7 (1 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
10
0
9
0
8
0
7
1
6
0
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788375069778
kategoria
czasopisma
język
polski

Majowa Histeria. Gościem Specjalnym dwudziestego numeru jest Grzegorz Gajek, który prezentuje na naszych łamach niepublikowane dotąd opowiadanie „W stronę mroku”. Wśród jedenastu opowiadań znajdziecie trzy finałowe teksty grozy z GOTyckiego konkursu, zorganizowanego ku czci M. G. Lewisa. Na początek jednak wywiad z Histerykiem Miesiąca – Adamem Michniewiczem. Na koniec – tekst klasyka,...

Majowa Histeria. Gościem Specjalnym dwudziestego numeru jest Grzegorz Gajek, który prezentuje na naszych łamach niepublikowane dotąd opowiadanie „W stronę mroku”.

Wśród jedenastu opowiadań znajdziecie trzy finałowe teksty grozy z GOTyckiego konkursu, zorganizowanego ku czci M. G. Lewisa. Na początek jednak wywiad z Histerykiem Miesiąca – Adamem Michniewiczem.

Na koniec – tekst klasyka, czyli „Przed Świtem” Władysława Reymonta, którego 150. rocznicę urodzin obchodzimy w tym miesiącu.


* w wersji epub/mobi znajduje się również artykuł "Grozą pisane" dr Elizy Krzyńskiej-Nawrockiej.

 

źródło opisu: magazynhisteria.pl

źródło okładki: www.magazynhisteria.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 457
Mecha_Kulturacja | 2017-07-11
Na półkach: Przeczytane

W maju światło dzienne ujrzał kolejny, dwudziesty już numer internetowego czasopisma grozy - Histeria. Jak zawsze miłośników literackiego horroru zachęcamy do darmowego pobierania i czytania magazynu. XX numer Histerii to jedenaście opowiadań grozy, spośród których trzy wyłoniono w ramach "GOTyckiego konkursu", zorganizowanego z okazji 199. rocznicy śmierci M.G. Lewisa.

Gościem specjalnym tego numeru jest Grzegorz Gajek, autor głośnego Malowidła. Na łamach Histerii twórca zaprezentował opowiadanie pod tytułem W stronę mroku. Już choćby dla tego tekstu warto majową Histerię przejrzeć, Gajek stworzył bowiem niezwykle błyskotliwy i tajemniczy tekst, którego bohater z jednej strony z dozą pogardy i obrzydzenia uczestniczy w spotkaniach śmietanki towarzyskiej pod przewodnictwem hrabiny Kotłubaj, a z drugiej nieustannie broni się przed własną mroczną przeszłością, której demony niespodziewanie go dosięgną. Ciekawe, stylizowane na język epoki opowiadanie, które zostanie z czytelnikiem na dłużej.

Warto również zwrócić uwagę na otwierające numer opowiadanie debiutanta Michała Pleskacza Bagnisko. Miłośnicy twórczości H.P. Lovecrafta znajdą tu zdecydowanie coś dla siebie, ewidentnie bowiem ten początkujący twórca inspiruje się prozą Samotnika z Providence. Jest pomysł, jest klimatyczna, intrygująca historia, jest wreszcie przyzwoite wykonanie, choć dziś już taki język brzmi archaicznie i mógł pokusić się autor nieco luźniejsze naśladownictwo, to jednak za ten udany tekst należy mu się pochwała.

Równie dobrze prezentuje się opowiadanie Krzysztofa Matkowskiego Diabeł albinos i brudny człowiek, w którym groza wynika z samej historii, nie z wprowadzania brutalnych opisów czy nadprzyrodzonych postaci. Choć jednym z bohaterów jest oczywiście tytułowy diabeł, to opowieść przeraża bardziej swoją przyziemnością, a konkretnie dramatycznymi wydarzeniami i tragiczną historią drugiego bohatera. Nie będę zdradzał szczegółów, ale tekst Matkowskiego to utwór kompletny i zdecydowanie jeden z najlepszych w tym numerze. Autor to również debiutant, ale już zacieram ręce na myśl o jego kolejnych opowiadaniach.

W opowiadaniu Kiedy kolbami w drzwi załomocą Marcin Zwoleń kreśli z kolei opowieść rozgrywającą się na początku stanu wojennego. Interesująco udało sie autorowi oddać ówczesne realia, które posłużyły mu za tło dla angażującej, lecz tragicznej historii Adasia i jego ojca.

Jeżeli już jesteśmy przy historycznych realiach, to nie powinno wam umknąć także opowiadanie Dagmary Adwentowskiej Latający Oleander. Nie tylko dlatego, że jest to jedyna kobieta w tym zestawieniu, ale przede wszystkim ze względu na jakość utworu. Początek XIX wieku, polskie oddziały próbujące przekroczyć Wisłę i depcząca im po palcach armia Austriaków. Niespodziewanie Polakom mogą pomóc niemieccy osadnicy i ktoś jeszcze - być może sam diabeł.

W numerze znajdują się również opowiadania Ludwika Cyfera (Czerwony balon), Łukasza Kulińskiego (Do ojca Bertolda), Witolda Markota (Skąd?), Mateusza Skrzyńskiego (Władcy dusz) i Piotra Bareja (Zło). Dodatkowo w tym numerze opublikowano również opowiadanie Przed świtem samego Władysława Reymonta, któremu również groza nie była obca.

http://www.mechaniczna-kulturacja.pl/2017/06/histeria-20-omowienie.html

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Orphan X. Człowiek znikąd

Człowiek od przypadków beznadziejnych – „Człowiek Znikąd” Evan Smoak zawsze nosi przy sobie telefon, który odbiera jednakowo pytając „Potrzebujesz moj...

zgłoś błąd zgłoś błąd