Judi Dench. Scenes from My Life

Wydawnictwo: Weidenfeld & Nicolson
9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
angielski
Medellin

An illustrated memoir of one of Britain's greatest and best-loved actors. 'National treasure? I hate that. Too dusty, too in a cupboard, too behind glass, too staid ... What I love is being part of a company. On stage I am not trying to be myself, I'm trying to be someone else, the more unlike me the better.' From her first theatrical roles as a teenager in York to her commanding...

An illustrated memoir of one of Britain's greatest and best-loved actors.

From her first theatrical roles as a teenager in York to her commanding performances as 'M' in the James Bond films, Dame Judi Dench's professional life has consisted of non-stop acting, leading to numerous accolades, including an Academy Award.

źródło opisu: https://www.orionbooks.co.uk/books/detail.page?isbn=9780297608844

źródło okładki: Praca własna

Medellin | 2017-02-23
Przeczytana: luty 2009

Judi Dench jest wybitną brytyjską aktorką, zdobywczynią Oscara za drugoplanową rolę w filmie "Zakochany Szekspir". Niniejszą autobiografię można traktować jak album rodzinny. Mamy tu zdjęcia z dzieciństwa Judi Dench, jej prywatne zdjęcia z mężem Michaelem Williamsem i córką Finty. Możemy prześledzić na fotografiach przebieg jej kariery na deskach teatru i ekranie filmowym. Zostajemy dopuszczeni za kulisy, gdzie dowiadujemy się nieznanych szerzej szczegółów dotyczących produkcji filmów oraz spotkać innych wybitnych twórców kina i teatru, jak choćby jedną z najbliższych przyjaciółek - jej rówieśniczkę Maggie Smith.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie. Jedynym kłopotem dla niektórych czytelników jest fakt, iż została napisana w języku angielskim.

inkaa2000 | 2017-03-04