Twarzą w twarz z kapitalizmem. Realne rozwiązania dla niezdrowego systemu ekonomicznego

Wydawnictwo: MT Biznes
biznes, finanse

Gwałtowne załamanie rynków finansowych, które dało początek wielkiej recesji, obnażyło grzechy sektora finansowego i ujawniło niebezpieczeństwo związane z bańkami spekulacyjnymi. Jednakże późniejsze wydarzenia pokazały coś więcej: strukturalną słabość systemu tak wielką, że może zagrozić kondycji ekonomicznej naszego kraju i dobrobytowi społeczeństwa demokratycznego. Problemy są bardzo...

Problemy są bardzo dotkliwe: deficyt dobrze płatnych miejsc pracy, niepełne zatrudnienie, ogromne zadłużenie konsumentów oraz skandalicznie wysoka liczba dzieci żyjących w biedzie.

Korporacje ponadnarodowe i superbogacze ukrywają dochody w rajach podatkowych, podczas gdy reszta z nas – klasa średnia, małe firmy rodzinne i ludzie desperacko walczący o poprawę bytu – ledwo wiąże koniec z końcem. Co się stało z „amerykańskim snem”?

Kapitalizm nie działa już tak jak kiedyś, konkluduje Philip Kotler, znany i szanowany teoretyk biznesu i ekonomista klasyczny.

Czternaście wzajemnie powiązanych sił podkopuje naszą niegdyś wspaniałą gospodarkę rynkową, która z trudem trzyma się roli siły napędowej wzrostu i dobrobytu oraz stabilizatora w burzliwych czasach. Twarzą w twarz z kapitalizmem przedstawia poważną ocenę wad naszego systemu.

Odsiewając szum – polityczne kłótnie, szukanie winnych i wojownicze ideologie – autor starannie przygląda się temu, co poszło nie tak.

Książka stanowi syntezę ogromnej ilości danych, analiz i pomysłów, przedstawia argumenty różnych stron debaty na temat kapitalizmu oraz uwypukla te, które wytrzymują dokładniejsze badanie.

Zawiera też wiele sugestii dotyczących rozwiązywania problemów i kompensowania słabości systemu. Zaczynając od wpływu luk w przepisach podatkowych na nierówność dochodów, a kończąc na niszczycielskim wpływie działalności lobbystów na politykę, świeże i przejrzyste wywody autora tworzą zarówno ogólny obraz sytuacji, jak i dostarczają szczegółowych informacji niezbędnych do dogłębnego zrozumienia problemu.

Kotler analizuje wyzwania dotyczące globalnej gospodarki, po czym skupia się na problemach krajowych, w tym na następujących sprawach: - spadku dobrobytu pracowników spowodowanym tym, że płaca minimalna przestała zapewniać godziwe utrzymanie, - destrukcyjnym wpływie technologii i automatyzacji na różne branże gospodarki - koniunkturalnym cyklu wzrostów i spadków, charakterystycznym dla kapitalistycznej gospodarki rynkowej.

Wszystkie problemy – zdominowanie systemu gospodarczego przez sektor finansowy, koncentracja przedsiębiorstw na krótkookresowych celach dotyczących wzrostu i zysku, zbyt skromne inwestycje infrastrukturalne, zaniedbywanie środowiska naturalnego i wiele innych – są ze sobą powiązane, a każdy z nich można przezwyciężyć.

Twarzą w twarz z kapitalizmem przedstawia największe wyzwania, przed jakimi stoimy jako naród, i wyznacza śmiały nowy kierunek do stworzenia społeczeństwa oferującego lepsze i bardziej wyrównane szanse dla wszystkich obywateli.

źródło opisu: http://www.mtbiznes.pl

źródło okładki: http://www.mtbiznes.pl

Tobson | 2016-12-24
Przeczytana: 23 grudnia 2016

Porażka, potworny populistyczny gniot napisany przez osobę, która uważa się za ekonomistę, a kompletnie nie widzi związku przyczynowo-skutkowego między zjawiskami jakie opisuje, że nie wspomnę o używaniu logiki. Książka została mi zasugerowana, mogę z całą pewnością powiedzieć, że nie warto nawet spojrzeć na jej okładkę, tym bardziej, że ta pozycja kosztuje 60 zł (cena sugerowana)! Bardzo zły wydatek.. Dlaczego?

Według tego "ekonomisty" rewolucja przemysłowa spowodowała nasilenie problemu biedy, przyciągając do miast rzesze poszukujących pracy biedoty! Już można zauważyć, jak kardynalne błędy w logice ten człowiek popełnia. Biedota przedostawała się do miast, żeby tam biedować! Ba, zjeżdżała z innych krajów do tych, w których rewolucja przemysłowa miała miejsce po to, aby biedować! Przecież to takie oczywiste..

Innym razem autor pisze "Dzięki tej uldze (podatkowej) rodziny mające jedno dziecko mogły odzyskać średnio 3 tys. $". W ten sposób "udowadnia" jak bardzo...

Sensej | 2017-07-07
Na półkach: Ekonomia, Przeczytane