Zgłosuj na książki roku 2017

Mack

Cykl: The King Trilogy (tom 4)
Wydawnictwo: P&S, Inc.
angielski
MissShy

"THEY THINK KING IS EVIL, BUT HE'S GOT NOTHING ON ME." -Mack MY NAME IS MACK. And if I play my cards right, I will soon be dead. Permanently. Not even my powerful twin brother will be able to resurrect me. A good thing. Because a man like me has no business living. Not when I have killed. Not when I have betrayed everyone I have ever cared for. Not when I know I'm destined to do it...

"THEY THINK KING IS EVIL, BUT HE'S GOT NOTHING ON ME." -Mack

MY NAME IS MACK. And if I play my cards right, I will soon be dead. Permanently. Not even my powerful twin brother will be able to resurrect me. A good thing. Because a man like me has no business living. Not when I have killed. Not when I have betrayed everyone I have ever cared for. Not when I know I'm destined to do it again.

This is why I have come looking for her--the only one capable of ending me once and for all. But will she think I'm just another insane patient? Or will she believe the truth? I am thousands of years old, my heart too dark to be salvaged. And my name isn't really Mack.

MY NAME IS TEDDI, short for Theodora. My entire life has been a canvas of grays, whites, and black. I can't feel, I can't understand joy, I've never truly lived. Until now. His name is Mack, and though he believes he's cursed, my degree in psychology tells me otherwise. Besides, someone who's capable of bringing so much light into my life can't be anything but good.

But I can save him. If he'll let me.

źródło opisu: goodreads.com

źródło okładki: goodreads.com

MissShy | 2017-07-12
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 05 lipca 2017

Niby zaskoczyła mnie treść tej książki, ale jednak trochę się zawiodłam. No bo gdzie to szczęśliwe zakończenie? Jest ono raczej słodko-gorzkie. No i zawiodłam się Kingiem. Mack zachowywał się trochę dziwnie, a przynajmniej nie spodziewałam się go takiego po poprzednich częściach. Teddy jest równą babką - jedna z nielicznych bohaterek, która mnie nie wkurzała. Była racjonalna i potrafiła jakotako zapanować nawet nad Kingiem. Jednak to zakończenie... Byłąm tak ciekawa, co będzie działo się dalej, że od razu zaczęłam czytać The Ten Club.

demonika | 2017-11-01
del12monia | 2017-10-25