej rodziny. W ten sposób powstała prawdziwa saga, poruszająca i prawdziwa, w rodzinnym kraju autorki zakazana. Chang podzieliła swoją powieść na trzy etapy, historie trzech kobiet: babki, matki i swoją własną. Ich losy są nierozerwalnie związane z historią Chin, przemianami społecznymi i politycznymi. Dzięki temu czytelnik do rąk dostaje książkę niezwykłą. Z jednej strony stanowi ona prawdziwą lekcję historii. Czytając „Dzikie łabędzie” uświadomiłam sobie, że moja wiedza o współczesnych Chinach jest właściwie zerowa. Autorka ma duży talent w pisaniu o polityce i przede wszystkim oczywiście o komunizmie w wydaniu maoistowskim w sposób przystępny i zapadający w pamięć. Dzięki temu można zrozumieć przemiany zachodzące w Kraju Środka, choć trochę przyjrzeć się chińskiej duszy, skomplikowanej i pełnej...

Sagittaire | 2016-03-11
Przeczytana: grudzień 2015

Historia losów wielopokoleniowej rodziny chińskiej - począwszy od pradziadków po lata 70-te XX w.
Książka napisana wg mnie bardzo rzetelnie, jeśli chodzi kontekst historyczny, w którym rozgrywają się poszczególne zdarzenia. Opowieść nakreślona została przez Chinkę - emigrantkę, dla społeczeństw Europy Zachodniej, czytelników którzy nigdy nie byli w Chinach, którym wszystko trzeba wytłumaczyć, przez co stanowi świetne i łatwo przyswajalne kompendium wiedzy o okresie objętym fabułą - zarówno od strony historii jak i geografii, psychologii społecznej itd. I tak np. autorka opisuje szczegółowo poszczególne regiony Chin, po których los gna dane postacie. Opisy są przy tym tak plastyczne, że widzialne oczyma wyobraźni nawet dla kogoś, kto nie ma żadnej wiedzy na temat geografii i krajobrazów Chin.
Książka dla miłośników historii, osób ciekawych świata i szukających w opisywanych zdarzeniach rzetelnej analizy historycznej, społecznej.
Przemyślenia i wnioski ciekawe, nie spłaszczone,...

bafomet | 2015-01-08
Przeczytana: 07 stycznia 2015

Wciągająca opowieść o życiu chińskiej rodziny. Wspomnienia autorki obejmują początek XX wieku, czyli życie jej pradziadków, a kończą się na początku lat 70.

Książka jest żywym świadectwem historii. Dowiadujemy się bardzo wielu faktów z życia społeczeństwa chińskiego w XX wieku. Jesteśmy świadkami okupacji Mandżurii przez Japończyków, jej wyzwolenia przez Kuomitang i wreszcie rewolucji komunistycznej w jej wszystkich stadiach. Autorka posiadła niezwykłą zdolność spojrzenia na sytuację jednocześnie od wewnątrz - jako Chinka - oraz od zewnątrz, jako wykształcona i mieszkająca na zachodzie emigrantka. Jej opisy są bardzo wyważone, prawdziwe i zawsze kompleksowo opisujące realia oraz wybory bohaterów.

Prawdziwa kopalni wiedzy o Chinach, a jednocześnie bardzo wciągająca saga rodzinna. Polecam gorąco.

Aramina | 2015-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Poruszający obraz komunistycznych Chin, rewolucji kulturalnej i okresu boskiej władzy Mao Tse-Tunga, opowiedziany z perspektywy poniekąd trzech kobiet (autorka opisuje sytuację polityczną, społeczną, ekonomiczną i gospodarczą w oparciu o losy jej babci, matki, a następnie jej samej). Być może właśnie autobiograficzny charakter książki powoduje, że nawet opisy politycznych rozruchów wciągają i ciekawią - brak tam wyraźnych emocji, autorka nie "krzyczy" książką, tylko zwraca uwagę. A robi to tak umiejętnie, że polecam powieść każdemu, kto ciekawy jest świata.

IamOgi | 2012-07-13
Przeczytana: 11 lipca 2012

Wspaniała, poruszająca serce pozycja. Nie będę powielać wielu podobnych opinii, więc szybciutko - historia trzech zwykłych-niezwykłych kobiet, od środka, z wszystkimi ich przeżyciami, a jak się okazuje wchodzimy nie tylko do centrum życia chińskich pokoleń, ale też do samego centrum Państwa Środka epoki trudnej transformacji od upadku cesarstwa do czasów Deng Xiaopinga.
Wspaniała, wspaniała lektura.

ewelin | 2012-01-01
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Chiny
Przeczytana: grudzień 2011

Choć tytuł jest, moim zdaniem, nieco tkliwy i może wskazywać na kobiety jako na grono odbiorców, to jednak "Dzikie łabędzie..." są godne polecenia i mężczyznom. Porażają realizmem, zwłaszcza gdy autorka opisuje losy swoich rodziców będących zagorzałymi komunistami, którzy popadli w niełaskę. Pokazuje, jak trudne było życie w Chinach i zarazem budzi we mnie poczucie, że moje dzieciństwo było beztroskie w porównaniu z dzieciństwem kobiet z opisanych w niej trzech pokoleń.
Książka umożliwi laikom poznanie Chin w przy okazji zgłębiania losów rodziny autorki - Chang Jung. Uważam jest ona równocześnie historią Chin od II poł. XIX do II poł. XX wieku w pigułce. Dlatego też gorąco polecam zainteresowanym chińskim społeczeństwem i kulturą.

takisobiejac | 2011-02-02
Przeczytana: 2009 rok

"Dzikie łabędzie" to jedna z moich ulubionych książek!
Wspaniała saga osadzona w chińskich realiach.
Szczerze polecam nie tylko kobietom!

Marta | 2014-06-30

Książka wybitna. Bardzo ciekawie napisana, niezwykle poruszająca, pozwalająca zrozumieć kulturę Chin poprzez historię trzech pokoleń kobiet. Na długo zostaje w pamięci.