czasopisma
Maciek

Zrozumieć Rosję Kosmopolityczny Petersburg. Siergiej jest młody, błyskotliwy i dobrze wykształcony, stawia na rozwój osobisty. Pytam go o życie, plany, marzenia – o dziwo, wszystkie związane są z Rosją. Nie marzy mu się wielki świat, nie jest mu do niczego potrzebny. – Putin jest świetnym przywódcą! – tłumaczy mi przy kolacji w drogim lokalu. – Całemu światu potra pokazać, kto tu rządzi. Wy się zachwycaliście Michaiłem Gorbaczowem, że taki postępowy i otwarty, ale dla Rosji to nie było dobre. Przecież on tylko podlizywał się Zachodowi i skupiał na polityce zagranicznej, zamiast zająć się własnym narodem. Teraz znów jesteśmy siłą! Nie rozumiecie nas – dodaje. Większość Rosjan, z którymi rozmawiam, we Władimirze Putinie widzi silnego lidera, który sprawia, że świat znów się boi Rosji, a to podnosi samoocenę obywateli. Jak mówią – najważniejsze, że żyje się lepiej niż kiedyś. Co prawda odbywa się to kosztem ograniczenia swobód osobistych, a przejawy opozycji tłumione są w zarodku, ale przecież odchodzimy od społeczeństw socjocentrycznych do egocentrycznych. Każdego pochłania tylko jego własny interes, to co tu i teraz. Młodzi Rosjanie zachowują się tak, jakby nie byli w stanie przewidzieć, do czego prowadzi dyktatura. Nie czują, że mają wpływ na losy swojego kraju, więc koncentrują się na innych rze- czach. Chcą wygodnie żyć, móc kupować więcej. A skoro 122 tys. Rosjan należy do 1 proc. najbogatszych ludzi na świecie, a Moskwę zamieszkuje więcej miliarderów niż Londyn i Nowy Jork liczone razem, to mają się na kim wzorować. Półwysep Jamalski, trzy dni drogi na północ od Salechardu. Z daleka słyszę śmigłowiec, który ląduje pośrodku niczego – jest tylko stado reniferów i trzy czumy, które zamieszkuje w sumie pięć osób dorosłych i gromadka dzieci. Grupa urzędników przyleciała z urną do głosowania, bo przecież stąd nikt do punktu wyborczego nie dojedzie. Dopalając papierosa, Sasza wypełnia dokumenty i wrzuca swój głos do zapieczętowanej skrzynki. – Na kogo głosowałem? Nawet nie wiem do końca. My tu ani telewizji, ani radia nie mamy, a głosować przecież wypada, nie? – wzrusza ramionami.

W numerze:

36 | CIENIE WĄTPLIWOŚCI

Techniki kryminalistyczne to bardziej rzemiosło niż nauka. Wielu niewinnych posłały za kraty lub na tamten świat. Tekst Veronique Greenwood

Zdjęcia Max Aguilera-Hellweg

62 | GENERACJA PUTINA

Młodzi Rosjanie, jak ci, którzy świętują koniec roku szkolnego, dorastali w czasach rządów Władimira Putina. Jacy są, jakiej Rosji chcą i dokąd zaprowadzą swój kraj?

Tekst Julia Ioffe
Zdjęcia Gerd Ludwig

88 | POLARNY DRYF

W kolektywnym radzieckim społeczeństwie sukcesy nauki brały się z hartu i pasji wybitnych indywidualistów.

Tekst Marta Panas-Goworska
Zdjęcia Andrzej Goworski

96 | NA CIENKIEJ GAŁĘZI

Orangutany z pierwotnych puszcz dopiero od niedawna, m.in. dzięki dronom, zaczynamy naprawdę poznawać.

Tekst Mel White
Zdjęcia Tim Laman

118 | ZAKONNICE Z MEKSYKU

Zrytualizowane życie za klasztornym murem dla ludzi postronnych jest dość tajemnicze i budzi trudną do zaspokojenia ciekawość. Ale od czego są fotografowie?

Tekst i zdjęcia Marcela Taboada

źródło opisu: www.national-geographic.pl

źródło okładki: www.national-geographic.pl

• Pudełko z marzeniami
  • Ryngraf
  • Nie mówcie, że nie mamy niczego
  • Zapisane w kartach

7,32 (28 ocen i opinii)
Ryngraf
Piotr Śliwiński

8 (1 ocen i opinii)
Nie mówcie, że nie mamy niczego
Madeleine Thien

6,67 (3 ocen i opinii)
Wieczór taki jak ten
Gabriela Gargaś

7,68 (19 ocen i opinii)
Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć
Wojciech Eichelberger , Alina Gutek

8 (1 ocen i opinii)