Dzikie łabędzie. Trzy córy Chin

Tłumaczenie: Bożena Umińska
Wydawnictwo: Albatros
Wild Swans: Three Daughters of China
jusola

Autobiograficzna saga, której bohaterkami są przedstawicielki trzech pokoleń rodziny Chang - autorki książki. Tłem akcji są przemiany zachodzące w Chinach w ciągu ostatnich osiemdziesięciu lat: od schyłku cesarstwa chińskiego, okres japońskiej okupacji, poprzez rządy Mao i Rewolucję Kulturalną do masakry na placu Tien'anmen.

źródło opisu: Albatros

źródło okładki: Albatros

zolzowata_franca | 2017-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2017

Kiedy przeczytałam krótki opis z okładki, wiedziałam, że nie pożałuję czasu spędzonego z książką. Po pierwsze ciekawa historia, po drugie oparta na faktach, a po trzecie umiejscowiona w jakże mało przeze mnie poznanych Chinach, kulturze tyleż poplątanej, co fascynującej.

"Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin" to opowieść o trzech pokoleniach, babce, matce oraz córce (autorce Jung Chang). A wszystko rozpoczyna się w 1909 roku w mieście Yixian, w południowo - zachodniej Mandżurii, gdzie babcia autorki w wieku piętnastu lat zostaje konkubiną generała, bez własnej woli, z wyboru ojca, który to dzięki córce chciał poprawić swoją pozycję społeczną.
Nie sposób w krótkiej opinii streścić powieść, zresztą nie o to chyba chodzi.
Losy tych trzech kobiet nierozerwalnie łączą się z przemianami w Chinach. Dla mnie laika to pięknie spisana lekcja historii. To fakty o których, jak mniemam większość z nas nie wie lub wie niewiele.
W tych czasach w Chinach działo się tak dużo i tak szybko, że każda z...

Goszarda | 2015-03-29
Przeczytana: 29 marca 2015

Autorka opisała historię swojej rodziny na tle wydarzeń w Chinach w XX wieku. Polecam szczególnie tym, których wiedza na temat życia w Chinach w tamtych czasach jest dość mglista (tak jak moja).
Po przeczytaniu zastanawia mnie siła Mao Tse Tunga - jak można zrobić pranie mózgu tylu milionom ludzi, żeby zachowywali się tak jak się zachowywali...? Stalin chociaż miał KGB...
Chciałabym lepiej zarekomendować tę książkę, ale nie potrafię tego zrobić w zaledwie kilku zdaniach. POLECAM, POLECAM, POLECAM!!!

Anna | 2017-09-11
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone

No niestety to powieść nie dla mnie. Za dużo postaci, za dużo wątków, za cieżka treść. Pogubiłam się przy 80 stronie. I choć opowieść o trudnym życiu w Chinach, to tę książkę niestety odkładam na półkę "Niedokończone".

talia44 | 2013-05-03
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Orient
Przeczytana: 01 maja 2013

jedna z lepszych ksiazek jakie ostatnio czytalam.
Wspaniała saga osadzona w chinskixh realiach

Fargula | 2019-02-26
Przeczytana: luty 2019

Czytelniczo byłam już w Gruzji, Korei, Japonii, teraz czas na Chiny.

To chyba jedna z cięższych światowych historii ever. Moja wiedza historyczna, jaka przypadła na czas mojej edukacji (lata PRL-u), to była namiastka, żeby nie powiedzieć zakłamany obraz tego, co rzeczywiście działo się na świecie, gdzieś głębiej i dalej.... Teraz ogrom wiedzy, tej brutalnie prawdziwej może oszołomić....
Przeczytałam biografię Autorki i wiem, że wszystko co napisała jest oparte na historycznych faktach i tego, co przeżyła jej rodzina a szczególnie babcia, mama i Ona sama.
Każda strona książki, to wyryta historia, przeżycia ludzi, którzy przeszli przez panowania cesarzy, okupację (Japonia, Rosja), wojnę domową, ucisk, głód, grabieże, nierząd, twardy komunizm, prześladowania, rewolucję kulturalną.... - śmiało można powiedzieć piekło!!!
Autorka wykonała niesamowity ogrom pracy, co odzwierciedla ta nieziemska historia. Ilość sprzedanych 13 milionów egzemplarzy na całym świecie i zakaz sprzedaży jej...

książek: 2000
mandżuria | 2010-12-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

„Dzikie łabędzie: Trzy córy Chin” to autobiograficzna powieść Chinki, która po studiach wyjechała na stypendium do Wielkiej Brytanii, tam się osiedliła i mogła w końcu spisać losy swojej rodziny. W ten sposób powstała prawdziwa saga, poruszająca i prawdziwa, w rodzinnym kraju autorki zakazana. Chang podzieliła swoją powieść na trzy etapy, historie trzech kobiet: babki, matki i swoją własną. Ich losy są nierozerwalnie związane z historią Chin, przemianami społecznymi i politycznymi. Dzięki temu czytelnik do rąk dostaje książkę niezwykłą. Z jednej strony stanowi ona prawdziwą lekcję historii. Czytając „Dzikie łabędzie” uświadomiłam sobie, że moja wiedza o współczesnych Chinach jest właściwie zerowa. Autorka ma duży talent w pisaniu o polityce i przede wszystkim oczywiście o komunizmie w wydaniu maoistowskim w sposób przystępny i zapadający w pamięć. Dzięki temu można zrozumieć przemiany zachodzące w Kraju Środka, choć trochę przyjrzeć się chińskiej duszy, skomplikowanej i pełnej...

Ruda | 2018-10-16
Przeczytana: 13 października 2018

Ciekawa, pouczająca opowieść o życiu trzech pokoleń na tle zmian politycznych i gospodarczych w Chinach. Szczególnie przydatna dla osób, które z historią tego państwa miały niewiele do czynienia.
Dwa poważne zarzuty wobec książki z mojej strony. Po pierwsze, autorka powołuje się na wiele faktów i wydarzeń historycznych, popiera je datami i sięga wiele lat wstecz przed swoim urodzeniem - na tym etapie, książka ma charakter pozycji historycznej i popularnonaukowej, ale kilkukrotnie pojawiają się uwagi w stylu "umarł ze zgryzoty/zmartwienia". Uważam, że autorka powinna trzymać się faktów - jesli podaje konkretne daty oraz szczegółowo przytacza historie życia oraz śmierci, to zdecydowanie powinna się tej konwencji trzymać - bo co to właściwie za określenie, że bohater "umarł ze zmartwienia"? Na to się nie umiera, można umrzeć zabijając się z powodu zmartwień, na atak serca po usłyszeniu złej wiadomości i tak dalej. Drugi mój zarzut to stanowczo zbyt nachalna gloryfikacja własnej...

Sagittaire | 2016-03-11
Przeczytana: grudzień 2015

Historia losów wielopokoleniowej rodziny chińskiej - począwszy od pradziadków po lata 70-te XX w.
Książka napisana wg mnie bardzo rzetelnie, jeśli chodzi kontekst historyczny, w którym rozgrywają się poszczególne zdarzenia. Opowieść nakreślona została przez Chinkę - emigrantkę, dla społeczeństw Europy Zachodniej, czytelników którzy nigdy nie byli w Chinach, którym wszystko trzeba wytłumaczyć, przez co stanowi świetne i łatwo przyswajalne kompendium wiedzy o okresie objętym fabułą - zarówno od strony historii jak i geografii, psychologii społecznej itd. I tak np. autorka opisuje szczegółowo poszczególne regiony Chin, po których los gna dane postacie. Opisy są przy tym tak plastyczne, że widzialne oczyma wyobraźni nawet dla kogoś, kto nie ma żadnej wiedzy na temat geografii i krajobrazów Chin.
Książka dla miłośników historii, osób ciekawych świata i szukających w opisywanych zdarzeniach rzetelnej analizy historycznej, społecznej.
Przemyślenia i wnioski ciekawe, nie spłaszczone,...

bafomet | 2015-01-08
Przeczytana: 07 stycznia 2015

Wciągająca opowieść o życiu chińskiej rodziny. Wspomnienia autorki obejmują początek XX wieku, czyli życie jej pradziadków, a kończą się na początku lat 70.

Książka jest żywym świadectwem historii. Dowiadujemy się bardzo wielu faktów z życia społeczeństwa chińskiego w XX wieku. Jesteśmy świadkami okupacji Mandżurii przez Japończyków, jej wyzwolenia przez Kuomitang i wreszcie rewolucji komunistycznej w jej wszystkich stadiach. Autorka posiadła niezwykłą zdolność spojrzenia na sytuację jednocześnie od wewnątrz - jako Chinka - oraz od zewnątrz, jako wykształcona i mieszkająca na zachodzie emigrantka. Jej opisy są bardzo wyważone, prawdziwe i zawsze kompleksowo opisujące realia oraz wybory bohaterów.

Prawdziwa kopalni wiedzy o Chinach, a jednocześnie bardzo wciągająca saga rodzinna. Polecam gorąco.

Aramina | 2015-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Poruszający obraz komunistycznych Chin, rewolucji kulturalnej i okresu boskiej władzy Mao Tse-Tunga, opowiedziany z perspektywy poniekąd trzech kobiet (autorka opisuje sytuację polityczną, społeczną, ekonomiczną i gospodarczą w oparciu o losy jej babci, matki, a następnie jej samej). Być może właśnie autobiograficzny charakter książki powoduje, że nawet opisy politycznych rozruchów wciągają i ciekawią - brak tam wyraźnych emocji, autorka nie "krzyczy" książką, tylko zwraca uwagę. A robi to tak umiejętnie, że polecam powieść każdemu, kto ciekawy jest świata.