Chrystus w dobie tolerancji i epoce "wierzących inaczej"

Tłumaczenie: Aleksandra Czwojdrak
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Vocatio
Christ Among Other Gods. A Defence of Christ in An Age of Tolerance
religia

Podczas rewolucji październikowej Lenin obiecywał, że komunizm zapewni chleb każdemu domowi; nigdy jednak nie poważył się powiedzieć o sobie: ,,Jam jest chleb życia. Kto do mnie przychodzi, nigdy nie będzie łaknął, a kto we mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie'' (J 6,35) Hitler wygłaszał zdumiewające deklaracje co do roli Niemiec w świecie, wierząc, że zapoczątkowuje tysiącletnią Rzeszę....

Hitler wygłaszał zdumiewające deklaracje co do roli Niemiec w świecie, wierząc, że zapoczątkowuje tysiącletnią Rzeszę. Pomimo takich twierdzeń nawet on nigdy nie odważył się powiedzieć o sobie: ,,Kto wierzy w Syna, ma życie wieczne; kto zaś nie wierzy Synowi, nie ujrzy życia, lecz grozi mu gniew Boży'' (J 3,36)
Budda głosił oświecenie, lecz umarł w trakcie jego poszukiwań. Nigdy nie powiedział o sobie: ,,Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia'' (J 8,12)
Mahomet twierdził, że jego ród to potomkowie Abrahama przez linię Izmaela, jednego z synów patriarchy. Nie powiedział jednak o sobie: ,,Zanim Abraham stał się, JA JESTEM'' (J 8,58)
Freud uważał, że psychoterapia uleczy emocjonalne i duchowe bolączki człowieka; nie mógł jednak powiedzieć: ,,Pokój zostawiam wam, pokój Mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani nie lęka!'' (J 14,27)
Różni guru New Age twierdzą, że wszyscy doznamy reinkarnacji; żaden z nich jednak nie może o sobie powiedzieć: ,,Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we mnie, nie umrze na wieki'' (J 11,25-26)
Królestwa powstają i upadają, lecz Chrystus żyje. Wieki następują i odchodzą, lecz Chrystus żyje. Sceptycy drwią i sceptycy umierają, lecz Chrystus żyje.

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza Vocatio, 1998

źródło okładki: Zdjęcie autorskie