Szkice o liczbach, funkcjach i figurach

Wydawnictwo: Tutor
Artur W

Szkice o liczbach, funkcjach i figurach to książka dla każdego Czytelnika, którego nawet w niewielkim stopniu pociąga matematyka. Liczbami naturalnymi jako obiektami matematycznych dociekań zajmowali sie starożytni Grecy, w szczególności tacy uczeni jak: Pitagoras, Euklides, Archimedes, Eratostenes. Pojawiły się wówczas takie określenia jak: liczba pierwsza, złożona, doskonała, liczby zaprzyjaźnione. Po wielu latach od upadku kultury greckiej, dopiero w średniowieczu arytmetyka odrodziła się na nowo. Prekursorami nowoczesnej teorii liczb byli: Fermat, Euler, Gauss, Dirichlet i inni. W książce tej będziemy rozważać problemy matematyczne jakie stwarza teoria liczb a także zadania związane z symbolem Newtona, wielomianami, funkcjami trygonometrycznymi, cyklometrycznymi, hiperbolicznymi, z funkcją Dirichleta, gamma Eulera i dżeta Riemanna. Rozpatrzymy ogólne właściwości funkcji: okresowość, ciągłość, różniczkowalność oraz równania funkcyjne i całki. Ostatnia część książki dotyczy niektórych związków geometrii z liczbami i funkcjami.

źródło opisu: http://www.tutor.torun.pl

źródło okładki: http://www.tutor.torun.pl