Sex-tusza
830303295X
seks, seksuologia, erotyka
Intro

Szabolcs Szerdahelyi należy na Węgrzech do najpopularniejszych postaci. Skromny, 46-letni obecnie lekarz sportowy, zdobył rozgłos publikując w 1986 roku, na łamach miesięcznika "Mozgo Vilag", dokumenty i protokoły Instytutu Medycyny Sportowej w Budapeszcie, świadczące o tym, że oficjalna służba zdrowia nie tylko doskonale wiedziała o zażywaniu środków dopingujących przez zawodników, ale i odpowiednio tym procesem sterowała (...). Wygrał sprawę od strony prawnej, ale wkrótce stracił pracę w Instytucie Medycyny Sportowej. Chwycił więc za pióro. A że od lat interesował się seksuologią i zbierał materiały z tym tematem związane, przeto jeszcze pod koniec 1986 roku pojawił się wydany własnym sumptem tomik "Seksobój". Pojawił się i mimo nakładu 100 tysięcy egzemplarzy zniknął w ciągu dni kilku. Potem był drugi tomik "Pogańskie Żądze" i kolejne wznowienia w setkach tysięcy egzemplarzy.

Skąd ten ogromny sukces? Wszak na Węgrzech od lat nie brakuje literatury uświadamiającej i penetrującej sferę seksu łącznie z pięknie wydanymi albumami ukazującymi sposoby owej radosnej zabawy we dwoje? Szerdahelyi twierdzi, że udało mu się odkryć nową konwencję. Nie silił się bowiem na pracę naukową, na dociekanie czy zwierzenia jego pacjentów są prawdziwe. Wykorzystał po prostu grę swobodnej wyobraźni ludzi, z którymi rozmawiał, grę, w której przeplatają się fakty i fikcje erotyczne. I zapewne to sprawiło, że obie książki stały się bestsellerami końca lat osiemdziesiątych na Węgrzech.

źródło opisu: Słowo wstępne (skrót)

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Intro | 2016-12-05