The Settler: A Novel of Modern Israel

9780996162005
historyczna
angielski
Nina

- Twoje ciało zabili Arabowie, Żydzi zabili Twoją duszę - modli się Sarah Dakar podczas drugiego pogrzebu swojego ukochanego brata Arona, żołnierza izraelskiego poległego w wojnie libańskiej. Do ponownego pochówku prochów Arona dochodzi w nowym miejscu zamieszkania rodziny, po ich wysiedleniu z Gush Katif w Strefie Gazy. Rząd izraelski, na czele z ówczesnym premierem Arielem Szaronem, nazwał tę akcję Wycofaniem (Disengagement), mieszkańcy, których często siłą wynoszono z ich domostw, mówią o niej Wypędzenie (Expulsion). Sarę i innych wysiedlonych jej nowi znajomi w Tel Awiwie nazywają z pogardą Osadnicy (Settlers). Tymczasem ona innego swojego miejsca na ziemi niż Gush Katif nie znała. Jej rodzice wprowadzili się tam w latach 1950., ojciec po przyjeździe z Ameryki, matka - z Iraku. Jest wściekła i rozżalona, na państwo, które ją zawiodło i na Boga, który kolejny raz opuścił swój lud, albo po prostu nie istnieje.

W Tel Awiwie Sarah rzuca się w wir nowego życia. Zostaje dziewczyną z plakatu najmodniejszego nocnego klubu muzycznego Atlantis, wdaje się w romans z jego właścicielem, coraz rzadziej odwiedza swoją religijną rodzinę. Ale zapomnieć, wyzwolić się z traumy nie potrafi. Wbrew przekonaniu swoich lewicowych znajomych nie wierzy, żeby polityka "ziemia za pokój" okazała się skuteczna

źródło opisu: Nina

źródło okładki: amazon.com

Nina | 2016-11-11
Przeczytana: 10 listopada 2016

Ta powieść o współczesnym Izraelu bardzo różni się od tych, które dotychczas czytałam. Holocaust dla Sary i jej rówieśników nie jest tym wydarzeniem, bez którego myśleć i mówić o Izraelu nie można. Jeśli w ich przemyśleniach i rozmowach pojawiają się takie pojęcia jak zbrodnia, bezsilność, rozpacz to odnoszą się one do stosunków izraelsko-arabskich i rozczarowania polityką elit rządzących. Nie można natomiast mówić i myśleć o Izraelu nie odnosząc się do żydowskich tradycji religijnych, choć w swoisty sposób przefiltrowanych przez młodych, dalekich od ortodoksji Izraelczyków. Mimo że, o czym kilka razy wspomina Sarah, twórcy państwa Izrael ludźmi religijnymi nie byli.

Książka napisana jest z pasją i zaangażowaniem, w dużym stopniu wynikających z odczuć i ewolucji poglądów autorki, dziennikarki, malarki, autorki tekstów piosenek, urodzonej w Kalifornii, od 1999 roku mieszkającej w Izraelu, a obecnie także w Berlinie. Chwilami razi melodramatyzmem i przede wszystkim sztucznymi,...

Na półkach