Złoto w przyrodzie i dziejach

Wydawnictwo: Wiedza i Życie
838680579X
popularnonaukowa
Grzegorz

Złoto od zarania dziejów było uważane za metal magiczny. Tłumaczenie czegokolwiek działaniem magii nie wytrzymuje krytyki. Właściwości złota, jego rolę w dziejach i świecie współczesnym można wyjaśnić na gruncie przesłanek racjonalnych, trzeba jednak uznać, że jest to metal paradoksów. Złoto jest jednym z najrzadszych pierwiastków w skorupie ziemskiej, a jednocześnie tworzy liczne i olbrzymie złoża. Aurum jest najbardziej pożądanym z metali, już starożytni mówili o auri sacra fames - "przeklętej żądzy złota". Jednocześnie jest to metal o ograniczonym zastosowaniu, bez którego ludzkość mogłaby się obejść.

Złoto przynosi rzekomo nieszczęście, jego brak jednak - nędzę. Przez tysiąclecia był to metal monetarny. Eliminacja złota z międzynarodowego systemu monetarnego nie zmniejszyła jednakże jego roli w gospodarce światowej. Złoto - symbol tego co godne i wzniosłe - było przyczyną wielu zbrodni i wojen. Nielicznym zapewniało bogactwo, wielu skazało na katorżniczą pracę i przedwczesną śmierć. Pogoń za złotem była bodźcem do organizowania wypraw odkrywczych na wszystkie morza, góry i pustynie świata. Różne aspekty roli złota przeplatają się w dziejach ludzkości i losach jednostek tak, że ich fragmentaryczna analiza nie jest możliwa.

Książka "Złoto w przyrodzie i dziejach" pragnie przybliżyć Czytelnikowi ten fascynujący metal.

źródło opisu: Wydawnictwo Wiedza i Życie, 1997

źródło okładki: Zdjęcie autorskie