komiksy
kendo777

Komiks powstał w ramach projektu "INKA-PAMIĘĆ-PATRIOTYZM", wpisuje się w obchody Roku Inki 2016, ogłoszonego przez Radę Miasta Białystok. W całości jest poświęcony postaci Danuty Siedzik ps. "Inka". Młoda Podlasianka straciła rodziców z ręki okupantów - III Rzeszy i ZSRS. Wstąpiła w szeregi Armii Krajowej i została zaprzysiężona w grudniu 1943 roku w wieku 15 lat. W marcu 1946 r. dołączyła do 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej mjr. Z. Szendzielarza ps. „Łupaszka”, działającej na terenie Pomorza. Jako sanitariuszka i łączniczka towarzyszyła oddziałowi podczas wykonywania zadań wymierzonych przeciw sowieckiemu okupantowi jak i rodzimym, komunistycznym strukturom siłowym. Opatrywała rannych obydwu stron, przekazywała meldunki oraz zajmowała się gromadzeniem medykamentów. To ostatnie zadanie doprowadziło do aresztowania „Inki” w lipcu 1946 r. w Gdańsku, dokąd została wysłana by zdobyć zapasy lekarstw i opatrunków. Śledczy z Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa chcieli uzyskać najwięcej informacji o oddziale „Łupaszki”. Podczas przesłuchań „Inka” była zastraszana, torturowana i poniżana, lecz nie uległa i nie pomogła w identyfikacji współtowarzyszy z oddziału. 3 sierpnia zapadł wyrok, skazujący "Inkę" na karę śmierci za jej działalność niepodległościową, choć proces należy uznać za farsę. Sądowy obrońca Danuty Siedzik wystosował akt łaski do ówczesnego prezydenta Bolesława Bieruta, lecz „Inka” odmówiła podpisania się pod nim. 28 sierpnia 1946 r. wyrok został wykonany w piwnicy więzienia karno-śledczego w Gdańsku. Zginęła z okrzykiem „Niech żyje Polska”. W chwili śmierci nie miała skończonych osiemnastu lat.

źródło opisu: http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/inka/1

źródło okładki: http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/inka/1