O czerwoną Rosję, czerwoną Europę i czerwony świat

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
AdrianX

[Jest to] bardzo ciekawy i wartościowy tom studiów dotyczących szeroko rozumianego potencjału militarnego Sowietów z lat 1918-1941 [...]. Aleksander Smoliński zajął się analizą zagadnień i problemów badawczych, które w dotychczasowym dorobku polskiej historiografii były praktycznie nieobecne. Warto także odnotować, że w przypadku części poruszanych przez autora kwestii modyfikuje on dotychczasowy stan wiedzy historyków polskich oraz obala wiele poglądów opartych na stereotypach, narosłych przez lata wokół Armii Czerwonej oraz wojny polsko-radzieckiej z lat 1919-1920-1921.

Z recenzji prof. dr. hab. Michała Klimeckiego
Zawarte w tomie teksty, poza nowym spojrzeniem na szereg zagadnień poruszanych już wcześniej, otwierają także nowe, dotychczas wcale lub bardzo słabo eksploatowane wątki badawcze. [?] publikacja będzie cennym uzupełnieniem dotychczasowego stanu badań polskiej historiografii dotyczących różnorodnych aspektów związanych z militarnymi dziejami sowieckiej Rosji oraz ZSRR z lat 1918-1941, atakże wojny polsko-sowieckiej, która w XX w. była jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski i Europy. O dużej wartości merytorycznej rozprawy przesądza nie tylko ilość zebranego materiału, lecz również jego ocena, analiza i wyprowadzenie syntetycznych wniosków.
Z recenzji dr. hab. Tomasza Kośmidera, prof. AON

Maciek1988 | 2017-05-08
Przeczytana: 05 maja 2017

Książka "O czerwoną Rosję, czerwoną Europę, czerwony świat. Studia o potencjale militarnym Sowietów w latach 1818-1941" jest pozycją ciekawą jednak nieco rozczarowującą.
Kupując tę książkę z nadzieją poznania historii rozwoju armii czerwonej i jej potencjału militarnego w latach 1918-1941 czytelnik przeżyje dosyć poważny zawód. Otóż tej tematyce poświęcony jest tylko jeden, ostatni rozdział książki. Wcześniejsze rozdziały poświęcone są głownie 1 armii konnej, jej historii, wyposażeniu i jej kadrze dowódczej. Nawet te rozdziały nie wyczerpują tematyki w nich zawartych. Stanowią bardziej zarys danego tematu. Ostatni rozdział który miał być tematem przewodnim (tytułowym) w większości bazuje na innych książkach poświęconych tej tematyce takich autorów jak Mark Sołonin czy Władimir Bieszanow.
Pozycja teoretycznie zwiera ponad 500 stron tekstu jednak jest to liczba zawierające wszystkie przypisy, których jest bardzo dużo. Same przypisy stanowią plus książki, stanowią jej cenne...

nebestiandele | 2017-06-16
książek: 20038