Śmierć Mickiewicza. Teksty i rozmowy w Roku Mickiewiczowskim 2005

Okładka książki Śmierć Mickiewicza. Teksty i rozmowy w Roku Mickiewiczowskim 2005 Katarzyna Czeczot, Marta Zielińska
Katarzyna CzeczotMarta Zielińska Wydawnictwo: Fundacja Akademia Humanistyczna, Instytut Badań Literackich PAN językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Fundacja Akademia Humanistyczna, Instytut Badań Literackich PAN
2008-01-01
2008-01-01
9788361552024

Norwid w swoim wierszu pytał "Coś ty uczynił ludziom, Mickiewiczu?". Śmierć polskiego wieszcza w Konstantynopolu jeszcze przed jego pogrzebem zdążyła obrosnąć legendami; powstały liczne teorie spiskowe, powtarzano wiele wersji ostatnich słów Mickiewicza. Niedługo później rozpoczęła się era brązownictwa, która trwa aż do dziś. Wbrew temu, co stwierdził Joseph Goebbels, kłamstwo powtórzone tysiąc razy nie zawsze staje się prawdom; w przypadku przez nas omawianym zawsze znajdą się mickiewiczolodzy, którzy zaprotestują.

"Śmierć Mickiewicza" to zbiór esejów, wydany z okazji 150 rocznicy śmierci wieszcza. Wśród autorów tej antologii znajduje się między innymi śmietanka mickiewiczologów naszych czasów. Teksty poruszają różne tematy: odnajdziemy tutaj zarówno analizę wiersza "Duch Adama i skandal" (zresztą napisaną przez genialną ś.p. prof. Alinę Witkowską),porównanie śmierci Wiktora Hugo i Mickiewicza (która najbardziej zachęciła mnie do kupienia książki z powodu mojej sympatii do obydwu twórców),a także refleksję na temat obchodów setnej rocznicy poety w Niemczech (która jest niezwykle interesująca szczególnie ze względu na polityczną sytuację, panującą w tamtych latach). Pozytywnie zaskoczył mnie również esej Kazimiery Szczuki, która podeszła do tematu w nietypowy sposób, przyglądając się jednym z ostatnich relacji Mickiewicza pod względem gender studies.

Podsumowując, wszystkie eseje opublikowane w książce - a także zapis dyskusji panelowej zorganizowanej z okazji Roku Mickiewiczowskiego - stoją na wysokim poziomie i pozwalają spojrzeć na ostatnie chwile Mickiewicza oraz jego "życie pośmiertne" z wielu szerokich perspektyw.

• Literaturo- i językoznawstwo
  • Mickiewiczologia

Dodaj cytat z książki Śmierć Mickiewicza. Teksty i rozmowy w Roku Mickiewiczowskim 2005