Rosja, Ropa, Polityka, czyli o największej inwestycji PKN ORLEN

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
literatura faktu
Wielebny

Autorzy ujawniają polityczno-gospodarcze uwarunkowania przebiegu największej inwestycji zagranicznej w historii Polski – zakupu rafinerii w Możejkach na Litwie przez Polski Koncern Naftowy ORLEN. „Rosja, Ropa, Polityka” to wciągająca i merytorycznie wyczerpująca charakterystyka rynku ropy naftowej w naszym regionie – konfliktu interesów i polityki energetycznej Rosji, Polski i Unii...

„Rosja, Ropa, Polityka” to wciągająca i merytorycznie wyczerpująca charakterystyka rynku ropy naftowej w naszym regionie – konfliktu interesów i polityki energetycznej Rosji, Polski i Unii Europejskiej.

Wokół przejęcia przez Orlen rafinerii w Możejkach narosło sporo mitów i legend. Książka ta pozwoli wiele z nich „odczarować”. Wnikliwie opisuje też przebieg skomplikowanych prawnych negocjacji – to w dużej mierze w kancelariach prawnych, w kilku państwach po obu stronach Atlantyku, rozgrywał się pojedynek o litewską rafinerię.

Zakup rafinerii w Możejkach jest doskonałym studium przypadku z obszaru fuzji i przejęć. Książka może być czytana zarówno przez kadrę menedżerską, jak i studentów zarządzania i nauk ekonomicznych jako praktyczny podręcznik profesjonalnego zarządzania.

Igor Chalupec (ur. 1966)

Menedżer, finansista, prawnik, absolwent Szkoły Głównej Handlowej oraz Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1991-1995 szef Centralnego Biura Maklerskiego Banku Pekao SA. Od 1995 r. do 2003 r. członek, a następnie wiceprezes zarządu Banku Pekao SA (UniCredit Group). Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów (2003-2004). Prezes zarządu i dyrektor generalny Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN (od X 2004 do I 2007) – największej polskiej firmy, a po nabyciu litewskiej rafinerii Mażeikiu Nafta w 2006 r. największej firmy paliwowej w Europie Środkowej. Obecnie partner i prezes zarządu ICENTIS Sp. z o.o. Corporate Solutions S.K.A i ICENTIS Capital Sp. z o.o.

Cezary Filipowicz (ur. 1954)

Doktor geologii. W latach 2006-2008 wiceprezes zarządu PKN ORLEN S.A. ds. wydobycia i handlu ropą, a od 2007 roku także ds. inwestycji kapitałowych. W latach 2007-2008 członek zarządu AB Mażeikiu Nafta. Wcześniej wieloletni pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, Kansas University i Ohio State University. Stypendysta Fulbrighta. Od 1998 do chwili obecnej bez względu na zajmowane stanowiska animator projektu budowy rurociągu naftowego Odessa – Brody – Płock jako części Euroazjatyckiego Korytarza Transportu Ropy.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl

źródło okładki: http://www.proszynski.pl